استیل (فولاد زنگ نزن) آلیاژی از فولاد است كه از 10.5 درصد یا بیش تر كروم و بیش از 50 درصد آهن تشكیل شده باشد. كروم موجود در استیل باعث به وجود آمدن یك سطح سخت و یك پارچه در برابر زنگ زدگی می شود.

 

درباره استیل بیش تر بدانیم

    قابلیت ضد زنگ بودن با اضافه كردن درصد بیش تر كروم و هم چنین آلیاژهای دیگر نظیر نیکل بهبود می یابد.مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن 13% کروم به دست می آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26 درصد کروم استفاده می گردد.

    کروم موجود در استیل در اثر تماس با هوا لایه ای غیر فعال از اکسید کروم تشکیل می دهد. این لایه بسیار نازک تر از آن است که با چشم دیده شود، به همین خاطر سطح استیل براق و درخشان باقی می ماند. این لایه در مقابل رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر است و فلز زیرین را کاملا محافظت می کند، ضمنا در هنگام خراشیده شدن به سرعت بازسازی می شود.

 

ویژگی های استیل

    مقاومت در برابر زنگ زدگی، لکه، خوردگی، شرایط نگهداری ساده، قیمت ارزان و درخشش و جلای مناسب، استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است.

 

کاربرد استیل در ساخت جواهرات

    از استیل، تیتانیوم و مس در ساخت بدلیجات استفاده می شود که از این بین استیل نسبت به تیتانیوم جنس مناسب تری دارد و از دوام خوبی برخوردار است و فلزی است که سیاه نمی شود.آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود 150 درجه مختلف دارد که 15 تای آن کاربرد بیش تری در صنایع مختلف دارد.

    استیل هم چنین در جواهر سازی و ساعت سازی کاربرد زیادی دارد که استیل L316 معمول ترین درجه استیل برای این کار است. این نوع از استیل اکسیده نمی شود و تغییر رنگ پیدا نمی کند. البته همه سازندگان از این نوع استیل استفاده نمی کنند،

    برای مثال رولکس از نوع L904 در ساخت ساعت های خود استفاده می کند.استینلس، استیل های سری 300 که دارای نیکل هستند جذب آهن ربا نمی شوند در صورتی که سری 400 که دارای نیکل نبوده و فقط کروم دارند جذب آهن ربا می شوند.

 

منبع: thebalance