از میان سنگ ها و نگین های به کار رفته در بخش زیورآلات سنگ یاقوت سرخ و اسپینل شباهت زیادی به هم دارند که تشخیص آنها برای افراد عادی کار بسیار دشواری است. اغلب از این سنگ ها در ساخت زیورآلاتی مثل گردنبند، دستبند، انگشتر و … استفاده می شود که باعث بالاتر رفتن ارزش زیورآلات می شوند. در این مقاله قصد داریم با بیان ویژگی های اسپینل و تفاوت های آن با یاقوت سرخ شما را در خرید جواهرات اصل یاری کنیم.

 

اسپینل چیست؟

    اسپینل یک واژه اسپانیایی است و برگرفته شده از کلمه اسپینایا اپین می باشد. این گوهر نایاب برای اولین بار در آمریکا کشف شده است ولی امروز در کشور های آلمان، ایتالیا، روسیه، سریلانکا، تایلند و سوئد نیز می توان آن را یافت کرد. اسپینل از مجموعه کانی ها محسوب می شود.

    اسپینل یکی از معروف ترین سنگ های قرمز رنگ می باشد که بسیار شبیه یاقوت سرخ می باشد. این دو سنگ قیمتی بسیار شبیه یک دیگر هستند و تا اواخر قرن نوزده هیچ گونه تمایزی بین یاقوت سرخ و اسپینل وجود نداشت. گاهی اوقات این دو سنگ در یک محل یافت شده اند ولی بین آنها تفاوت هایی وجود دارد. به عقیده بعضی افراد یاقوت سرخ زودتر از اسپینل کشف شده است. به عنوان مثال مشخص شده است که یاقوت سرخ به کار رفته در تاج سلطنتی انگلستان اسپینل بوده است.

    اسپینل یک سنگ قیمتی است که دارای رنگ های مختلف است. اسپینل خالص بی رنگ است اما ناخالصی های این سنگ باعث ایجاد رنگ های مختلف از این سنگ شده است. ارزشمندترین و مطلوب ترین اسپینل یک رنگ قرمز پر رنگ است گرچه این سنگ دارای رنگ های آبی، زرد، صورتی و بنفش است.اسپینل اغلب دارای نور فلورسنت و ماورا بنفش است و این می تواند در شناسایی آن مفید باشد.

    یاقوت سرخ خوب اغلب نایاب تر از اسپینل می باشد اما با این حال این سنگ قیمتی ارزش کمتری نسبت به اسپینل دارد و نزدیک به 30 درصد از اسپینل ارزان تر است.کمبود اسپینل دلیل بر تقاضا و محبوبیت آن است. جواهرات اسپینل عرضه بسیار محدودی دارند و کارتل های جواهرت اجازه نمی دهند به دست مصرف کننده واقعی برسد و این باعث شده است که این سنگ از قیمت بیشتری برخوردار باشد.اسپینل به آسانی سنتز می شود و می توان آن را با افزودن ناخالصی ها به هر رنگی در آورد. اسپینل مصنوعی اغلب به سنگ های قیمتی دیگر مثل الماس و زیرکون شبیه سازی می شود. به علت فراوانی اسپینل مصنوعی همیشه باید آن را از نمایندگی های معتبر خرید. تقریبا تمام سنگ اسپینل قیمتی بی رنگ هستند و به ندرت در طبیعت یافت می شوند.

 

اسپینل در کجا یافت می شود؟

    معروف ترین اسپینل از لحاظ رنگ و کیفیت در برمه است. از دیگر جاهایی که اسپینل در آنها یافت می شود می توان به سریلانکا، کامبوج، ویتنام، تایلند، افغانستان، پاکستان، تانزانیا و ماداگاسکار اشاره کرد.

 

 

سنگ های مشابه اسپینل

    اسپینل قرمز از لحاظ ظاهری می تواند مشابه یاقوت سرخ باشد با این حال اسپینل رنگ روشن تری در مقایسه با یاقوت سرخ دارد و رنگ آن بیشتر به قرمز آجری شبیه است در حالی که رنگ قرمز یاقوت مایل به آبی و بنفش است. با این حال تنها راه تشخیص این دو سنگ از هم خاصیت نوری و سختی آنها می باشد. اسپینل قرمز را می توان از نزدیک به کهربای قرمز دانست در حالی که نمونه تیره قرمز آن شبیه گارنت است.اسپینل آّبی ممکن است شبیه زیرکون، توپاز و یاقوت کبود باشد و اسپینل صورتی ممکن است شبیه مورگانیت، توپاز صورتی و تورمالین صورتی باشد. اسپینل بنفش از لحاظ رنگ می تواند شبیه آمتیست ظاهر شود هر چند که اسپینل معمولا دارای آبی غلیظ تری نسبت به آمتیست است. تفاوت اصلی بین یاقوت سرخ و اسپینل در سختی آنها می باشد به طوری که یاقوت سرخ دارای سختی 9 و اسپینل دارای سختی 7.5 تا 8 در مقیاس موس هستند.

 

اسپینل سنگ ماه تولد کدام ماه است؟

   بسیاری از نویسندگان سنتی سنگ های مربوط به هر ماه را از کتاب مقدس استخراج کرده اند که با توجه به این سنگ اسپینل مربوط به ماه آگوست است. اسپینل در ژوئیه سال 2016 از طرف انجمن تجارت جواهرات آمریکا به عنوان یک سنگ تولد جدید برای ماه آگوست تعیین شد. در سال 1847 برای اولین بار اسپینل مصنوعی توسط جوزف ابلمن فرانسوی تولید شد. تولید صنعتی اسپینل های مصنوعی در دهه 1800 بسیار محدود بود با این حال در دهه 1930 اسپینل های مصنوعی در رنگ های متنوعی تولید شدند و بیشتر از آنها در تولید سنگ های تقلبی یاقوت، زمرد، تورمالین و … استفاده شد.زیبایی و درخشندگی بالای اسپینل باعث محبوبیت آن در بین مردم می باشد اما در این میان عده ای به قصد سودجویی اقدام به تولید و استفاده از اسپینل های مصنوعی می کنند که ناشی از فقدان آگاهی و شناخت این سنگ توسط افراد عادی است.

 

اسپینل و یاقوت سرخ چه تفاوت هایی دارند:

    یاقوت سرخ از ترکیب کروندوم با اکسید آلومینیوم ایجاد می شود در حالی که اسپینل از اکسید آلومینیوم و منیزیم ساخته شده است. کریستال های یاقوت سرخ به صورت شش وجهی می باشند در حالی که کریستال های اسپینل به صورت ایزومتریک است و ساختار لوزی شکل را دارند.سختی یاقوت سرخ در مقیاس موس 9 و اسپینل 8 می باشد و از همین رو یاقوت سرخ باعث ایجاد خراش بر روی اسپینل می گردد.وزن یاقوت سرخ بیت 4.02 تا 99.3 قیراط است در حالی که وزن اسپینل بین 57.3 تا 63.3 قیراط می باشد.

 

 

خواص و مزایای سنگ اسپینل

    به اعتقاد بعضی افراد اسپینل دارای خواص زیادی است که می توان به موارد زیر اشاره کرد.

                - آرامش بخش

                - نماد وفاداری

                - کم کردن استرس

                - کاهش اضطراب

                - کاهش جدایی و طلاق

                - افزایش قدرت خود درمانی

                - کاهش انواع التهابات عصبی

                - درمان زخم معده

                - درمان عضلات پاره شده

    در این مقاله سعی شد که به معرفی سنگ اسپینل به عنوان یک سنگ جواهری قیمتی پرداخته شود و از تفاوت های آن با سنگ یاقوت سرخ بحث شود اما با همین حال تشخیص سنگ اسپینل اصل با تقلبی و با یاقوت سرخ کار مشکلی می باشد از همین رو توصیه می شود تا در خرید زیورآلات و جواهری اسپینل به فروشگاه های معتبر مراجعه نمایید تا از اصل بودن سنگ اطمینان حاصل نمایید.

 

بهره برداری از مطالب سایت لوکس گلامور