امروزه الماس کاربرد وسیعی در ساخت لوازم اکسسوری، جواهرات و زیورآلات و هم چنین صنعت دارد. اکثر الماس های طبیعی در اعماق زمین و در دمای بالا و تحت فشار تشکیل می شوند و ممکن است میلیون ها سال طول بکشد. زمانی که مواد مذاب زیر زمینی تحت فشار زیاد به سمت پوسته زمین حرکت می کنند ولی راه خروج به بیرون را نمی یابند و در رگه های زمین محبوس می مانند، گفته می شود الماس تشکیل می شود.

    سپس با شناسایی این معادن زیر زمینی شروع به حفاری می کنند تا از بین صخره های زیرزمینی یا انباشته های آبرفت الماس استخراج کنند.با توجه به اینکه فرآیند تشکیل و استخراج الماس کاری بسیار مشکل است، فرآیند شبیه سازی آن نیز به همان اندازه سخت است. اما از آنجایی که کریستال های الماس مصنوعی کاملا مشابه نمونه های اصلی هستند، در بعضی مواقع برای تشخیص اصل یا بدل بودن کریستال های الماس تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی و ابزارهای پیشرفته نیاز است.بیشتر الماس های طبیعی از نوع La هستند. La نوعی از الماس است که شامل مقداری زیادی نیتروژن درون خوشه ها و کریستال های خود است. این نوع الماس ها نمی توانند به صورت آزمایشگاهی و مصنوعی به وجود آیند. الماس نوع Lb شامل اتم های نیتروژن پراکنده و جدا از هم هستند و اغلب به صورت خوشه ای دیده نمی شوند. الماس های مصنوعی به دسته های Ib , IIa و IIb تقسیم می شوند.

 

 

الماس مصنوعی چگونه ساخته می شود؟

    یکی از روش های تولید الماس مصنوعی (HPHT) فشار زیاد، دمای بالا است. در این روش با ایجاد محیطی مشابه به شرایط تولید الماس طبیعی با دما و فشار بالا ایجاد می کنند. این رویکرد ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد این درحالی است که تشکیل الماس طبیعی به میلیون ها سال زمان لازم است. کریستال ها و ساختار های الماس طبیعی و مصنوعی کاملا متفاوت است.

    الماس های مصنوعی معمولا با کریستال هایی به رنگ های زرد، نارنجی زرد، قهوه ای زرد دیده می شود.روش دیگر تولید الماس مصنوعی CVD نامیده می شود. در این روش با استفاده از رسوب گذاری شیمیایی گازهایی مانند کربن و متان، الماس هایی به شکل یک صفحه نسبتا ضخیم ایجاد می شود. مانند روشHPHT این روش هم ممکن است هفته ها به طول بیانجامد و رنگ کریستال ها در این روش معمولا خاکستری یا قهوه ای است. اگر مقدار کمی از اتم های نیتروژن درون کریستال های الماس باشد، انتظار می رود که الماس به رنگ زرد، صورتی قهوه ای یا آبی به چشم بخورد.

 

بهره برداری از مطالب سایت لوکس گلامور