گوشواره یکی از جواهرها است که از زمان گذشته تاکنون و در فرهنگ های مختلف زنان و مردان استفاده می کردند و به گوش خود نصب می کردند. نخستین نشانه‌های گوشواره را می‌توان در تمدن ایلام یافت. در آثار برجای مانده، گوشواره هایی مربوط به این دوران یافت شده است. پس از آن نیز در پیکره های تخت جمشید می توان کاربرد گوشواره را در میان مردان در آن دوران (نزدیک به ۲۵۰۰ سال گذشته) دید. برگوش چپ مرد نمکی پیدا شده در معدن نمک زنجان که مردی از مردمان روزگار ساسانی است نیز گوشواره‌ای از جنس طلا آویخته بود. گوشواره ها در شکل و رنگ و حالت‌های متنوع وجود دارند که ما در این مقاله انواع گوشواره و استفاده‌های آن‌ها را توضیح خواهیم داد. با ما در زیورآنلاین هم راه باشید.

 

گوشواره میخی و گل میخی 

    این حالت از گوشواره‌ها ساده و کلاسیک هستند. می توانید آن ها را انواع لباس‌ها ست کنید و به دلیل کوچک بودن آن ها هیچ مزاحمتی برای پوست و گوش شما ایجاد نمی‌کنند. درست است که این جواهرات ساده هستند ولی خسته‌کننده و تکراری نیستند. گوشواره‌ های گل میخی الماس معروف ترین نوع این جواهرات می‌باشد و نه تنها تکراری نمی‌شود بلکه جذابیت تمام‌ نشدنی و غیرقابل وصفی دارد.

    کوبیک زیرکونیا یک الماس آزمایشگاهی می‌باشد که در حالت عادی نمی‌توان آن را از الماس تشخیص داد و معمولا در گوشواره‌های ارزان‌تر از آن استفاده می‌شود، در حال حاضر در اکثر گوشواره های گل میخی از این نوع سنگ به جای الماس استفاده می‌شود.گوشواره های گل میخی نقره استرلینگ هم بسیار محبوب هستند و برای خانم‌ها در هر سنی مناسبند. یکی از جالب ترین ویژگی های نقره این است که با انواع رنگ مو و حالت چهره و انواع لباس ها سازگاری دارد و این برای گوشواره‌ های گل میخی نقره استرلینگ یک مزیت بسیار عالی محسوب می شود.

 

گوشواره حلقه ای

    بسیاری معتقدند که گوشواره های حلقه ای از مد افتاده‌اند اما برخی دیگر همچنان معتقدند که این گوشواره ها هیچ وقت از مد نمی‌افتند. گوشواره های حلقه ای یک حالت زیبا و متمرکز در دو طرف سر شما و در قسمت گوش ایجاد می‌کنند. برخی این حالت‌ها را چیزی مانند حلقه‌هایی می‌دانند که در هنگام هیپنوتیزم از آن استفاده می‌شوند.

    پس این گوشواره ها تاثیر ناخودآگاهی بر ذهن مخاطب دارد. گوشواره های حلقه ای طلا یا نقره می‌توانند بسیار جالب توجه باشند و معمولا با اکثر لباس‌ها هم همخوانی خوبی دارند. از این رو می‌توانید آن‌ها را در هر جایی آویزان کنید و لذت ببرید.

 

گوشواره هاگی

    هاگی یک اسم خاص می‌باشد که از کلمه Hug به معنای بغل کردن گرفته شده است. این نوع گوشواره‌ها نه تنها حالت آویزان دارند بلکه با قیمت بالایی گوش شما را هم پوشش می دهند و یا به قول معروف بغل می‌کنند.ظرافت این گوشواره‌ ها بسیار زیاد می‌باشد و در حال حاضر از آن دسته از گوشواره ها می باشد که در شوهای تبلیغاتی و مد از آن‌ها بسیار استفاده می شود. این گوشواره ها عموما یک قسمت ظریف هم پشت گوش ایجاد می کنند و حتی کسانی که پشت سر شما هم قرار دارند گوشواره های شما را می بینند.

 

گوشواره‌ قطره ای (اشکی)

    گوشواره‌ های قطره‌ ای هنوز هم بین افراد زیادی طرفدار دارند. این گوشواره ها طولانی هستند و به موازات گردن تا ۵ الی ۱۰ سانتی‌متر طول دارند. این گوشواره ها که نسبتا طولانی هستند عموما از در انتهای آن‌ها یک سنگ قیمتی قرار دارند یا تعدادی سنگ قیمتی به صورت سری به هم متصل شده اند تا این گوشواره ها را تشکیل دهند.

    این گوشواره ها بیشتر استایلی کلاسیک دارند اما با توجه به رنگ آن باید برای لباس‌هایی که می‌خواهید بپوشید تصمیم بگیرید. همه‌ی ما این گوشواره ها را دیده ایم که بیشتر در مجالس مجلل و تشریفاتی پوشیده می‌شود اما در مهمانی‌های خودمانی و مواردی از این دست هم می‌توان از این گوشواره ها استفاده کرد.

 

گوشواره خم

    گوشواره خم یار دیرین گوشواره‌های قطره‌ ای می‌باشد و از نظر تاریخچه تقریبا متعلق به یک دوران هستند. این گوشواره ها یک حالت خمیده و در اکثر مواقع گرد دارند و به نحوی آویزان هستند که نقطه‌ی ثقل آن به سمت جلو گوش باشد. از این رو می‌تواند از این نظر اطمینان حاصل کرد که بیشتر به سمت گونه‌های شما متمایل هستند تا قسمت پشتی گوش و این یکی از جذابیت‌های منحصر به فرد گوشواره های خم می باشد.

    البته در برخی گوشوارها نقطه ثقل در مرکز قرار دارد و حالت خم آن نیز در همان مرکز گوش و به موازات گردن قرار می‌گیرد. از نظر ترکیب آن با رنگ ها و حالت های مختلف مو هیچ مشکلی وجود ندارد و در حال حاضر در استایل های کلاسیک و مدرن و فانتزی وجود دارند و می توانید با هر لباسی و در هر مهمانی ای از آن ها استفاده کنید.

 

گوشواره چندلیر

    اگر گوشواره‌های قطره ای و خم دوست دارید ولی از میزان سر و صدای آن‌ها و تکان خوردن آن رضایت ندارید می‌توانید گوشواره های چندلر را امتحان کنید. گوشواره های چندلیر عموما سه تکه هستند و به گونه‌ای به هم متصل شده اند که تکانه‌ی کمتری را متحمل شوند و از این رو باعث بروز سر و صدا و نویز و تکان‌های زیاد نمی‌شوند و ثبات نسبتا بالایی دارند.

    در میان انواع گوشواره های بیان شده این گوشواره ها بیشتر از همه با انواع سنگ‌های طبیعی و مصنوعی ساخته می‌شوند و عموما از سنگ‌هایی استفاده می‌شوند که چگالی آن‌ها کم باشد و به نسبت حجم زیاد آن‌ها جرم کمتری داشته باشند تا تکانه و حرکت کمتری داشته باشند.

 

گوشواره خوشه ای

    به گوشواره‌ هایی فکر کنید که از یک صفحه مسطح یا در فرم یکی از اشکال هندسی ساخته شده باشند. در جواهرات گران قیمت این صفحه ها معمولا از طلا ساخته می‌شوند و برخی ریزه‌کاری‌ها هم روی آن‌ها انجام می شود. این نوع از گوشواره ها ثبات نسبتا زیادی دارند و تطابق و سازگاری نسبتا زیادی با لباس های مختلف دارند.

    در بسیاری از گوشواره های خوشه ای می توانید یک شکل از گل یا سایر شکل‌های طبیعی هم ببینید. ظرافت و ریزه‌کاری‌های این گوشواره ها بسیار زیادند و می توانید به عنوان جواهرات هدیه نیز می توانید از آن‌ها استفاده کنید.

 

گوشواره بایوران

    بایوران از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین انواع گوشواره می‌باشد که در بازار و در صنعت جواهرات وجود دارند. اسم این گوشواره از یکی از سریال های معروف و یکی از سیاره‌های خیالی به نام بایور گرفته شده است و در حال حاضر این گوشواره طرفداران زیادی در سطح جهان دارد.این گوشواره‌ها به صورت یک حلقه‌ی پیوسته مشابه گوشواره قطره دارند ولی شکلی همانند شیپور در انتهای آن‌ها وجود دارد. یعنی قطر آن‌ها به صورت پیوسته بزرگ تر می‌شود و در انتها یک حالت برگشتی دارند. در مورد همخوانی با لباس‌ها عموما برای لباس‌های مهمانی که حالت کلاسیک دارند مناسب می‌باشد ولی در برخی مواقع می‌توانند حالتی فانتزی هم داشته باشند.

 

گوشواره لاله گوش

    گوشواره های لاله گوش یکی از زیباترین و محبوب ترین انواع زیورآلات هستند. این نوع گوشواره ها روی بخش از لاله گوش قرار می گیرند. برخی از این گوشواره ها نیاز به سوراخ کردن گوش ندارند. برخی نیاز به یک سوراخ و برخی دیگر دو سوراخ نیاز دارند. این مدل از گوشواره ها ممکن است تکی یا جفت باشند. از نظر تنوع اندازه نیز بنابر سلیقه بانوان متنوع می باشند.

 

گوشواره کلیپسی

    گوشواره کلیپسی که معروف‌ترین آن‌ها اکسترا است یکی از نا امن‌ترین مدل‌ها در زمینه قفل است البته جدیدا یک قفل اضافه به این مدل اضافه شده اما بازم هم نیاز به توجه بیش تر دارد. توصیه می‌شود از این مدل با سنگ‌های گران قیمت استفاده نشود. ولی در باز و بسته کردن بسیار راحت است و زیبایی خاصی نسبت به دیگر گوشواره ها دارد.

 

گوشواره بخیه ای

    این مدل که به صورت یک نخ بخیه است. با ایجاد کردن چند سوراخ روی گوش و رد کردن این نخ طلا از این سوراخ‌ها جلوه خاصی به گوش می دهد، البته این سبک سلیقه بسیار خاصی را می طلبد و همه پسند نیست.

 

بهره گیری ویکی پدیا، شیک کالا و فانوس و ...