مناسبت: ازدواج

 

رسم قدیمی: قرمز، سفید یا مشکی یک دست نپوشید.

 

رسم جدید: مشکی و قرمز کاملا قابل قبول هستند اما رنگ سفید هنوز در مراسم عروسی مورد پذیررش قرار نمی گیرد.

 

چی بپوشیم: حتما زمان، فصل و نوع دعوت را مد نظر قرار دهید. اگر از نزدیکان عروس هستید می توانید نظر خود او را جویا شوید یا از اطرافیانش بپرسید. به نظر لورن راتمن، موسس استایل آوتور که در زمینه طراحی و مشاوره مد در واشنگتن فعالیت دارد، اگر مراسم در روز برگزار شد پس می تواند زیاد رسمی نباشد.

    بنابراین از پوشیدن لباس های خیلی تشریفاتی و پر از منجوق و پولک خودداری کنید.در عوض می توانید از لباس های نخی نیمه بلند استفاده کنید که تا زانو می آید؛ در آب و هوای گرم تر پیراهن های دکلته و کفش های بندی کاملا مناسب خواهند بود. به گفته امی لیندکویست، رئیس مرکز مشاوره مد در میناپولیس، کلاه های ساده نیز جلب توجه خاصی خواهد داشت.

    اگر مراسم بعد از ظهر برگزار می شود و تا حدی نیمه رسمی است و البته نمی خواهید جلب توجه پوشش عروس کم شود می توانید از صورتی کم رنگ استفاده کنید.قبلا برای رسمی بودن خانم ها مجبور بودند لباس های بلندی بپوشند که حتی روی زمین کشیده می شد اما اکنون دیگر چنین الزامی وجود ندارد و لباس های کوتاه تا روی زانو کاملا مورد پسند است و می تواند مثلا از جنس ابریشم یا ترکیبی از آن باشد.

    گاهی اوقات بعضی از مکان ها دارای قوانین خاص خود می باشند و پوشیدن لباس های آستین حلقه یا دکلته دارای محدودیت هایی می باشد پس بهتر است از قبل در این مورد مطمئن شوید.لیزی پست، از مسئولان موسسه امیلی پست و نویسنده می گوید: « اگر به مراسم های شام قبل از مراسم اصلی ازدواج دعوت شده اید حواس تان باشد که این نوع مناسبت ها کاملا متفاوت بوده پس از مکان و شرایط آن دقیقا اطلاع حاصل کنید». به عقیده جوزف ویلیامسون، طراح مد در نیویورک، وقتی به مهمانی های جانبی مراسم ها دعوت می شوید سعی کنید لباس اصلی مراسم را نپوشید اما سعی کنید شیک ظاهر شوید. یک پیراهن و ژاکت می تواند گزینه خوبی باشد. به خاطر داشته باشید کسی که باید بدرخشد شما نیستید.

 

مناسبت: عصرانه یا جشن های خودمانی

 

رسم قدیمی: لازم نیست کسی را سورپرایز کنید، ساده باشید.

 

رسم جدید: لباس های این گونه مهمانی ها معمولا مد روز هستند اما شما گزینه های دیگری هم دارید.

 

چی بپوشیم: امروزه این جور مراسم ها می تواند مربوط به یک گرد هم آیی یگ گروه اجتماعی یا چند دوست باشد که برای خوش گذراندن اوقات شان جشنی را برپا می کنند. اما اغلب اوقات این مهمانی ها قدری می تواند رسمی باشد پس باید در انتخاب لباس دقت کنید. خیلی هم ساده نپوشید. یک تاپ چسب کشمیر یا پشمی زیبا با دامن ساتن بلند، کفش پاشنه دار، گوش واره و چند عدد النگو می تواند برای این مهمانی ها مناسب باشد. سو فاکس، نویسنده، ژاکت و شلوار ست را پیشنهاد می کند و اگر طبق دستورالعمل او پوشیده شود خیلی رسمی به نظر نخواهد رسید؛ زیر ژاکت یک تاپ بپوشید و سعی کنید رنگ بندی آن مناسب با مهمانی عصر باشد.

 

مناسبت: مهمانی شام

 

رسم قدیمی: لباسی تیره با کفش های پاشنه دار

 

رسم جدید: پوششی متناسب با مهمانی

 

چی بپوشیم: به نظر سو فاکس، با توجه به تعداد زیاد متغیرها (شخصیت میزبان، چه موقع از سال باشد، به مناسبت خاصی باشد یا نه) نمی توان مدل ثابتی را معرفی کرد. اگر رسمی نباشید ممکن است نوعی توهین به میزبان تلقی شود و اگر خیلی شیک و رسمی بپوشید ممکن است دیگران یا حتی میزبان دیگر احساس راحتی و برابری نکند. به گفته لورن لاورن، مشاور مد، بهترین راه حل این است که از خود میزبان مشورت بگیرید. اگر باز هم می ترسید متناسب با نوع مهمانی نباشید به توصیه لیزی پست برای این که خیال تان راحت تر باشد چند گوش واره یا یک رو سری زیبا در کیف تان هم راه داشته باشید تا در موقع لزوم استفاده کنید.

 

مناسبت: یک شام کاری یا مهمانی شرکت

 

رسم قدیمی: در مناسبت های کاری همانند دیگر مواقعی که سرکار هستید لباس بپوشید.

 

رسم جدید: ظاهری حرفه ای داشته باشید اما می توانید هم راستا با نوع مناسبت برگزار شده باشید.

 

چی بپوشیم: وقتی به منظور کار لباس می پوشید باید فرهنگ محیط کاری و جو آن را مدنظر داشته باشید. به نظر جوزف ویلیامسون، طراح مد، در جوی محافظه کار شما هم باید به همان میزان در لباس پوشیدن دقت کنید. به عقیده فاکس، به هرحال مهم نیست چقدر فضای کاری شما آزاد است سعی کنید طوری لباس بپوشید که در محیط کاری جدی گرفته شوید.

    برای یک شام کاری لباس های اداری شما مناسب است: شلوار، ژاکت راسته و ساده یا یک بلوز و ژاکت اسپرت. له اینگرام، مشاور مد پیشنهاد می کند، اگر قرار است مستقیما از سر کار به یک مهمانی کاری بروید می توانید یک بالاپوش تیره رنگ بپوشید یا یک دست لباس ست داشته باشید با کفش هایی مثلا با رنگ های متالیک. هم چنین می توانید تعدادی از جواهرانت درشت خود مانند یک گردنبند زیبا بیاویزید. برای یک پیک نیک که از طرف شرکت می روید می توانید شلوارک و تاپ یا یک لباس ساندرس با صندل بپوشید. لباس های چاک دار، ریش ریش یا دکلته مناسب نخواهد بود.

 

مناسبت: مصاحبه استخدام

 

رسم قدیمی: یک دست لباس تیره خیلی بی روح.

 

رسم جدید: پوشیدن یک لباس ست اشکال ندارد اما این تنها گزینه نیست.

 

چی بپوشیم: در شرکت های بزرگ و قدیمی هنوز هم لباس رسمی تائید می شود. به گفته کیم ماینز، مدیر یک موسسه حقوقی، چیزی را نمی توان جای گزین لباس رسمی کرد، کسی که این لباس را می پوشد این مفهوم را می رساند که خود را برای این کار آماده کرده است.هر چند در زمینه های خلاقانه تر و هنری (طراحی، رسانه، بازاریابی، فن آوری) می توان کمی از این قالب در آمد: یک روپوش زیبا با کمربندی پهن و یک ژاکت پشمی یا دامن نوک مدادی با بلوز و ژاکت. پائول هاولات، صاحب موسسه هنری می گوید: وقتی می خواهم کسی را استخدام کنم دوست دارم فردی که مراجعه می کند با نوع پوشش به من نشان دهد که سلیقه زیبایی دارد.

    البته به این معنی نیست که برای رفتن به مصاحبه باید خیلی راحت و بی دقت لباس بپوشید. پری هانسن، همکار یک موسسه تحقیقاتی در لوس آنجلس توصیه می کند طوری لباس نپوشید که انگار مطمئنید کار را به دست آورده اید. وقتی در مورد نوع پوشش تردید دارید بهتر است با معاون امور استخدام مشورت کنید. این میزان اهمیتی را که به موضوع می دهید را ثابت می کند. همیشه سعی کنید لباس های تان تمیز، اتوکشیده و اندازه باشد.

 

مناسبت: مراسم مذهبی یا جشن تکلیف

 

رسم قدیمی: لباس های رسمی مناسب مراسم مذهبی را بپوشید، حتی الامکان دست کش و کلاه یادتان نرود.

 

رسم جدید: با پوششی شیک و متناسب و نه خشک به مراسم احترام بگذارید.

 

چی بپوشیم: به گفته لیزی پست، تازه کارها بهتر است لباس رسمی متداول مناسبت ها و مکان های مذهبی را بپوشند. البته به نوع مراسم هم باید توجه داشته باشید، مثلا برای مراسم تولد فرزند یکی از بستگان تان لازم نیست خیلی خشک و رسمی بپوشید. مناسبت: خاک سپاری یا سوگواریرسم قدیم: در سوگواری ها فقط مشکی بپوشید.رسم جدید: لازم نیست حتما مشکی بپوشید؛ کافیست طوری ست کنید که حرمت مجلس حفظ شود.چی بپوشیم: مهم ترین چیز این است که این گونه مراسم ها را جدی بگیریم و به توصیه له لینگرام با انتخاب رنگ های تقریبا خنثی مثل مشکی، قهوه ای و سبز تیره می توان پوشش مناسب و مورد پسندی اختیار کرد. جواهرات و تزئینی های دیگری نیز مانند گوش واره و دست بند هم می توان اضافه کرد که البته باز هم نوع و رنگ آن ها نباید زننده باشد؛ به خاطر داشته باشید این مراسم ها محل مناسبی برای نمایش زینت آلات شما نیست.

 

مناسبت: یک شب در سالن تئاتر یا کنسرت

 

رسم قدیمی: با لباس های تان تا می توانید فخر بفروشید!

 

رسم جدید: لازم نیست رسمی و مجلسی بپوشید فقط شیک باشید.

 

چی بپوشیم: زمانی در این مراسم ها رسم بر این بود که بهترین لباس های رسمی را بپوشیم اما امروزه می توانید خیلی راحت تر با یک شلوار جین و تی شرت به تئاتر و کنسرت بروید. البته این گفته بدین معنی نیست که چون کسی توجه خاصی به شما ندارد پس می توانید در پوشش خود بی دقت باشید. به نظر امی لیندکوئیست، مشاور مد، وقتی برای چنین مناسبت هایی هزینه می کنید پس چرا لذت آن را با انتخاب پوششی مناسب دو چندان نکنید.اگر سطح کنسرت یا نمایشی که می روید در سطح بالایی برگزار می شود می توانید لباس های مجلسی و مجلل خود را استفاده کنید اگر هم تمایلی به این کار ندارید می توانید همانند یک مهمانی عصرانه لباس خود را انتخاب کنید: یک دست لباس ست یا یک پیراهن و شلوار دست دوز و کفش پاشنه بلند. البته فضای فرهنگی مکانی را که هستید نیز در نظر داشته باشید. دست آخر هم اگر می خواهید جین بپوشید پس سعی کنید حتی الامکان ساده و بدون طرح های زننده باشد.

 

مناسبت: اولین ملاقات یا دیدار

 

رسم قدیمی: یک دست لباس رسمی و سنگین و دامن؛ برای نشان دادن وقار زنانه

 

رسم جدید: خودتان باشید؛ البته خیلی هم ریسک نکنید.

 

چی بپوشیم: مهم ترین موضوع این است که با سبک انتخابی تان احساس کنید خود واقعی تان را نشان می دهید. به نظر جوزف ویلیامسون، تیپی بزنید که احساس خوشایندی به شما می دهد. اگر رنگی هست که خیلی به شما می آید یا شلواری دارید که قبلا خیلی ها از آن تعریف کرده اند حتما استفاده کنید. نکته: همان طور که قدیمی ها می گویند شما دیگر هیچ وقت آن فرصت ملاقات اول را به دست نخواهید آورد پس سعی کنید تعجب مخاطب تان را برنیانگیزید.

    به توصیه لورن راتمن، لباس خیلی کوتاه یا تنگ نپوشید و سعی نکنید هر چه لباس و کفش مارک دار دارید استفاده کنید. برای اولین ملاقات سبکی را انتخاب کنید که دارای رنگ بندی زیبا و زنده باشد تا در ذهن مخاطب ماندگار شود.یک تیپ ساده اما هماهنگ برای جشن مدرسه یا مانند آن یک پیراهن اندامی کشمیر یا شلوار و ژاکت می تواند باشد. به توصه لیز پست، وقتی قرار است خویشاوندان همسرتان را برای اولین بار ملاقات کنید حتما نظر او را در مورد انتظارات و سلایق آن ها جویا شوید تا آمادگی لازم را داشته باشید. 

 

مناسبت: جشن

 

رسم قدیمی: در این مورد استثنائا جدیدا میزبانان با وضع یک سری مقررات مهمان ها را متعحب می کنند.

 

رسم جدید: بهترین لباس خود را بپوشید و فقط لذت ببرید و شاد باشید.

 

چی بپوشیم: به عقیده سو فاکس، جشن یعنی این که شاد بپوشیم. گزینه های زیادی دارید، از تاپ و شلوار خوش ژست گرفته تا یک پیراهن با رنگ بندی جذاب یا طرح دار. می توانید یک دست لباس تقریبا تیره با چند النگو یا گوش واره زیبا نیز بپوشید.

 

منبع : iranbanou.com