لویی ویتون، (فرانسوی: Louis Vuitton) که به اختصار ال وی نیز خوانده می شود، شرکت کالای لوکس و خانه مد فرانسوی است که در سال ۱۸۵۴ توسط طراح فرانسوی لویی ویتان تاسیس شد. این شرکت طیف وسیعی از کالاهای لوکس را تولید و ارائه می نماید، این محصولات شامل: کالاهای چرمی، لباس های آماده، کفش، ساعت، طلا و جواهر، لوازم جانبی، عینک آفتابی، انواع کیف و چمدان، نوشت افزار و کتاب می باشند.

    برند لویی ویتون یکی از پیشروهای صنعت مد در جهان است که محصولات خود را از طریق بوتیک های مستقل، فروشگاه های زنجیره ای و وب سایت شرکت، به فروش می رساند. شرکت لویی ویتون، برای شش سال متوالی (۲۰۰۶-۲۰۱۲) به عنوان با ارزش ترین نام تجاری در زمینه کالاهای لوکس در جهان شناخته شده است. ارزش این برند در سال ۲۰۱۲ معادل ۲۵٫۹ میلیارد دلار برآورد گردید. از سال ۱۹۸۹ تاکنون، بازرگان فرانسوی؛ برنار آرنو که هم اکنون ثروتمندترین فرد اروپا است، مالک برند لویی ویتون محسوب می شود. وی از طریق شرکت ال و ام هاش مالک ۴۲٪ از سهام این شرکت می باشد.

تاریخچه لویی ویتون

    در سال ۱۸۵۴ لویی ویتان که پسر یک نجار بود، این شرکت را تاسیس کرد. لویی با ساختن چمدان، کیف، ساک سفری و وسایل مورد نیاز مسافرت، نام خود را بر سر زبان ها انداخت. در آن زمان، تنها اشخاص بسیار ثروتمند جامعه توانایی مالی رفتن به سفر در تعطیلات را داشتند.

    در سال ۱۸۹۲، لویی ویتون درگذشت و مدیریت شرکت به پسرش واگذار شد. پس از مرگ پدر، جورج ویتون با شرکت کردن در نمایشگاه جهانی شیکاگو در ۱۸۹۳، مبارزاتی را برای تبدیل کردن شرکت، به یک شرکت جهانی آغاز نمود. در سال ۱۸۹۶، شرکت طرح افسانه ای خود را بیرون داد و امتیاز آن را در سراسر دنیا ثبت نمود.این شرکت بین سال های ۱۹۳۶ تا ۲۰۰۰ میلادی، شکل و مدل چرم خود را در تمامی محصولاتش از کیف پول های کوچک، تا چمدان های بزرگ استفاده نمود،

    اما برای توسعه تولید، در سال ۱۹۵۹ جنس چرم استفاده شده در محصولاتش را قدری نرم تر کرد، تا استفاده از کیف پول ها و کیف های دستی، آسان تر شود.سال ۱۹۸۷، سال به وجود آمدن ال و ام هاش بود. در این سال لویی ویتون و ۲ کمپانی موئه اند شندون و هنسی برای تولید کالاهای مرغوب لوکس با هم ادغام شدند. در سال ۱۹۸۸ و پس از این ادغام، سود حاصل از شرکت لویی ویتان معادل ۴۹٪ درصد، بیش تر از سال قبل گزارش شد.

    با ورود به دهه ۱۹۹۰ ایو کارسل به عنوان مدیر ال وی منصوب شد و در سال ۱۹۹۲ اولین فروشگاه این برند در چین؛ در پالاس هتل شهر پکن افتتاح شد. در سال ۱۹۹۷، لویی ویتون اولین کلکسیون نوشت افزارش را معرفی کرد. در سال ۱۹۸۸ این شرکت، مارک جیکوبز را به عنوان مدیر هنری شرکت قرار داد. افتتاح اولین فروشگاه در آفریقا؛ در کشور مراکش، در سال ۲۰۰۰ و بالاخره حضور در فستیوال بین المللی فیلم ونیز؛ ایتالیا آخرین فعالیت این شرکت در قرن بیستم بود.در سال ۲۰۰۴، لویی ویتون یک صد و پنجاهمین سال تاسیس خود را جشن گرفت. در همین سال فروشگاه هایی در نیویورک، سائوپائولو، ژوهانسبورگ و شانگهای افتتاح شدند. در سال ۲۰۰۵، فروشگاه کمپس الیسیز خود، که یکی از بزرگ ترین فروشگاه جهان است را، بازگشایی نمود و در همین سال کلکسیون ساعت اسپیدی را روانه بازار کرد.

برند لویی ویتون

    در قرن نوزدهم زمانی که صنعت توریسم یک ایده کاملا جدید بود، این وجه تمایز حتی بسیار هم بیش تر شد. ایو کارسل مدیر عامل کنونی لویی ویتون :تولد ویتون نوید بخش آغاز یک زندگی مدرن است. این که تولد نام تجاری لویی ویتان، در اواسط قرن نوزدهم که ماهیت مسافرت متحول می شد صورت گرفت، یک پدیده اتفاقی نیست. این گسترش تولید به جای آن که سبب کم رنگ شدن نام تجاری شود، موجب تقویت و استحکام آن شد.

    کالاهایی که لوگوی مشهور ال ویروی آن ها نقش بسته بود، در همه جا از بلوارهای پاریس و خیابان های لندن و نیویورک گرفته، تا بازارهای کشورهای هند و چین (که در آن جا لویی ویتون شناخته شده ترین مارک اروپایی بود) خواهان زیادی داشت. در سال ۱۹۸۹ لویی ویتون مالک ۱۳۰ فروشگاه بود. بخشی از این تمایل و اشتیاق مردم، به دلیل پشتیبانی و حمایت چهره های مشهور از این برند بود. در زمان حیات لویی ویتون، امپراتریس اوژنی مشهورترین مشتری کالاهای برند ال وی بود. بسیاری از ستارگان مشهور سینما و مهاراجه های ثروتمند در نیمه اول قرن بیستم، مشتری پسر لویی ویتان بودند.

    بعدها در اغلب عکس های ادری هپبورن، در زمان اوج شهرتش، کیف ها و چمدان های لویی ویتون هم دیده می شد؛ اما رمز واقعی موفقیت برند لویی ویتون، کنترل بود. این نام تجاری، همه کارها را از طراحی گرفته، تا پخش و توزیع، خودش انجام می داد. این کار نه تنها ضامن کیفیت کالا بود، بلکه به معنای « سود ناخالص تولید » تا حدود ۴۵ درصد نیز بود. یعنی سودی که بسیار بیش تر از نزدیک ترین رقبایش بود. با این کنترل، لویی ویتون توانست، بین تصویر از یک نام تجاری لوکس و تفکر مبتنی بر تولید و بازاریابی انبوه، رابطه برقرار سازد.

کمپین تبلیغات لویی ویتون

    لویی ویتون از شیوه ها و تکنیک های بازاریابی انبوه، مثل جلب حمایت افراد مشهور و اسپانسری رخدادهای ورزشی، سود می برد. این کمپین جهانی تبلیغات چاپی و بیلبوردهای تبلیغاتی ویتون؛ از سال ۲۰۰۳ آغاز شده است و در آن، بازیگران سینما، خوانندگان و افراد مشهور شرکت نموده و به اجرای تبلیغات می پردازند و هدف کلی این کمپین، حمایت از برند لویی ویتون اعلام شده است.معروف ترین حامیان لویی ویتون در این کمپین؛ عبارتند از: اسکارلت جوهانسون، جنیفر لوپز، کانیه وست، آنجلینا جولی، شان کانری، هایدن کریستنسن، اشتفی گراف، سلنا گومز، کاترین دنو و مدونا.در تاریخ ۲ اوت ۲۰۰۷ این شرکت، در کمپین تبلیغاتی خود، از میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی استفاده نمود.

آمار برند لویی ویتون

    برند لویی ویتون از جمله با ارزش ترین برندهای دنیاست. بر اساس مطالعات میلوارد براون در سال ۲۰۰۹، لویی ویتون، بیست و نهمین برند با ارزش دنیا، پس از ژیلت و پیش از ولز فارگو محسوب می شد. در سال ۲۰۱۲ برای ششمین سال پیاپی، در فهرست منتشر شده توسط میلوارد؛ لویی ویتون با ارزشی معادل ۲۴٫۳ میلیارد دلار، قدرتمندترین برند در زمینه کالاهای لوکس معرفی شده است.بزرگ ترین فروشگاه لویی ویتون، در لندن مستقر می باشد.

    لویی ویتون در سال ۲۰۱۲ میلادی سیزده کارگاه تولیدی، یک مرکز حمل و نقل بین المللی، بیش از ۲۰۰ بوتیک انحصاری در ۶۵ کشور و بیش از ۱۳ هزار کارمند داشته و درآمدی بالغ بر ۲۵٫۹ میلیارد دلار کسب نمود. درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۳ به ۲۸٫۴ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ به ۳۴٫۹۱ میلیارد دلار افزایش یافته است. شمار کارکنان لویی ویتون هم اکنون بیش از ۱۲۱٫۲۸۹ نفر می باشد.

لویی ویتون ارزشمند ترین برند جهان

    شرکت لویی ویتون، نه تنها امسال، بلکه در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ نیز برای شش سال متوالی به عنوان با ارزش ترین نام تجاری در زمینه کالا های لوکس در جهان شناخته شده است. طبق گزارشات، لویی ویتون امسال به عنوان ارزشمندترین برند جهان شناخته شد. ارزش سرمایه این برند چیزی حدود ۸۸۱۴۳ میلیون دلار است.پس از لویی ویتون، برندهای دیگری، چون اچ اند ام، زارا، هرمس، گوچی، پرادا و دیور قرار دارند.

    در بخش جواهرات و محصولات زیبایی، اورئال در رتبه اول و پس از آن به ترتیب کارتیه و تیفانی قرار دارند. این تحقیق بر اساس عملکرد مالی، سود و تاثیری که روی مخاطب دارد، سنجیده شده است. یکی از طراحان مطرح جهان در مورد این برند می گوید: «لاکچری واژه ای است در خورد برند لویی ویتون. زاویه دید طراحان این برند متفاوت و بسیار خلاقانه است این برند توانایی کافی دارد که با فرهنگ و نسل های آینده ارتباط برقرار کند و همین موضوع باعث شد که او به رتبه ۱ میان برند های جهان صعود کند.»