در طول تاریخ الماس همواره سنگی با ارزش و کمیاب بوده است. اما تا به حال می دانستید که معروف ترین و بزرگترین الماس های جهان کدامند؟ الماس های گران قیمتی که گاهی بیشتر به واسطه تاریخچه ای که نزد افراد مشهور بوده اند بر ارزش آن ها افزوده است. شاید همین داستان ها و روایت های پشت یک قطعه الماس هستند که آن ها را مشهور کرده اند. گاهی نیز از نظر رنگ کمیاب و یا شفافیت الماس هایی کوچک بسیار گران قیمت تر از الماس های بزرگ جهان وجود دارند.

در این مقاله ما به سوالات پاسخ می دهیم:

    گران ترین و بزرگ ترین الماس های جهان کدامند؟ داستان ها و تاریخچه الماس های مشهور جهان چگونه بوده؟ بزرگترین الماس جهان چه نام دارد؟ با ما در زیورآنلاین هم راه باشید تا به توضیح این موارد بپردازیم.

الماس کولینان 1 (Cullinan 1)

    الماس کولینان 530.20 قیراطی یک قطعه تراشیده شده از بزرگ ترین الماس کشف شده توسط بشر می باشد که به آن « ستاره آفریقا » نیز گفته می شود. سنگ الماس مادر اولیه وزنی معادل 3106 داشته که به یاد مدیر عامل معدن کیمبرلی (Sir Thothians Culliran)، کولینان نامیده شده است.

    شرکت Asscher کولینان 1 را هم راه با 104 قطعه برلیان ریز و درشت دیگر از الماس اولیه یافت شده تراش داد. در سال ۱۹۰۸ میلادی این برلیان به ادوارد هفتم پادشاه انگلستان تقدیم گردید و از آن زمان تا امروز در برج لندن نگهداری می شود. قیمت تخمینی آن بیش از ۵۰۰ میلیون دلار (در سال 2008) می باشد.دومین الماس بزرگ جهان نیز با وزن 1758 قیراط در سال 2019 در معدن کراوی بوتسوانا کانادا توسط شرکت لوکرا دایموند یافت شده است که به دلیل کیفیت نه چندان بالا از نظر قیمت نمی تواند رکوردی را بشکند.

الماس کوه نور

    این الماس که در ابتدا 186 قیراط وزن داشت در سال ۱۷۳۹ از هند توسط نادر شاه افشار به ایران آورده شدند. از نادرشاه افشار نقل شده که در آن زمان گفته بود:نادرشاه افشار : اگر به مردی قوی 5 سنگ داده شود و او یکی را به طرف شمال، دیگری را به جنوب، سومی را به شرق و چهارم را به غرب پرتاب کند و سنگ پنجم را به سوی آسمان بیندازد فضائی که به وجود می آید را با طلا و جواهرات پر کند، بهای این گنج عظیم برابر خواهد بود با ارزش کوه نور! این الماس بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد که در سال ۱۸۵۰ میلادی به ملکه ویکتوریا هدیه شد و بعد از تراش مجدد در سال 1854 به ۱۰۵٫۶۰۲ قیراط تقلیل یافت.

    در اوایل قرن بیستم در تاج ملکه ماری همسر جرج پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفت. امروزه الماس کوه نور در تاج ملکه الیزابت قرار دارد و جزء جواهرات سلطنتی انگلستان و در برج لندن نگهداری می شود. امروزه نیز هند، ایران، افغانستان و پاکستان ادعای مالکیت آن را دارند.گفته شده که مطلبی با کوه نور همراه است « کسی که مالک این الماس شود مالک جهان خواهد بود ولی تمام بدبختی های آن را هم برخود خواهد گرفت فقط خداوند و یا شاید یک زن می تواند آن را بدون مجازات با خود حمل کند! »

درسدن (Dresden)

    تاریخچه دقیقی از این الماس وجود ندارد ولی گفته می شود که از هندوستان آمده است. این الماس 41 قیراطی امروزه در تالار سبز در شهر درسدن می باشد. سنگ درسدن در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی به آگوست شیر پنجه (August The Strong)، دوک ایالت ساکسون تعلق داشته است.

 

 

هوپ (Hope)

    این الماس در لندن توسط بانکداری به نام هوپ در سال ۱۳۸۰ میلادی خریداری شد. احتمالا این الماس که 44.50 قیراط وزن دارد در انقلاب کبیر فرانسه از صاحب اصلی آن یعنی هوپ به سرقت رفته و بعدها درباره تراشیده شده است. امروزه در موزه اسمیتسونین در ایالات متحده می باشد.

الماس ویتل باخ Wittelbach

    الماس ویتل باخ یک برلیان خیلی نادر به رنگ خاکستری – آبی از قرن 17 میلادی با 35.6 قیراط وزن می باشد. فیلیب پادشاه اسپانیا آن را به ماری توز به عنوان جهزیه اش هدیه داد. الماس ویتل باخ از نظر رنگ و شفافیت با الماس مشهور Hope مقایسه می شود. این الماس با قیمتی حدود 15 میلیون دلار زیباترین قطعه حراجی کریستی در لندن می باشد. این حراجی جدیدا قطعه کوچک تری به وزن ۱۳٫۳۹ قیراط به رنگ آبی را به قیمت 8.3 میلیون دلار به فروش رسانید (منبع Vougue jewelry فوریه ۲۰۰۹).

کولینان 3 (Culinan III) و کولینان 4 Culinan IV

    الماس کولینان 4 با اندازه 63.60 قیراط و تراش مربعی یکی از 105 برلیان بریده شده از بزرگ ترین قطعه الماس کشف شده در جهان می باشد که در بالا ذکر کردیم. در گذشته در تاج ملکه ماری قرار داشت و امروزه در برج لندن نگهداری می شود. کولینان سه نیز با 94.4 قیراط به صورت تراش گلابی و سبک جواهرات بروچ به کولینان 4 چسبیده و از تاج خارج شده است. لازم به ذکر کولینان پنج نیز با 18 قیراط تراش قلبی در عصای ملکه قرار دارد.

ناساک (Nassak)

    این الماس90 قیراطی ابتدا در معبد شیوا (Temple of Shiva) قرار داشته و در سال ۱۸۱۸ میلادی توسط انگلیسی ها به سرقت رفت و در سال 1940 میلادی جواهر فروش معروف Harry Winston آن را خریداری و در پاریس .. مجددا تراشیده شد و وزن آن به 43.38 تقلیل یافت. در سال ۱۹۷۰ شخصی به نام Eedvard Hand در یک حراجی در آمریکا فروخته شد.

شاه (Shah)

    این الماس 88.70 قیراطی در هندوستان و در سال ۱۹۵۰ میلادی در معدن Golconda در هندوستان یافت شد. سطوح تورق در این برلیان شاه به خوبی قابل مشاهده است و به صورت محدوده آن را تراشیده و جلا داده اند. الماس شاه دارای سه سطح حکاکی شده می باشد که اسامی سلاطین صاحب آن روی این سطوح نوشته شده، اکبر شاه، نسیم شاه و فتحعلی شاه. در سال ۱۹۲۸ میلادی الماس شاه از طرف شاه ایران به تزار نیکلای اول به نام گریبایدوف، هدیه شد. در حال حاضر در کاخ کرملین نگهداری می شود.

فلورنتین (Florentine)

    این الماس 137.27 قیراطی منشا آن از هند بوده در سال 1657 میلادی در اختیار خانواده مدیسی در فلورانس قرار داشته است. در گذشته به عنوان اسطوره در تاریخ از این برلیان نام برده شد. در قرن هجدهم نیز در تاج سلسله هابسبورگ دیده شده اما از جنگ جهانی اول تا امروز مفقود می باشد. برخی نیز گفته اند احتمال دارد به قطعات کوچکتری آن را تبدیل کرده اند.

جوبیلی طلائی (The Golden Jubilee)

    این برلیان با تراش متکائی (Cushion Cut) بزرگ ترین الماس تراشیده شده جهان است. الماس جوبیلی به رنگ زرد – قهوه ای آتشین و وزنی معادل 545.67 قیراط وزن دارد. قیمت تخمینی آن بیش از 1.5 میلیارد دلار است.

الماس سنته ناری (The Centenary)

    الماس سنته ناری با تراشی به شکل قلب و وزن 273.85 قیراط، رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) بزرگ ترین الماس جهان می باشد. این الماس در معدن Premier در سال 1986 کشف شد و وزن آن ابتدا 599.10 قیراط بود. سه سال کار تراش روی آن انجام گردید. سنته ناری دارای 274 صفحه است و از سال ۱۹۹۱ در موزه برج لندن قرار دارد.

سانسی (Sancy)

    این الماس 55.23 قیراطی در سال 1470 م توسط چارلز شجاع (Charls the Brave) نگهداری می شد و در سال 1477 در صحنه نبرد مفقود شده بود. این الماس در سال 1570 میلادی توسط فردی به نام سانسی (Signeur de Sancy) سفیر فرانسه در ترکیه خریداری شده و به همین علت سانسی نامیده می شود. وی الماس را به پادشاه فرانسه هنری سوم امانت داده بود که آن را بر تاج خود استفاده کند.

    هنری چهارم نیز الماس را از سانسی قرض گرفت و در سال 1664 به جیمز اول پادشاه انگلستان فروخته شد. در سال 1688 جیمز دوم همراه با آن به پاریس فرار کرد. در نهایت الماس سانسی در جریان انقلاب فرانسه گم شد. ظاهرا از سال 1906 میلادی به بعد این الماس به خاندان آستور (Astor) در لندن متعلق است.

تیفانی (Tiffany)

    این الماس 128.54 قیراطی در معدن کیمبرلی (Kimberly Mine) آفریقای جنوبی در سال ۱۸۷۸ میلادی یافت شد که محل کشف آن نیز همان « بزرگ ترین حفره ایجاد شده توسط بشر » می باشد. این الماس به وسیله جواهر فروشی مشهور تیفانی (Tiffany) در نیویورک در سال ۱۸۷۸ به مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. برای درخشش هر چه بیشتر، برایان تیفانی به تراشی بالغ بر ۹۰ صفحه مزین گردید. در حال حاضر این الماس با نام پرنده ای روی سنگ (Bird on a Rock) نماد جواهر فروشی مشهور « تیفانی » در نیویورک می باشد.

الماس The Millenium Star

    این الماس دومین و بزرگ ترین الماس جهان با رنگ D و پاکی IF (بهترین رنگ و پاکی) در جهان است. تراش آن گلابی شکل و وزن آن 203.04 قیراط است. الماس Millenium Star یکی از الماس هانی است که در موزه اسمیتسونین در سال ۲۰۰۳ در واشنگتن به معرض نمایش گذاشته شد. در کنار آن الماس های Moussaief Red , Allnatt, Heart Of Eternity ,Steinmetz Pink, Pumpkin قرار دارند.

الماس اکسلسیور (The Excelsior)

    در ۳۰ ژوئن ۱۸۹۳ در معدن مشهور Jagers Fontain آفریقای جنوبی به وسیله کارگری که در حال بارگیری کامیون بود پیدا شدند. وی الماس را پنهان نمود و دور از چشم بقیه خود آن را تحویل مدیر معدن داد. تا قبل از سال ۱۹۰۵، اکسلسیور بزرگترین الماس جهان بود تا اینکه الماس کولینان کشف شد. اکسلسیور ته رنگ آبی ۔ سفید داشت و میزان آن 971.75 قیراط بود. نهایتا این سنگ، به یازده تکه از 82.9 تا 68.69 قیراط وزن تقسیم شد. خبر کشف این الماس به سرعت در تمام جهان منتشر گردید. اکسلسیور 1 که بزرگترین برلیان تراشیده شده از این الماس است توسط جواهر فروش مشهور Robert Mounawad خریداری شد.

الماس ریجنت (The Regent)

    الماس ریجنت در رودخانه Kistna در هندوستان و با وزن 410 قیراطی در سال 1701 پیدا شد. این الماس به Thomas Pitt فروخته شد به انگلستان فرستاده شد تا تراشیده و جلا داده شود. تراش آن از فرم تراش برلیان متکائی (Cushion Cut) بود و وزن آن بالغ بر 140 قیراط بود. در سال 1717 به دوک اورلئان فرانسه فروخته شد و نام آن بدین سبب Regent می باشد.

    این برلیان در تاج پادشاهی لوئی پانزدهم، جواهر تزئینی موهای ملکه ماری و نیز زینت کلاه ملکه ماری آنتوانت بوده است.پس از انقلاب فرانسه الماس ریجنت در دسته شمشیر ناپلئون بناپارت جای داده شد و همسر وی ماری لوییز بعد از مرگ او این قطعه را به اطریش برد ولی بعدها پدر ملکه آن را به فرانسه برگرداند و امروزه جزو جواهرات سلطنتی فرانسه در موزه معروف لوور می باشد.

 

الماس مشهور الیزابت تیلور – ریچارد برتون

    این الماس 69 قیراطی در ابتدا به نام برلیان کارتیه (Cartier) شهرت داشت و یک موسسه مبلغ یک میلیون دلار در حراجی خریداری کرده بود. روز بعد از حراج ریچارد برتون این الماس را برای الیزابت تیلور خریداری نمود و نام آن به « الماس تیلور – برتون » تغییر یافت. الیزابت تیلور این الماس را برای نخستین بار در مهمانی تولد 40 سالگی گریس کلی، ملکه موناکو، استفاده نمود. در سال ۱۹۷۸ تیلور این الماس را فروخت تا با پول آن بیمارستانی دان بوتسوانا تاسیس کند. صاحب کنونی این سنگ Robert Mounawad است.

الماس اورلف (The Orloff)

الماس اورلف با وزن معادل 300 قیراط در هندوستان با رنگ آبی سبز و فوق العاده پاک پیدا شد. تراش آن در ابتدا فرم رز مغولی Mogul Rose Cut بود. الماس اورلف امروزه در موزه جواهرات روسیه در مسکو قرار دارد. نقل شده در سال 1700 یک سرباز فراری فرانسوی شانزده ساله این الماس را که در ابتدا در محل چشم یکی از خدایان هندوها در معبد Sriangar قرار داشته است.

    او با ترس آن را از حدقه درآورده و به شهر مدارش رفت و آن را به یک کاپیتان انگلیسی کشتی به قیمت ۲۰۰۰ پوند فروخت.الماس اورلف بعدها در آمستردام توسط کنت گریگوری اورلف روسی که یکی از عشاق امپراطریس کاترین بود آن را به مبلغ 90 هزار پوند خرید و به کاترین هدیه داد. ملکه کاترین آن را در عصای سلطنتی جای داد و در ازای آن به اورلف یک قصر مرمر داد. در جریان جنگ ناپلئون در مسکو و ورود ارتش آن، روس ها الماس اورلف را در تابوت یک راهب مخفی کردند.گفته می شود وقتی ناپلئون محل الماس را پیدا کرد وقتی که یکی از سربازانش قصد گرفتن آن را داشت روح آن راهب نازل شد و بر ارتش ناپلئون را لعنتی سنگین وارد کرد. ناپلئون نیز از ترس الماس اورلف را به حال خود گذشت و از تابوت دور شد.

الماس آگرا (Agra)

    در سال 1526 الماس آگرا هنگامی که اولین امپراطور مغول Babur ( 1530 – 1483) بعد از پیروزی در جنگ علیه مهارجه Gwailor آن را به غنیمت گرفت، آن را روی عمامه اش حمل و استفاده می نمود. گفته می شود این الماس توسط نادر شاه افشار غنیمت گرفته شده بود ولی بعدها به هندوستان بازگردانده شد. در سال 1896 به جواهر فروش مشهور M.Donegal در لندن فروخته شد. در ۱۹۰۵ توسط GIA به عنوان برلیان صورتی روشن طبیعی با شفافیت VS2 و وزن 32.34 قیراط در حراج به مبلغ 6.9 میلیون دلار به فروش رسید.

الماس سیاه آمستردام

    این برلیان سیاه رنگ و خوش تراش که در نوع خود گران ترین سنگ سیاه در جهان بوده به وزن 33.76 قیراط دارای 145 صفحه است و از یک الماس 55.85 قیراطی تراشیده شده و در ماه نوامبر سال 2001 به مبلغ 352 میلیون دلار به فروخته شد.

برلیان سرخ redshield؛ گران قیمت ترین الماس در جهان

    الماس کولینان ۵۳۰ قیراطی که در تاج ملکه انگلیس قرار دارد با ارزشی بالغ بر 400 میلیون دلار و یا سایر برلیان های درشت و تاریخی جزو گران ترین الماس های تاریخ نیستند! بلکه یک برلیان 5.11 قیراطی با رنگ قرمز و تراش گلابی است که از این رنگ قرمز فقط چند قطعه در جهان موجود است. این برلیان به شرکت Moussaieff Jewelers LTD تعلق دارد و برای آن هنوز قیمتی تعیین نشده است. این الماس قرمز بزرگ ترین الماس سرخ جهان می باشد، و به نام redshield شناخته شده است.

بزرگترین الماس با تراش زمردی چهارگوش

    این الماس توسط کمپانی Graff رکورد تازه در دنیای جواهرات زده و الماسی با وزن 302.37 قیراط را از سنگ خام الماسی با ورن 1109 قیراط با نام “Lesedi La Rona” با قیمت 53 میلیون دلار خریداری و به صورت تراش Square Emerald تراشیده است. راف اولیه این الماس در سال 2015 رکورد دار دومین الماس بزرگ جهان بود که همانطور که در ابتدای مقال گفتیم در سال 2019 این رکورد اندازه شکسته شد.

بزرگ ترین الماس های جهان

منبع: sangshenas.com