کاسیو یکی از ماندگارترین برندهای دنیای دیجیتال است که ریشه بسیاری از نوآوری های هوشمند دنیای فناوری را می توان در تاریخچه آن جستجو کرد.کاسیو (Casio Computer) شرکت بین المللی ژاپنی فعال در ساخت محصولات الکترونیکی است. مرکز فعالیت این شرکت در منطقه شیبویا در توکیو پایتخت ژاپن قرار دارد.

    کاسیو تاریخچه ای بیش از نیم قرن در تولید انواع محصولات الکترونیکی و دیجیتال دارد. این شرکت محصولاتی هم چون ماشین حساب، ساعت دیجیتال، ادوات موسیقی، دوربین دیجیتال، پرینتر و کامپیوترهای اداری و حتی ساعت هوشمند را در سبد تولیدات خود قرار داده است.

    کاسیو که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده، اولین ماشین حساب دیجیتال کوچک جهان را در سال ۱۹۵۷ به بازار عرضه کرد. آن ها در انقلاب دیجیتالی کردن دوربین ها هم نقش مهمی داشتند و در دهه های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ میلادی نیز با تولید انواع ادوات دیجیتال موسیقی، جایگاه مهمی در این صنعت پیدا کردند.

    یکی از قابل توجه ترین محصولات این شرکت ژاپنی، ساعت های دیجیتال است. با مروری در تاریخچه این محصولات و مشاهده انواع ساعت های نوآورانه آن به این حقیقت می رسیم که کاسیو، ریشه های ساعت های هوشمند امروزی را در تاریخ محکم کرده است.کاسیو در سال های فعالیت علاوه بر تولید محصولات سنتی خود و نوآوری در آن ها، حضوری کم رنگ نیز در بازار گوشی های هوشمند داشته و تعدادی محصول فوق مقاوم به بازار عرضه کرده است.

    اگرچه این محصولات سهم مناسبی از بازار دریافت نکردند اما به هر حال می توان نشانه هایی از طراحی و خلاقیت مهندسین ژاپنی را در آن ها نیز مشاهده کرده و لذت برد. نکته قابل ذکر دیگر این که ژاپنی ها از غافله هوشمند سازی ساعت ها نیز عقب نمانده اند و در کنار محصولات اصلی خود، در برند جوان پسند و مشهور خود یعنی G-Shock نیز تعدادی ساعت هوشمند به بازار عرضه کرده اند.

 

تاریخچه تاسیس

    تادائو کاشیو، موسس شرکت کاسیو یکی از کارآفرینان دوران جنگ جهانی دوم و پس از آن بود که در شکوفایی صنعت کشورش نقش بسزایی داشت. او در خانواده ای معمولی در کورتا مورا در استان کوچی به دنیا آمد. پس از زلزله سال ۱۹۲۳ که موجب ویرانی توکیو شد، به همراه خانواده به این شهر رفت تا پدرش در پروژه های ساخت و ساز مشغول به کار شود.

    تادائو در اولین شغل خود در کارخانه بازیافت و سپس در کارخانه تولید مدال برای سربازار مشغول به کار شد. سخت کوشی و ذهن خلاق او باعث شد که به پیشنهاد رئیس، به دانشگاه Waseda برود و مهارت خود را در آنجا افزایش دهد. در خلال جنگ جهانی دوم، خانواده کاشیو که مزرعه های برنج نیز داشتند درآمد خوبی از این محصولات به دست می آوردند.

    تادائو که به خاطر ضعف و بیماری نمی توانست در جنگ شرکت کند، از این موضوع بسیار ناراحت و خجالت زده بود. در مقابل او تصمیم گرفت تا با تولید محصولات مفید برای سربازان و ارتش، این کمبود خود را جبران کند. تادائو ابتدا یک کارخانه کوچک تولید قطعات هواپیما تاسیس کرد.با پایان جنگ جهانی دوم مشکلات اقتصادی و کمبود نقدینگی جامعه ژاپن را فرا گرفت.

    خانواده کاشیو نیز با مشکلات زیادی دست به گریبان شدند. بمب افکن های آمریکایی خانه آن ها را که محل کار تادائو نیز بود، خراب کرده بودند و سفارش تجهیزات نظامی نیز متوقف شده بود. تادائو که به سختی به دنبال کار بود یک دستگاه فِرِز ارزان قیمت پیدا کرد که با آن می توانست محصوات پرطرفدار آن زمان مانند ماهیتابه، اجاق گاز و بخاری تولید کند. خانواده کاشیو با تلاش زیاد این ماشین را از منطقه ای در ۳۰۰ کیلومتری توکیو در طول چند هفته به محل زندگی خود منتقل کردند.

 

برادران کاشیو در کنار اولین محصول شرکت کاسیو

 

    در آوریل سال ۱۹۴۶، تادائو کاشیو شرکت خود را با نام Kashio Seisakujo در میتاکا توکیو تاسیس کرد. شرکت او قطعات و دستگاه های متعدد کاربردی تولید می کرد. برادر تادائو یعنی توشیو نیز به این شرکت ملحق شد. توشیو در وزارت ارتباطات ژاپن مهارت های برقی آموخته بود و در صدد به کارگیری آن ها در شرکت جدید بود.

    یکی از اولین محصولات این شرکت، انگشتر نگهدارنده سیگار بود که در جامعه آن سال های ژاپن به خاطر مصرف بالای دخانیات با استقبال خوبی از طرف مردم روبرو شد.درآمد کسب شده از اولین محصولات به خانواده کاشیو کمک کرد که علاوه بر بقا در شرایط اقتصادی دشوار پس از جنگ، برنامه ریزی کاملی برای آینده داشته باشند. در این میان تادائو که ذهنی خلاق داشت، با کارکرد ماشین حساب آشنا شد و در برنامه هایش، طرح هایی برای آینده این دستگاه تدوین می کرد.

 

ماشین حساب تمام الکتریکی

    در سال ۱۹۴۹، تادائو برای تماشای یک مسابقه محاسبات به یکی از تئاترهای شهر توکیو رفت. در این مسابقه یک سرباز آمریکایی مجهز به یک ماشین حساب الکتریکی اولیه با یک حسابدار ژاپنی رقابت می کرد. حسابدار ژاپنی به جای ماشین حساب از چرتکه استفاده می کرد. پس از این نمایش تادائو به فکر تولید انبوه ماشین حساب افتاد. او پیشنهاد تولید این محصول را به برادرش داد و اولین اقدامات برای آن در سال ۱۹۵۰ انجام شد.اولین ماشین حساب کاسیو از رله های الکتریکی برای انجام محاسبات استفاده می کرد در آن سال ها اغلب ماشین حساب ها با چرخدنده های مکانیکی کار می کردند و هیچ کدام مجهز به مدارهای الکتریکی نبودند. ماشین حساب ها در ژاپن نیز مجهز به چرخدنده و میل لنگ های دستی بودند.

    البته ماشین حساب های الکتریکی نیز در جهان وجود داشت که از موتورهای برقی برای به حرکت در آوردن چرخدنده ها استفاده می کرد. این نوع از محصولات به خاطر مواد اولیه گران و فرآیند تولید دشوار در ژاپن تولید نمی شدند.ماشین حساب های الکتریکی سرعت عمل بیشتری نسبت به انواع مکانیکی داشتند و البته به خاطر سرعت بالای چرخش چرخدنده ها صدای زیادی تولید می کردند.

اولین ماشین حساب الکتریکی کاسیو

    تادائو تصمیم گرفت تا به جای استفاده از قطعات مکانیکی از مدارهای الکتریکی استفاده کند و این صداها را کاهش دهد. او به کمک برادرش نمونه اولیه این محصول را معرفی کرد. نوآوری اصلی این مدل اولیه، استفاده از سیم پیچ القایی سولونوئید در آن بود. خانواده کاشیو برای توسعه این محصول روزهای به سختی کار کردند و شب ها روی پیشبرد ماشین حساب تمرکز می کردند. شرایط دشوار مالی و عدم توانایی برای استخدام مهندس، تمام مسئولیت های فنی را بر دوش توشیو قرار داده بود.

    در سال ۱۹۵۴ اولین نمونه عملیاتی ماشین حساب الکتریکی کاشیو آماده شد و آن ها محصول خود را به شرکت Bunshodo، تولیدکننده تجهیزات اداری ارائه کردند. البته این شرکت محصول آن ها را به دلایل مختلف نپذیرفت. تادائو از این اتفاق ناامید نشد و با دریافت وام از بانک، به پیشرفت محصول خود ادامه داد.

    سرانجام در سال ۱۹۵۶ دو برادر دیگر خانواده کاشیو نیز در شرکت مشغول به کار شدند و با طراحی مجدد رله های ماشین حساب الکتریکی، قطعات مکانیکی را به طور کامل حذف کردند. آن ها برای اولین بار ماشین حساب خود را برای مدیران شرکت Sapporo معرفی کردند.

    در نهایت در سال ۱۹۵۷ شرکت Yuchida Yoko با برادران کاشیو تماس گرفت و از آن ها خواست که محصول نوآورانه خود را ارائه دهند. این ارائه به موفقیت قرارداد همکاری منجر شد و شرکت Casio Computer اولین محصول تمام الکتریک خود را با نام A-14 تولید کرد. کلمه کاسیو تلفظ انگلیسی نام خانوادگی کاشیو است.اولین ماشین حساب کاسیو وزن حدود ۱۴۰ کیلوگرم و طول و عرضی یک متری داشت. انتخاب نام A-14 رای این محصول نیز به این معنا بود که اعداد تا ۱۴ رقم در آن قابل محاسبه هستند و این محصول،

    اولین نمونه در خانواده خود است. قیمت ماشین حساب کاسیو در آن زمان ۴۸۵ هزار یوآن بود که به قیمت امروزی و با محاسبه تورم و نرخ تبدیل ارز، حدود ۱۱ هزار دلار می شود. خصوصیات فنی بهتر نسبت به نمونه های خارجی و هم چنین فرهنگ ژاپنی در ترجیح محصولات داخلی، موجب فروش بالای ماشین حساب تمام الکتریکی کاسیو شد.

 

گسترش فعالیت و تدوین فلسفه کاسیو

    تادائو در سال ۱۹۶۰ مدیر شرکت شد و تولید محصولات را گسترش داد. یک کارخانه تولیدی جدید در یاماتو، ماچیتاسیس شد و در کنار آن نیز موسسه ای آموزشی برای توسعه مهارت های فنی کارمندان در نظر گرفته شد. محصول نوآورانه بعدی TUC Compuwriter نام داشت که نوعی کامپیوتر تولیدکننده فرم با استفاده از دستگاه تایپ و ماشین حساب AL-1 بود. در آن سال ها با وجود شدیدتر شدن بیماری تادائو، شرکت با قدرت و خلاقیت به کار خود ادامه می داد.

TUC Compuwriter، ماشین حساب کاسیو با ترکیب دستگاه تایپ

 

    غفلت از رقبا باعث شد تا شارپ در رقابت تولید ماشین حساب های دیجیتال ترانزیستوری از کاسیو پیشی بگیرددر آن سال ها فرهنگ ژاپن برای سلطه بر جهان تغییر کرده بود و تادائو نیز تلاش می کرد تا این روح ژاپنی را در شرکتش حفظ کند. ژاپنی ها به این حقیقت رسیده بودند که ساختن امپراتوری در جهان و سلطه جغرافیایی دیگر استراتژی مناسبی نیست. در عوض آن ها تلاش می کردند تا نفوذ خود را در اقتصاد کشورهایی که در جنگ جهانی دوم از آن ها شکست خورده بودند، افزایش دهند.

    این فرهنگ باعث می شد تا هر کارگر ژاپنی صرف نظر از ابعاد و اهمیت شرکت خود، تنها به آن افتخار کند. این کارگران موفقیت کشور را موفقیت خود و شکست آن را یک تراژدی شخصی می دانستند.شرکت تادائو نیز از این فلسفه ی جدید پیروی می کرد. کارگران این شرکت با قدرت تمام کار می کردند و موفقیت آن را هدف زندگی شخصی خود می دانستند.

کاسیو 001 اولین ماشین حساب تمام الکترونیکی رومیزی

 

    مهندسین شرکت و رئیس آن نیز با همین اشتیاق به کار خود ادامه می دادند. در این میان تاشیو نیز تصمیم گرفت تا با انتخاب سیم های رنگی در طراحی، کار کارگران را راحت تر کند و این تصمیمات، اولین قدم ها برای ایجاد فرهنگ حمایت از کارگر را نیز در شرکت ژاپنی برداشت. قدم های بعدی فراهم کردن آب سالم، غذای رایگان با پروتئین، چربی و کربوهیدرات محاسبه شده و سالم برای کارگران و حتی زمین های بازی و تفریح برای آن ها بود.

    البته تفریحات ورزشی باعث افت کارایی شرکت شد. برادران کاشیو به قدری مشغول تفریح و بازی گلف شدند که از ظهور رقیبان جدید غافل ماندند. در این میان شرکت Sharp با نوآوری خود در استفاده از ترانزیستور به جای رله، ماشین حساب های تمام الکترونیکی تولید کرد و بازار کاسیو را مورد حمله قرار داد.

 

ماشین حساب های الکترونیکی و ورود به بازار جهانی

    ظهور شارپ باعث شد که کاسیو وارد دوران رکود شود. اگرچه کارگران از این اتفاقات ناراحت و سرخورده بودند اما در بخش تحقیق و توسعه تلاش برای تولید دستگاه های محاسباتی جدید با قدرت ادامه داشت. سرانجام تلاش مهندسین نتیجه داد و اولین ماشین حساب تمام الکترونیک کاسیو با نام 001 در سال ۱۹۶۵ معرفی شد. این ماشین حساب رو میزی از حافظه داخلی بهره مند بود.

    معرفی این محصول دورانی را شروع کرد که در آن، ماشین های محاسباتی به اندازه ای کوچک شدند که روی میز قرار می گرفتند. اصطلاح ماشین حساب الکترونیکی نیز با ظهور این محصول، رایج شد.با گذشت زمان، ماشین حساب های الکترونیکی بیش از پیش محبوب شدند و دفاتر متعددی در جهان شاهد حضور این محصولات جدید شد. پس از دو سال، اولین ماشین حساب قابل برنامه ریزی کاسیو با برند کومودور وارد آمریکا شد. این موفقیت، برنامه ریزی تادائو برای شرکت را به حقیقت پیوند زد. او پیش بینی کرده بود که با شروع دهه ۱۹۸۰، برند کاسیو بازسازی خواهد شد.

    البته تولید محصولات جدید به معنای موفقیت برند نبود و رقبای داخلی، بازار ژاپن را در اختیار گرفته بودند. به همین دلیل تادائو تصمیم گرفت تا تمرکز خود را روی بازار بین المللی بگذارد. او شعبه ها و فروشگاه هایی در شهرهای بزرگ اروپا و آمریکا تاسیس کرده و کارمندان آن ها را به خوبی با فرهنگ مناطبق و همچنین خصوصیت های فنی محصولات آشنا کرد.

    توسعه بین المللی در ابتدای دهه ۱۹۸۰ با عرضه عمومی سهام همراه شد. کاسیو در سال ۱۹۷۰ وارد بازار سهام توکیو شد و در روز اول عرضه، ارزش سهام آن از ۱۵۰ یوآن به ۶۳۰ یوآن رسید. در آن روز جمعا ۸۱۰ هزار سهام این شرکت به فروش رفت. کاسیو در سال ۱۹۷۳ وارد بازار سهام آمستردام و در سال ۱۹۷۹ وارد بازار سهام فرانکفورت شد.

 کاسیو مینی، محصول انقلابی که ژاپنی ها  را فرمانروای این صنعت کرد  

 

    کاسیو مینی محصولی بود که بار دیگر شرکت ژاپنی را به فرمانروای ماشین حساب ها تبدیل کرد. هدف بعدی مدیران کاسیو، کاربران عادی بود. در آن سال ها ماشین حساب محصولی گران قیمت بود که همه مردم قدرت خرید آن را نداشتند. به همین دلیل مدیر کاسیو ماموریتی برای مهندسین خود طراحی کرد تا محصولی ارزان قیمت تولید کنند تا همه مردم بتوانند یک عدد از آن را همراه خود داشته باشند.

    این هدف در سال ۱۹۷۲ به حقیقت پیوست و Casio Mini به عنوان اولین ماشین حساب جیبی معرفی شد. قیمت این ماشین حساب معادل ۲۳۱ دلار کنونی بود. کاسیو برای فروش محصول جدید و ارزان قیمت خود تبلیغات تلویزیونی قوی ترتیب داد. پس از مدتی کاسیو مینی در بازارهای جهانی با فروش بالایی مواجه شد و ۱۰ ماه پس از عرضه، این ماشین حساب به رکورد فروش یک میلیون دستگاه رسید.

    پس از موفقیت در فروش تعداد بالای ماشین حساب که فروش بین المللی کاسیو در این بازار را به ۱۰ میلیون دستگاه رساند، ژاپنی ها تصمیم گرفتند تا رقابت را در حوزه ای جدید و با عرضه ماشین حساب های سبک تر و باریک تر ادامه دهند. آن ها در سال ۱۹۸۳ مدل SL-800 را به بازار عرضه کردند که ضخامتی ۰.۸ میلی متری و برابر با یک کارت اعتباری داشت. این محصول رقابت را بر سر ساخت ماشین حساب های نازک در آن سال به اتمام رسید. فروش ماشین حساب های کاسیو تا سال ۱۹۸۰ به ۱۰۰ میلیون دستگاه رسید.

کاسیو sl-800، باریک ترین ماشین حساب جهان

    پس از موفقیت در عرضه باریک ترین ماشین حساب جهان، ژاپنی ها به دنبال افزایش کارایی محصولات خود رفتند. آن ها در سال ۱۹۸۵ ماشین حساب fx-700G را با قابلیت نمایش نمودارهای ریاضی عرضه کردند. این محصول در موزه اسمیث سونین آمریکا در واشنگتن نگهداری می شود.

    محصول انقلابی دیگر در سال ۲۰۰۴ عرضه شد که قابلیت نمایش عبارت های کسری، ریشه اعداد و دیگر علائم ریاضی را شبیه به نوشتار عادی داشت. کاسیو در سال ۲۰۰۶ به رکورد تاریخی فروش یک میلیارد ماشین حساب در جهان دست یافت.ژاپنی ها هیچ گاه در پیشرفت کارایی و طراحی ماشین حساب های خود متوقف نشدند. آن ها در سال های بعد دستگاه هایی با قابلیت های کاربردی مانند چاپ محاسبات (RT-2650T)، یادداشت برداری (SF-R20) و پردازش کامپیوتری و اتصال به پرینتر (PB-770) معرفی کردند.

    فرهنگ ژاپنی در اداره شرکت ها و برندها، آن ها را به ساختن کسب وکارهای خانوداگی تشویق می کند. در این فرهنگ شرکت باید توسط یک خاندان اداره شود. البته نکته مهم این که هر عضو خانواده باید به قدری آماده و کارکشته شود که از هر کارمند دیگر برای تصاحب موقعیت مدیریتی برتر باشد. برای رسیدن به این هدف، فرزندان خانواده ی مدیریت به خوبی تحصیل می کنند.

     فرهنگ کاری در کاسیو، کار سخت و پیشرفت کشور را برابر با پیروزش شخصی می داند. از دیگر فلسفه های کار در شرکت هایی هم چون کاسیو می توان به ارزش بالای کار سخت و زیاد اشاره کرد. به علاوه آن ها معتقدند دستاوردهای شرکت برای مشتری جذاب نیست و تنها باید محصول عالی تولید کرد. نکته دیگر این که ژاپنی ها ارزش زیادی برای موفقیت در زمان حال قائل هستند و تمام تلاش خود را روی آن می گذارند. تمام این فلسفه ها و اهداف باعث شد تا دپارتمان های طراحی متعددی در شرکت کاسیو مشغول به کار شوند. هر کدام از این دپارتمان ها روی توسعه محصولی کار می کردند که پیش بینی تقاضا برای آن ها در یک، سه یا پنج سال آینده انجام شده بود.

 

ساعت کاسیو

    فناوری دیجیتالی که در زمان ساخت ماشین حساب ها توسط کاسیو بهبود یافته بود، پس از موفقیت در این بازار برای ورود به بخش های دیگر و کوچک تر کردن و زیباتر کردن قطعات و محصولات الکترونیکی استفاده شد. این فناوری به کاسیو امکان داد تا وارد بخش جدیدی از بازار شده و در صنعت ساعت سازی فرمان روایی کند.

 

    سوئیسی ها قرن ها به خاطر تولید محصولات باکیفیت در بازار ساعت نقش پیشرو و حاکم بازار را داشتند. البته تولیدکنندگان اروپایی ساعت در سال های پایانی دهه ۱۹۷۰، یک اشتباه استراتژیک انجام دادند. آن ها تولید ساعت های دیجیتال را خارج از سبک کاری و شخصیت شرکت های خود می دانستند.محصولات ابتدایی ساعت های دیجیتال، گران قیمت بودند و تنها بخش کمی از مشتریان توانایی خرید آن ها را داشتند. پس از مدتی تولیدکنندگان به این نتیجه رسیدند که باید با تولید انبوه، قیمت این محصولات را تا حد ممکن پایین بیاورند تا برتری محسوسی نسبت به ساعت های قدیمی مکانیکی پیدا کنند.

    سوئیسی ها تصور می کردند ساعت های دیجیتال توانایی شکست آن ها در بازار را ندارند. در این میان تولیدکنندگان اروپایی هنوز با سادگی در این تصور بودند که مشتریان، زیبایی و وقار ساعت های مچی عقربه ای را برای همیشه ترجیح می دهند. همین طرز تفکر ساده انگارانه باعث شد تا رقابت به سمت تولیدکنندگان چینی و ژاپنی ساعت مچی دیجیتال برگردد.

    تا سال ۱۹۷۰، تولیدکندگان آسیایی تولید محصولات ارزان قیمت خود را به خوبی افزایش داده بودند و استراتژی تولید محصولات با کیفیت بالاتر را تیز شروع کردند. در آن زمان اروپایی ها ۹۷ درصد از ساعت های گران قیمت (با قیمت بیش از ۴۰۰ دلار) را تولید می کردند اما در بازار ارزان قیمت ها (کمتر از ۷۰ دلار) بازار را از دست داده و در بخش میان رده ها نیز نیمی از مشتریان را به سمت آسیایی ها روانه کردند.

    تادائو کاشیو یکی از مهاجمان اصلی به قلعه مستحکم اروپایی ها بود. او با تولید محصولات نوآورانه متنوع، نظر بسیاری از مشتریان در سرتاسر جهان را به خود جلب کرد. او با استفاده از تجربه طولانی در بازاریابی، برند مشهور و هم چنین پتانسیل تزریق سرمایه، با قدرت به این بازار جدید وارد شده و آن را تصاحب کرد. ریسک این کار بالا بود اما کاشیو و شرکتش با تولید محصولاتی متنوع در بازه قیمتی بسیار گسترده، موفقیت خود را تضمین کردند.

    کاسیو اولین شرکتی بود که ساعت های کوارتز تولید کرد. علاوه بر ساعت هایی با قابلیت نمایش زمان مناطق زمانی مختلف، دما، فشار، ارتفاع و حتی موقعیت یابی، از نوآوری های این شرکت ژاپنی بودند. پس از چندین سال فعالیت، برند ساعت های کاسیو مانند ماشین حساب هایش به هویتی برای این شرکت تبدیل شده است. اولین محصول کاسیو در بازار ساعت های مچی دیجیتال، CASIOTRON نام داشت. این ساعت علاوه بر نمایش دقیق زمان، یک تقویم کاملا اتوماتیک نیز داشت.

 

    شرکت ژاپنی در سال های بعد گستره محصولات خود در بازار ساعت های مچی را گسترده تر کرد. آن ها زیربرندهای مختلفی به مجموعه ساعت های مچی خود اضافه کردند و نمونه های عقربه ای را نیز در سبد محصولات خود قرار دادند. از زیربرندهای مشهور کاسیو در بازار ساعت های مچی می توان به سری G-Shock اشاره کرد که امروزه نیز جزء محصولات پر فروش این برند هستند.

    برند جی شاک در سال ۱۹۸۳ تاسیس شد و تمرکز خود را روی ساعت های دیجیتال، اسپورت، چندکاره و گردشگری معطوف کرد. اولین محصول این برند طراحی متفاوتی نسبت به ساعت های زمان خود داشت و با طراحی مقاوم و شعار دوام پس از پرتاب شدن از ساختمانی بلند عرضه شد. این محصول ابتدا در آمریکا با استقبال مواجه شد اما به مرور طراحی خاص و مقاوم آن نظر کاربران سرتاسر جهان را به خود جلب کرد.

    از دیگر برندهای بزرگ ساعت های کاسیو می توان به Wave Ceptor اشاره کرد. این برند دقیق ترین ساعت های مچی جهان را عرضه می کند که ساعت های به اصطلاح رادیویی را در سبد محصولات خود قرار داده است. این ساعت ها برای تنظیم زمان از ارتباطات رادیویی برای دریافت سیگنال زمانی استفاده می کنند. سیگنال های فرستاده شده برای این ساعت ها از مراکز رادیویی مختلف کشورهای متعدد جهان ارسال می شود و دقت یک ثانیه در یک میلیون سال را به کاربر عرضه می کند. برند دیگر Oceanus است که با ترکیب تکنولوژی ساعت های جی شاک و ویو سپتور ساخته می شود.

 

 

    همان طور که گفته شد کاسیو گستره وسیعی از ساعت ها را در بازه های قیمتی متنوع به مشتریان عرضه می کند. شرکت ژاپنی در بخش ساعت های لوکس و گران قیمت خود برند Edifice را معرفی کرده که در انواع مختلف مکانیکی، دیجیتال و چندکاره به بازار عرضه می شوند. زیربرند دیگر ساعت های کاسیو که می توان لقب اولین ساعت های واقعا هوشمند را به آن ها اختصاص داد، سری Databank هستند. این مجموعه ساعت ها امکاناتی هم جون ذخیره نام، دفتر تلفن، آدرس ایمیل و این قبیل داده ها را در کنار امکاناتی هم چون ماشین حساب به کاربر عرضه می کردند. اولین سری از ساعت های دیتابانک با نام CD-40 در سال ۱۹۸۴ عرضه شد که قابلیت ذخیره اطلاعات را به کاربر می داد. در حال حاضر در وب سایت رسمی کاسیو تنها ۴ مدل ساعت دیتابانک معرفی شده است.

 

    یکی از خاطره انگیزترین و ماندگارترین سری ساعت های کاسیو، سری F است. این خانواده از پیشگامان ساعت های دیجیتال بودند و اولین عضو آن ها با نام F-100 در سال ۱۹۷۸ معرفی شد. ماندگارترین ساعت کاسیو در این خانواده F-91W است که پس از بیش ۲۷ سال از تاریخ عرضه،

    هنوز با همان کیفیت و طراحی ساده به بازار عرضه می شود و به ادعای شرکت ژاپنی، هنوز فروش خوبی در جهان دارد. طراحی ساده، وزن کم و ماندگاری این ساعت آن را به یکی از پرطرفدارترین ساعت های دیجیتال در ربع قرن گذشته تبدیل کرده است. نکته جالب در مورد این ساعت این که اسناد سیاسی منتشر شده، آن را یکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین ساعت ها در میان گروهک تروریستی القاعده می دانند.

 

محصولات دیگر

    کاسیو با شروع دهه ۱۹۹۰ فناوری دیجیتال را در محصولات دیگری نیز وارد کرد. آن ها ابتدا وارد بازار ادوات موسیقی شدند وCasiotone-201، یک کیبورد الکترونیکی با قابلیت پخش و تولید موسیقی ها الکترونیک را در ژانویه ۱۹۸۰ معرفی کردند. محصولات الکترونیکی دیگر شامل تلویزیون های ال سی دی، پردازشگرهای متون ژاپنی، سیستم های ناوبری خودرو، رادیو، پرینتر، لیبل پرینتر، پیجر، کامپیوتر و بسیاری محصولات پیشگامانه دیگر بود.

 

    ادوات موسیقی کاسیو ابتدا با کیبوردهای دیجیتال خود را به دنیا نشان دادند و به مرور، پیانوهای دیجیتال و کیبوردهایی با قابلیت خواندن کارتریج های حافظه نیز معرفی شدند. برند کاسیوتون از همان ابتدا برای کیبوردهای این شرکت استفاده می شد و برند Privia نیز از سال ۲۰۰۳ برای پیانوهای دیجیتال معرفی شد. برخی کیبوردهای دیجیتال کاسیو قابلیت پخش کردن موسیقی های آماده و حتی آموزش نواختن آن ها به کاربران را داشتند. این موسیقی ها در قطعاتی با نام Rom Pack ذخیره می شدند و آخرین نمونه کیبورد مجهز به این فناوری نیز در سال ۱۹۹۰ با نام CT-480 عرضه شد.

 

CasioTonr 201، اولین کیبورد دیجیتالی کاسیو

از محصولات مشهور دیگر برند کاسیو می توان به کامپیوترهای هم راه و دیکشنری ها اشاره کرد. Cassiopeia برند کامپیوترهای هم راه یا PDA شرکت ژاپنی بود که عموما از ویندوز نسخه CE و سپس ویندوز موبایل در محصولات آن استفاده می شد. این کامپیوترهای هم راه علاوه بر قابلیت های ویندوز در ابعاد کوچک، عموما امکاناتی هم چون صفحات لمسی و انتقال فایل را نیز در اختیار کاربران قرار می دادند. می توان این دستگاه های PDA را اولین گام های برند دیجیتال ژاپنی برای تولید و توسعه تلفن های هم راه هوشمند دانست.

 

    کاسیو اولین محصول خود در بازار گوشی های موبایل را در سال ۱۹۹۵ و با نام PH-100 به بازار عرضه کرد. پس از آن ژاپنی ها تمرکز خود را روی تولید گوشی های مقاوم گذاشتند و اولین موبایل مقاوم در برابر آب و ضربه خود را با نام C303CA در سال ۲۰۰۰ معرفی کردند. البته حضور کاسیو در بازار گوشی های موبایل چندان جدی نبود و محصولات بعدی که در سال های اوج استقبال از گوشی های هوشمند عرضه شدند، تنها با تمرکز روی مقاومت و با طراحی های خاص، سعی در جلب نظر مشتریان داشتند که موفقیت چندانی کسب نکردند. آخرین گوشی هوشمند شرکت کاسیوG'zOne CA-201L نام داشت که در سال ۲۰۱۳ عرضه شد.

    برند کاسیو چند بار نیز برای ورود به بازار کنسول های بازی تلاش کرد که موفقیت چندانی به دست نیاورد. اوین محصول آن ها در سال ۱۹۸۳ و با نام PV-1000 به بازار ژاپن عرضه شد. در همان سال کنسول های PV-7 و PV-16با معماری MSX عرضه شدند که البته نوعی کامپیوتر خانگی نیز بودند. به هر حال این محصولات کاسیو با استقبال مناسبی روبرو نشدند و تنها پس از چند هفته از سطح بازار جمع آوری شدند.

 

کنسول بازی ویدیویی یکی از حوزه های شکست کاسیو در بازار بود

     ژاپنی ها در سال ۱۹۹۵ کنسول Loopy را معرفی کردند که یک کنسول بازی ویدیویی ۳۲ بیتی بود. این کنسول با تمرکز روی دختران گیمر طراحی و در بازار ژاپن عرضه شد. نکته جالب این که لوپی مجهز به یک پرینتر حرارتی بود و از تصاویر بازی ها، استیکرهای رنگی چاپ می کرد.  طراحی و پشتیبانی این محصول یک سال پس از عرضه از طرف کاسیو لغو شد.