اولین حلقه های ازدواج ، احتمالاً  در مصر استفاده شده اند. قبل از رواج سکه، مصریان باستان، سکه ای با یک سوراخ که در مرکزش بود و مانند یک حلقه آن را در انگشتان قرار می دادند. طی مراسم ازدواج، داماد حلقه پول را در انگشت عروس قرار می داد تا به وی نشان دهد که حالا او هم در ثروتش سهیم است.

 

جایگاه حلقه ازدواج و نامزدی

    حلقه ازدواج و نامزدی در انگشت سوم دست چپ قرار می گیرند. بنا به یک اعتقاد قدیمی، انگشت حلقه دارای یک عصب است که مستقیماً به قلب مرتبط است.

 

حلقه ازدواج و نامزدی الماس

    امروزه بیشتر حلقه های نامزدی از جنس الماس هستند. یونانیان باستان تصورشان این بوده است که الماس ها، اشک های خدایان هستند، در حالی که رومی ها اعتقاد داشتندکه آن ها تکه هایی از ستاره های پرتاب شده هستند.

 

اولین حلقه نامزدی از جنس الماس

    آرشدوک ماکسیمیلیان اول از کشور اتریش در تاریخ هفده  آگوست 1477، اولین حلقه نامزدی از جنس الماس را به پرنسس ماری از بورگاندی تقدیم کرد. حلقه پرنسس ماری، شامل یک حلقه با الماس هایی که تشکیل حرف M را داده بود.

 

حلقه های ازدواج

    در قرون هفدهم و هجدهم میلادی استفاده از حلقه هایی که با الماس تزیین شده بودند، بین مردم رایج شده بود. به همین دلیل برای تمایز با سایر حلقه ها، طرح حلقه عروسی به شکل ساده در آمد و بنابراین از سایر انگشترها متمایز شد.

 

حلقه های ازدواج طلای دوتایی

    مرسوم شدن استاندارد حلقه دوتایی به صورت ست حلقه و پشت حلقه، سبکی جدید است. این رسم تا سال 1950 عمومیت نداشته است و در حقیقت نتیجه تلاش صنعت جواهر ساز برای فروش بیشتر حلقه ها بود.

 

منبع: مرجع تخصصی طلا و جواهر ایران