این روزها اگر در بازار راه بیافتید و دنبال خرید یک تسبیح شاه مقصود اصل بگردید با سیل عظیمی از قیمت ها رنگ ها و طرح های شاه مقصود مواجه می شوید که وقتی آن ها را با هم مقایسه می کنید و قیمت های شان را بالا پایین می کنید گیج می شوید و به احتمال زیاد از خرید تسبیح شاه مقصود منصرف می شوید.

    این به دلیل فراوانی تنوع شاه مقصودی است که به دلیل تقاضای بسیار مشتریان در بازار عرضه شده است.در این مقاله از زیورآنلاین سعی شده تا در حد امکان شمارا به شناخت بیش تر و بهتر انواع رنگ ها و طرح های شاه مقصود یاری رسانی کند. شاه مقصودها به طور کلی به دو دسته افغانی و چینی تقسیم بندی می شوند که هرکدام زیرشاخه هایی نیز دارند.

 

شاه مقصودهای افغانی اصلی

 

1- شاه مقصود زرد افغانی

    شاه مقصود زرد رنگ شده افغانی.شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی.

 

2-شاه مقصود سبز افغانی

    شاه مقصود سبز سیر بسیار پررنگ که به شاه مقصود سیاه نیز معروف است.شاه مقصود سبز خوش رنگ که بهترین نوع شاه مقصود سبز نیز می باشد.شاه مقصود سبز کم رنگ.شاه مقصود سبز بسیار کم رنگ که به شاه مقصود نباتی نیز معروف است.

 

3-شاه مقصود زیتونی افغانی

    شاه مقصود زیتونی سادهشاه مقصود قرمز

 

ب) شاه مقصود های چینی

    شاه مقصود زرد چینی جلا خورده با تراش چین، در تراش چینی تمام مهره های تسبیح به یک اندازه است.شاه مقصود زرد چینی بدون جلا با تراش افغان، در تراش افغانی مهره ها از ریز به درشت می باشد.

 

توضیحات شاه مقصودهای افغانی اصلی

    شاه مقصود زرد افغانی شاه مقصود زرد رنگ شده افغانی بسیار شبیه به شاه مقصود رنگ اصلی می باشد اما معمولا خوش تراش نیستند و در تراش آن ها نسبت به نوع رنگ اصلی آن دقت کم تری شده است رنج قیمتی آن ها بین 15 هزار تومان تا 35 هزارتومان می باشد که البته اگر فروشنده ای قصد داشته باشد آن را به جای تسبیح شاه مقصود افغانی رنگ اصلی به مشتری غالب کند.

    قیمتی به مراتب بالاتر از این رنج عرضه می کند که مشتری شک نکند. رنگ زرد این تسبیح ثابت نمی باشد و به مرور از بین می رود. هر چه بیش تر دست بخورد رنگ خود را زودتر از دست می دهد و کم کم به شاه مقصود نباتی تبدیل می شود.وجود این نوع تسبیح بهانه خوبی برای فروشندگان و سایت های متقلب شده است تا به راحتی قسم بخورند و تضمین کنند که این تسبیح واقعا شاه مقصود افغانی اصلی می باشد. چون قسم آن ها صحیح است و این تسبیح واقعا شاه مقصود اصلی افغانی می باشد نکته ای که در این میان از مشتری پنهان می ماند رنگ تسبیح است که اصلی نمی باشد و رنگ شده است.

    بنابراین این تسبیح بین مغازه داران متقلب بسیار محبوب می باشد. چون با خیال راحت رویش قسم می خورند و دروغ هم نگفته اند، بلکه حقیقتی را پنهان کرده اند که مشتری به دلیل ناآگاهی هرگز در مورد آن سوال نمی کند. پس اگر قصد خرید تسبیح شاه مقصود زرد را داشتید حتما در مورد رنگ اصلی بودن آن مطمئن شوید.

 

نمای نزدیک از مهره های شاه مقصود افغانی زرد رنگ شده

 

شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی

    رنگ این نوع تسبیح کاملا ثابت می ماند اما بعضی از شاه مقصودهای زرد رنگ اصلی دارای سنگ نرم تری هستند بنابراین در سرما و گرما تغییر شکل می دهند و سنگ آن ها دارای تراک های فراوان می شود که این مدل از شاه مقصود ارزان تر می باشد. البته تشخیص آن کار راحتی نیست.

    اما بعضی دیگر از شاه مقصودهای زرد رنگ اصلی دارای سنگ سخت و مقاوم تری می باشند که هرگز در سرما و گرما تغییرنکرده و با همان کیفیت اولیه خود تا انتها باقی می مانند که گران ترین نوع شاه مقصود از همین نوع می باشد. رنج قیمتی این تسبیح ها به دلیل کیفیت های متفاوت بسیار گسترده است که از 20هزارتومان شروع و به 4میلیون تومان ختم می شود.

    نمای نزدیک از مهره های تسبیح شاه مقصود افغانی زرد رنگ اصلی با مشاهده تصویر مقایسه ای از تسبیح شاه مقصود افغانی زرد رنگ اصلی و تسبیح شاه مقصود زرد رنگ شده در کنار هم به شباهت زیاد این دو تسبیح را به خوبی پی خواهید برد اما تفاوت های ریزی هم دیده می شود از جمله اینکه اگر در تصویر دقت کنید همان طور که در بالا اشاره شد در تسبیح رنگ شده به دلیل این که قیمت آن پایین است و ارزش دقت و وقت گذاشتن را ندارد در تراش مهره های آن دقت کمتری شده است و مهره ها کمی نامیزان با فرورفتگی هایی مشاهده می شود و تراش یک دستی ندارد.

 

نمای نزدیک از تصویر مقایسه ای شاه مقصود رنگ شده و رنگ اصلی

در تصویر زیر تفاوت بین شاه مقصود اصل با رنگ شده را می بینید:

 

شاه مقصود سبز افغانی

    شاه مقصود سبز سیر بسیار پررنگ که به شاه مقصود سیاه نیز معروف است:گاهی سبز این تسبیح این قدر پررنگ است که کاملا مشکی دیده می شود و رنج قیمتی این تسبیح براساس کیفیت آن بین 15هزار تومان تا 200هزار تومان است.

نمای نزدیک از مهره های تسبیح شاه مقصود سبز بسیار پررنگ یا یا شاه مقصود مشکی

 

شاه مقصود سبز خوش رنگ، بهترین نوع

     شاه مقصود سبزرنگ این تسیح نه خیلی پررنگ است و نه خیلی کم رنگ بنابراین بهترین و گران ترین نوع شاه مقصود سبز در این دسته قرار می گیرد که رنج قیمتی آن بسته به کیفیت آن بین 40هزارتومان تا 500 هزار تومان می باشد.

نمای نزدیک از مهره های تسبیح شاه مقصود افغانی سبز خوش رنگ

 

شاه مقصود سبز کم رنگ

    شاه مقصود سبز کم رنگ هم بر اساس کیفیتی که دارد رنج قیمتی بین 20هزار تومان تا 200هزار تومان را دارا می باشد که تصویر آن را در زیر مشاهده می کنید.

نمای نزدیک از مهره های تسبیح شاه مقصود سبز کم رنگ

 

شاه مقصود سبز بسیار کم رنگ که به شاه مقصود نباتی نیز معروف است 

    این نوع تسبیح که در بین خود افغانی ها به شاه مقصود نباتی معروف است نه به رنگ نبات که دارای سبز بسیار کم رنگ گه گاهی به بی رنگی هم می زند نزدیک است. رنج قیمتی این تسبیح بر اساس کیفیت آن بین 15هزار تومان تا 200هزار تومان نیز می باشد.

نمای نزدیک از مهره های تسبیح شاه مقصود نباتی

حالا در زیر تصویر مقایسه ای از طیف رنگی شاه مقصودهای سبز اصلی افغانی را مشاهده می کنیدکه به خوبی تفاوت رنگی آن ها را در کنار هم نشان می دهد. لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود سبز چیزی به نام تسبیح رنگ شده ندارند و هرچه تسبیح شاه مقصود سبز در بازار است با رنگ اصلی و ثابت می باشد لذا در این مورد می توانید با خیال راحت از لحاظ رنگ خرید کنید.

 

شاه مقصود زیتونی افغانی

 

شاه مقصود زیتونی ساده

    طیف رنگی شاه مقصود زیتونی زیاد می باشد که بعضی از آن ها دقیقا به رنگ زیتون می باشند. برخی پررنگ تر و برخی کم رنگ تر. این تسبیح ها معمولا خوش تراش هستند و گاهی همراه با عدسی بین همه مهره ها می باشند. رنج قیمتی این تسبیح ها بین 50هزار تومان تا 500هزار تومان می باشد.

نمای نزدیک از طیف رنگی شاه مقصود های زیتونی

 

شاه مقصود قرمز

    این نوع شاه مقصود بسیار کم یاب می باشد و معمولا هم گران می باشد. شاه مقصود قرمز بیش تر همراه با عدسی های ریز در بین همه مهره ها می باشد و مخصوص دست خود افغانی ها می باشد. رنج قیمتی این شاه مقصود بین 100هزار تا 1میلیون تومان نیز می رسد. لازم به ذکر است همانطور که در تصویر مشاهده می کنید رنگ این نوع از شاه مقصود واقعا قرمز نمی باشد بلکه به دلیل تمایل کمی که به سمت قرمزی دارد بین افغانی ها به شاه مقصود قرمز معروف شده است.

نمای نزدیک از شاه مقصود قرمز

 

شاه مقصودهای چینی

    شاه مقصود زرد چینی جلا خورده با تراش چین که در تراش چینی تمام مهره های تسبیح به یک اندازه است:شاه مقصود های چینی که مستقیم به صورت تراش خورده از چین وارد می شوند معمولا در همانچین با دستگاه های مخصوص به سنگ جلای لازم را می دهند بنابراین شما با تسبیحی بسیار زیبا و براق و شفاف مواجه خواهید شد که البته این نوع تسبیح ها معمولا تراش یک دست و یک اندازه ای دارند درحالی که تسبیح شاه مقصود اصلی افغانی معمولا تراش مهره های آن از ریز شروع می شود و با شیب ملایم به ترتیب یکی درشت تر از دیگری می شود طوری که پایین ترین مهره آن درشت ترین آن می باشد.

    رنج قیمتی واقعی تسبیح شاه مقصود چینی جلا خورده بر اساس کیفیتی که دارد بین 25هزار تومان تا 150هزار تومان می باشد اما اگر فروشنده ای قصد تقلب داشته باشد قیمتی به مراتب بالاتر از این قیمت به مشتری ارائه می دهد تا مشتری به دلیل کیفیت بالای این سنگ دچار شک نشود و گمان کند تسبیح افغانی است.

نمای نزدیک از شاه مقصود زرد چینی جلا خورده با تراش چین

 

شاه مقصود زرد چینی بدون جلا با تراش افغان که در تراش افغانی مهره ها از ریز به درشت می باشد

    بسیار شبیه به تسبیح های شاه مقصود زرد رنگ اصلی افغانی می باشد و راه تشخیص آن فقط تجربه زیاد می باشد این نوع تسبیح هم رنگی ثابت دارد و هم تراش افغانی دارد جلای اولیه هم ندارد بنابراین شما با تسبیحی دقیقا شبیه به یک تسبیح شاه مقصود افغانی رنگ اصلی مواجه خواهید شد که راه تشخیص آن فقط به تجربه زیاد نیاز دارد. رنج قیمتی این تسبیح بین 25هزار تومان تا 500هزار تومان هم می رسد اما اگر فروشنده ای قصد داشته باشد آن را به جای شاه مقصود اصلی بفروشد قیمت آن را به مراتب بالاتر ارائه می دهد.

نمای نزدیک از شاه مقصود چینی بدون جلا با تراش افغان

 

شاخصه های قیمت گذاری در تسبیح شاه مقصود

    چندین ویژگی مهم وجود دارد که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر مستقیم دارد از جمله:

شفافیت

    مهره های تسبیح شاه مقصود هرچه شفاف تر باشد قیمت آن هم بالاتر خواهد رفت، شفافیت به این معناست که داخل سنگ باید دیده شود و نخی که از وسط مهره های تسبیح عبور کرده است کاملا مشخص باشد. و برعکس تسبیح هرچه کدر تر باشد قیمت آن هم پایین تر خواهد آمد.

 

پاکیاین

    سنگ به دلیل این که از دل کوه استخراج می شود ممکن است ناخالصی هایی در خود داشته باشد. پاکی سنگ به این معناست که درون سنگ نباید ناخالصی وجود داشته باشد. مثلا دیده شدن لکه های سیاه یا قهوه ای یا سفید در درون سنگ یا در سطح سنگ یک ایراد محسوب می شود و از قیمت تسبیح می کاهد.

 

تراش

    تراش دادن مهره های تسبیح شاه مقصود برعکس تمام تسبیح های دیگر کار دست می باشد که در سنگ های با کیفیت بسیار با دقت انجام می شود. اما در سنگ های کدر یا لکه دار دقت زیادی در تراش اعمال نمی شود. چرا که وقت گذاشتن برای تراشیدن یک تسبیح مثلا کدر ارزشی نخواهد داشت. اما اگر سنگی شفاف و پاک پیدا بشود به همان میزان در تراشیدن آن نیز دقت می شود و خود این دقت باعث گران شدن تسبیح می شود.

    لازم به ذکر است تسبیح های شاه مقصود افغانی اصل را معمولا از ریز به درشت نخ می کنند. هم چنین مهره های روبه روی هم دیگر باید دقیقا به یک اندازه تراشیده شده باشند تا در نهایت عدسی های تسبیح دقیقا روبه روی هم قرار گیرد. هرچه هارمونی این تراشکاری بهتر و با شیب مناسب تری اعمال شده باشد قیمت تسبیح بالاتر می رود و برعکس اگر مهره های رو به رو هم اندازه نباشند یا شکل بیضی آن درست و صاف نباشد و فرو رفتگی یا ناموزون باشد قیمت تسبیح کاهش می یابد.

 

جلا

    جلا به معنی براق بودن سطح مهره های تسبیح میباشد. که هرچه براق تر باشد تسبیح گران تر و زیباتر خواهد بود. علت اینکه تسبیح شاه مقصود کار کرده گران تر از تسبیح آکبند می باشد دقیقا همین ویژگی می باشد. سنگ شاه مقصود هرچه بیش تر در دست بچرخد براق تر و زیباتر و البته گران تر می شود.

 

رنگ

    رنگ تسبیح شاه مقصود باید یک دست باشد به این معنا که تمام مهره های تسبیح از بالا تا پایین دقیقا یک رنگ باشد. مثلا اگر تسبیح سبز پررنگ است تمام مهره ها سبز پررنگ باشد و این طور نباشد که برخی کم رنگ تر از برخی دیگر باشد. این دو یا سه رنگی، یک ایراد بزرگ محسوب می شود و از قیمت تسبیح می کاهد.

 

معدن

    معادن سنگ شاه مقصود مختلف می باشد که سنگ برخی از معادن قدیمی آن دیگر تمام شده است. اگر شاه مقصودی که می خرید جزو آن دسته از معادنی باشد که سنگش به اتمام رسیده و دیگر تولید نمی شود معنایش این است که مثلا اگر هزار عدد از آن تسبیح در کل بازار موجود است دیگر این هزار عدد به هزار و یک عدد تبدیل نخواهد شد. بنابراین اگر قصد خرید تسبیحی که جزو این معادن می باشد را دارید نباید از قیمت سر به فلک کشیده آن شکایت کنید چون در همان مثال یکی از هزار عدد تسبیح موجود در بازار در دست شما خواهد بود.

 

متفرقه

    بعضی عوامل متفرقه هم هستند که در قیمت تسبیح شاه مقصود تاثیر دارند مثلا گذاشتن عدسی در بین تمام مهره های تسبیح که صرفا برای زیبایی گذاشته می شود و این نوع تسبیح نه برای ذکر که معمولا مخصوص چرخاندن در دست می باشد و بیش تر هم دست خود سازندگان افغان دیده شده است.

 

منبع: فروشگاه خواستنی