شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از خریدن زیورآلات طلا به اصل یا بدل بودن آن شک کنید. در چنین شرایطی چگونه باید طلا را از بدلیجات تشخیص دهیم؟ این مطلب یکی از چالش هایی است که در خرید طلا وجود دارد. برخی مواقع اتفاق می افتد که فروشندگان، طلای تقلبی را به جای طلای اصل به خریداران می فروشند. خیلی از افراد برای تشخیص طلای اصل به سراغ عدد و حروف حک شده روی طلا می روند اما روش های خانگی دیگری نیز برای شناسایی طلا وجود دارد. چنان چه نتوانید تشخیص دهید طلایی که خریداری کرده اید اصل است یا خیر، قطعا ضرر خواهید کرد.

    برای این که از اصل بودن طلا، مطمئن شوید می توانید از دستگاه تشخیص طلا استفاده کنید؛ اما اگر به این دستگاه دسترسی ندارید با استفاده از روش های خانگی، تشخیص طلا از بدلیجات را انجام دهید.از آن جایی که امروزه طلا بسیار ارزشمند است، تشخیص طلا برای فهمیدن اصل و بدل بسیار مهم است. بسیاری از افرادی که از جواهرات طلایی استفاده می کنند فرق بین طلای واقعی و یا بدلیجات را متوجه نمی شوند. در این مقاله از زیورآنلاین نکاتی گفته می شود که از شما یک کارشناس خوب برای تشخیص سریع طلا از بدل می سازد.

 

تشخیص طلا از بدل به روش چشم

    تقریبا تمام طلاهای واقعی دارای یک مشخصه می باشند که نشان دهنده خلوص آن ها می باشد. عیار طلا در طلاهای آمریکایی به صورت k و اروپایی یک عدد اعشاری نشان داده می شود که معمولا در داخل حلقه دستبند و حلقه ها قابل مشاهده است. که به نسبت عدد ثبت شده میزان خلوص و هم چنین ارزش آن طلا متفاوت است. به طور مثال 24k در آمریکایی طلای خالص است و در اروپایی .999 یا 1.000 طلای خالص می باشد و اعداد پایین تر با فلزات دیگری مثل مس، نقره و… ترکیب شده است. این موارد تا حدودی به تشخیص طلا به شما کمک می کند. ولی در صورت نبود این مشخصه نشان دهنده بدل بودن آن طلا نمی باشد چون این امر در طلاهای قدیمی استفاده نمی شد. توجه داشته باشید دیده شده بعضی از طلاهای تقلبی نیز از این علامت ها استفاده می کنند.

 

اعداد حک شده بر روی طلا

    یکی از روش های تشخیص طلا از بدل این است که اعداد و کدهای حک شده بر روی آن را بررسی کنید. این کدها به این منظور بر روی طلاها حک می شوند که اطلاعات کاملی در مورد محصول به خریداران و فروشندگان ارائه کنند. اگر پس از بررسی طلا متوجه شدید یکی از کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلاست. یکی از این کدها بر روی تمامی طلاهای زینتی حک شده است. فقط در برخی از طلاهای قدیمی نمی توان این کدها را مشاهده کرد. در این صورت نیز برای تشخیص عیار طلا از دستگاه تشخیص عیار طلا استفاده می شود. اگر کدهای حک شده چیزی به غیر از کدهایی که در بالا به آن ها اشاره شد باشند، فروشنده طلا، کالای تقلبی به شما تحویل داده است.

 

کنترل رنگ طلا برای تشخیص آن از بدل

    شما می توانید با کنترل رنگ، به اصل یا تقلبی بودن طلا پی ببرید. در این راه تشخیص طلا باید رنگ طلا را بعد از مدتی بررسی کنید. اگر متوجه شدید که رنگ آن کدر شده و رنگ اصلی اش از بین رفته است یقین پیدا کنید که طلای شما تقلبی بوده است. این روش از بهترین روش های تشخیص طلا در خانه است. زیرا طلای اصل به هیچ عنوان تغییر رنگ نداده و تحت هیچ شرایطی رنگ آن از بین نمی رود. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که طلای شما رنگ پس داده و رنگ اصلی آن از بین رفته است، در اصل بودن آن شک کنید. در این حالت می توانید با استفاده از راه های شناسایی طلا از اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید.

 

تشخیص از طریق کشیدن طلا بر روی سطح سرامیکی

    بسیاری از فلزات دارای ظاهری شبیه به طلا هستند. این مسئله، زمینه را برای کلاه برداری افراد سودجو فراهم کرده است. به عنوان مثال در بسیاری از موارد، فلز برنج را جایگزین طلا کرده و به خریدارانی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند می فروشند. به منظور تشخیص طلا از برنج می توانید آن را بر روی سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا دارای بافتی نرم تر از برنج است بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری کرده اید اصل است یا خیر.

 

تشخیص طلای اصل از طریق خاصیت آهن ربایی

    برخی از مواقع با کشیدن روکش طلا روی فلز دیگر آن را به عنوان طلا و با قیمت کم تری به مشتری می فروشند. برای تشخیص طلای اصل از تقلبی آن خاصیت آهنربایی آن را امتحان کنید. به طلا آهن ربا نمی چسبد بنابراین اگر به زیورآلاتی که خریده اید آهن ربا چسبید، شما فریب فروشنده را خورده اید.آزمایش آهن ربا نیز یک امتحان خوب برای تشخیص چشمی طلا از بدل است. اگر جواهرات شما به آهن ربا جذب شوند مطمئنا طلای واقعی نیست. با این وجود این دلیل بر عدم وجود طلا در کالای شما نیست اما می شود گفت این کالا با مقدار قابل توجهی از طلا ساخته نشده است. به طور مثال عیار طلا در آن زیورآلات پایین می باشد. توصیه می شود برای این آزمایش نیاز به یک آهن ربای قوی دارید. لازم به ذکر است برخی از بدلیجات از فلزهای ضد مغناطیس استفاده می کنند که این امر نشان دهنده طلا بودن آن زیورآلات نمی باشد.

 

تشخیص طلای اصل با سرکه

    بله درست شنیدید زیورآلات شما اگر از جنس طلا باشند مشکلی با سرکه و آب نخواهند داشت و شما به راحتی با انجام این آزمایش تشخیص طلا را برای خودتان آسان می کنید. برای چک کردن طلای خود، آن را درون سرکه بگذارید. بعد از ۵ دقیقه اگر سیاه شد، تقلبی و بدل است. یکی دیگر از روش های تشخیص طلا از بدلیجات این است که آن را گاز بگیرید! حتما بسیار دیده اید که قهرمانان ورزشی که مقام اول را کسب می کنند مدال طلای خود را گاز می گیرند.

    این گاز گرفتن تنها برای ژست گرفتن برای عکاسی نیست، بلکه یک راه شناخت طلا بوده و منشأ علمی دارد. زمانی که طلا را گاز بگیرید به دلیل ویژگی های ساختاری منحصر به فردی که دارد جای دندان هایتان بر روی آن باقی می ماند. البته باید برای دیدن رد دندان های خود، کمی میزان دقت خود را بالا ببرید. برای شناختن طلا با هزینه کم و به صورت آنی می توانید از این روش استفاده کنید. در تشخیص با سرکه در صورتی که گردنبند و یا دیگر زیورآلات شما از طلا نباشند بعد از چند دقیقه رنگ آن ها تغییر می کند.

 

تشخیص طلا با آمونیاک

    برای تشخیص طلای سفید از نقره می توانید از آمونیاک استفاده کنید. آمونیاک ماده ای است که با تمامی فلزات به غیر از پلاتین وارد واکنش می شود. در این روش که از جمله راه های تشخیص طلا از بدل است تغییر رنگ فلزات را باید بررسی کرد. چنانچه طلای شما طلای سفید اصل باشد در تماس با آمونیاک، تغییر رنگ نمی دهد؛ اما فلزات دیگر در واکنش با این ماده، دچار تیرگی می شوند.

 

تشخیص طلا با اسیدنیتریک

    یک روش قطعی برای تشخیص طلا استفاده از اسیدنیتریک است. جواهرتان را داخل یک ظرف فولادی ضد زنگ قرار دهید. یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید، در صورتی که با یک دیگر واکنش ندادند طلای شما اصل است. اما اگر رنگ قطره اسید نیتریک در اثر واکنش سبز یا قهوه ای شد، طلای شما تقلبی است. توجه داشته باشید اسیدنیتریک به زیورآلات شما آسیب می رساند. به علاوه به دلیل خطرناک بودن اسید نیتریک بهتر است اینکار را به یک طلافروش با تجربه بسپارید.

    برای انجام این تست روش دیگری هم هست که با استفاده از یک چیز نوک تیز یک خراش کوچک در محلی که دیده نمی شود مانند درون حلقه ایجاد کنید و با قطره چکان به آرامی بر روی آن محل بریزید. در صورت تقلبی بودن جواهرات، آن قسمت به رنگ سبز تغییر رنگ می دهد و در صورتی که هیچ واکنشی نشان ندهد از طلای خالص استفاده شده است. لازم به ذکر است حتما اقدامات احتیاطی را انجام دهید مانند دستکش، عینک، تهویه مناسب و...

 

تشخیص طلا با وایتکس

    یک روش دیگر برای تشخیص طلا از بدلیجات این است که از وایتکس استفاده کنید. البته قبل از توضیح درباره این روش باید عنوان کنیم تشخیص طلا با وایتکس باعث ایجاد خوردگی در طلا می شود. از این رو توصیه نمی کنیم از این روش استفاده کنید. برای انجام این روش، کافی است به مقدار بسیار کم در حدود یک قطره کوچک از وایتکس را بر روی طلا بریزید. اگر متوجه تغییر رنگ فلز به قرمز، سبز یا قهوه ای شدید، طلای شما اصل است؛ اما اگر فلز مورد نظر، سیاه شد، نشان دهنده بدل بودن آن می باشد.

 

تشخیص طلای اصل با یُد

    با ید می توان اصل بودن طلا را چک کرد. روی سطح طلا کمی ید بکشید اگر رد آن باقی ماند طلا تقلبی و بدل است. اما اگر از بین رفت زیورآلات شما اصل است.اگر یک قطره ید روی پلاتین بریزید و رد تیره از خود باقی گذارد، هر چه تیرگی بیش تر باشد پلاتین خالص تر است.

 

تشخیص طلا با آب

    ساده ترین و کم هزینه ترین روش تشخیص دادن طلا از فلزات دیگر، استفاده از آب است. در این روش شناسایی طلا می توانید جواهرات خود را در آب بیاندازید. اگر طلاها در کف ظرف مانده و شناور نشدند، مطمئن باشید که طلاهای شما اصل هستند. در آزمایش آب چون طلا یک فلز سنگین است، طلای واقعی باید غرق شود. در کل هر کدام از جواهرات شما که شناور بمانند احتمالا بدلیجات هستند.

 

تشخیص طلای اصل با یخ

    طلا و نقره رسانش گرمایی بسیار قوی نسبت به سایر فلزات دارا هستند. اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره خود را قرار دهید سرعت ذوب یخ بالا می رود به طوری که فکر می کنید شی داغی را روی آن قرار داده اید پس برای تشخیص طلا و نقره اصل می توان از این روش استفاده کرد.

 

تشخیص طلا با وزن کردن

    در صورتی که به تازگی شمش طلایی خریده اید، اما نگران هستید که طلای تقلبی را به جای طلای اصل خریداری کرده باشید، می توانید برای تشخیص این موضوع آن را وزن کنید. ابتدا شمش را روی یک ترازوی دقیق قرار دهید و وزن آن را اندازه بگیرید. سپس یک ظرف را پر از آب کرده، روی ترازو قرار دهید و نشانگر وزن ترازو را صفر کنید. شمش را به صورت کامل داخل آب فرو ببرید و مجددا آن را وزن کنید. برای تشخیص کافی است عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. در صورتیکه رقم به دست آمده ۱۹/۳۲ باشد، طلای خالص خریداری کرده اید.

 

ارزیابی حرفه ای

    یک روش مطمئن برای گفتن این که آیا طلا واقعی است یا خیر، این است که آن را به یک فروشنده طلا نشان دهید. فروشنده ها از یک نوع کیت استفاده می کنند که به تشخیص عیار طلا به آن ها کمک می کند. احتمالا بعد از فهمیدن جعلی بودن آن با نگاهی کج به شما اطلاع می دهد. حتما با یک خریدار صادق و صالح وارد معامله شوید که ارزش واقعی طلای شما را بگوید.

 

سخن نهایی

    امروزه بدلیجات زیادی وارد بازار شده اند و شباهت زیادی به طلا دارند، به صورتی که تشخیص آن ها از یک دیگر کار آسانی نیست. در صورتی که می خواهید طلا بخرید برای اطمینان از فروشگاه های معتبر که دارای پروانه کسب هستند خرید کنید و به یاد داشته باشید که فاکتور آن را در هنگام خرید دریافت کنید. طلا کالای گران بهایی است و اگر به اصل یا تقلبی بودن آن هنگام خرید توجه نداشته باشید، ممکن است با ضرر مالی بزرگی رو به رو شوید. البته اگر تنها به دلیل کثیف بودن طلا به اصل بودن شک کرده اید، بهتر است ابتدا آن را تمیز کنید.

 

منابع: خبرگزاری صدا و سیما، بدلباز