شاید شما یک قطعه زیورآلات از فروشگاه های آنلاین خریداری کردید یا شاید دوستتان یک قطعه نقره پیدا کرده و از شما درخواست می کند که ببینید این قطعه نقره اصل می باشد یا طرح نقره! بنابراین لازم تست تشخیص نقره اصل را بدانید.

    نقره یک فلزی است که کاربرد وسیعی دارد، از جمله در صنعت جواهرات و زیورآلات، ساعت سازی، لوازم تزئیناتی خانه و … به کار برده می شود. نقره تمام عیار 92.5 درصد از نقره و 7.5 درصد از سایر فلزها (در درجه اول مس) ساخته می شود. نقره خالص نرم و شکننده است و معمولا نقره ناب نامیده می شود. بعضا بعضی محصولات که خود را جای نقره اصلی معرفی می کنند با لایه ای نازک از نقره اصل پوشش داده می شود.

    در این مقاله سعی شده است که روش هایی را برای تشخیص نقره اصل از نقره بدل یا همان تست تشخیص نقره اصل را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

 

 

تست تشخیص نقره اصل از بدل

    برای تست تشخیص نقره اصل روش ها و تست های مختلفی وجود دارد که در این بخش سه مورد از راحت ترین و به اصطلاح دم دست ترین روش های تشخیص نقره ی اصلی را بررسی می کنیم.به عیار حک شده بر روی نقره نگاه کنید.

    زیورآلات و اکسسوری های نقره با یک مهر حک شده بین المللی شناخته می شوند. البته این دلیل حتمی بر نقره بودن نیست، و ممکن است قطعه نقره ای مهر حک شده نداشته باشد ولی نقره اصل باشد.عیار حک شده بر روی نقره را بررسی کنید. با استفاده از یک ذره بین، نقره ای که در دست دارید را بزرگ نمایی کنید و نگاه کنید. فروشندگان بین المللی مهرهایی با اعداد 925،900،800 را بر روی نقره حک می کنند. این اعداد درصد خالص بودن نقره را نشان می دهند.925 یعنی 92.5 درصد از نقره خالص می باشد. 900 و 800 یعنی 90 درصد یا 80 درصد از نقره خالص استفاده شده است.

 

 

تست با آهن ربا

    با استفاده از یک آهن ربای قوی (مثلا آهن ربای فولادی) می توانید این تست را انجام دهید. نقره اساسا فلز پارامغناطیس است و از خود خاصیت ربایش ضعیفی نشان می دهد. اگر آهن ربای شما به طور قوی به قطعه نقره بچسبد بایستی پی برد این که قطعه یا نقره خالص نیست و یا ناخالصی زیادی دارد. به یاد داشته باشید که فلزهای دیگری نیز هستند که خاصیت مغناطیسی ندارند، یعنی جذب آهن ربا نمی شوند. پس از این تست به تنهایی نتیجه گیری نکنید و به همراه سایر روش های تشخیص اصل بودن نقره استفاده کنید.

 

 

تست سرخوردن آهن ربا

    اگر شما یک شمش نقره در دست دارید می توانید از این روش برای تشخیص اصل بودن نقره استفاده کنید. یک طرف شمش را از زمین بلند کنید و در زاویه 45 درجه از زمین نگه دارید. در این حالت یک آهن ربا را بر روی شمش نقره قرار دهید، آهن ربا بایستی به آرامی بر روی شمش سر خورده و به سمت پایین بیاید.