بدلیجات به دلیل قیمت بسیار مناسب و به لطف پیشرفت های بسیاری که در دنیای زیورآلات صورت گرفته است می توان جایگزین مناسبی برای جواهرات گران قیمت شما باشد. همه زیورآلات از طلا گرفته تا زیورآلات بدلی نیاز به مراقبت و استفاده درست دارند تا تغییر رنگ ندهند و جلای خود را حفظ کنند ولی گاها بر اثر عدم استفاده مناسب یا در صورت استفاده از بدلیجات در محیط های نامناسب ممکن است بدلیجات نیاز به تمیز کردن داشته باشند.

 

 

    اگر شما نیز بعد از خرید بدلیجات احساس کرده اید که انگشتر یا دستبند یا گوشواره ای که خریداری کرده اید نیاز به تمیز کردن دارند یا به هر دلیل کثیف شده اند و به دنبال روش تمیز کردن بدلیجات و زیورآلات هستید در این مقاله یک روش ساده و در دسترس عموم به منظور تمیز و درخشان کردن بدلیجات با استفاده از الکل و گوش پاک کن بیان شد که می توانید از آن برای تمیز کردن انواع گوشواره، دستبند، انگشتر و سرویس بدلیجات خود استفاده کنید.

 

 

آشنایی با بدلیجات

    تزیین قطعات طلا و جواهر با سنگ ها نزد مشتری بسیار با ارزش است به همین دلیل استفاده از سنگ ها در ساخت بدلیجات رایج شده است. در صنعت ساخت بدلیجات و زیورآلات سنگ ها با رنگ های جذاب، برای درخشش و زرق و برق دار کردن محصولات استفاده می شوند با این حال تفاوت زیادی با سنگ های قیمتی دارند.الماس و یاقوت و سایر سنگ هایی که ذاتا درخشنده هستند در ساخت و تزیین طلا و نقره و زیورآلات برند های معروفی چون سواروسکی به کار برده می شوند ولی در بدلیجات از فویل هایی با روکش درخشان و براق استفاده می شود، فویل فلزی استفاده شده در بدلیجات از عبور مستقیم نور جلوگیری کرده و باعث می شود هنگام تابش نور مانند یک آینه درخشان عمل کنند. فویل استفاده شده درون بدلیجات بسیار ظریف می باشد و هم چنین استفاده از فویل مانع مخفی شدن از دید انسان می شود، زیرا در صورت تمیز بودن روکش شیشه ای بدلیجات اگر از فویل استفاده نشود با چشم انسان به سختی قابل تشخیص خواهد بود. برای حفاظت و تمیز نگه داشتن و جرم گیری جواهرات و بدلیجات خود بایستی از روش های مخصوصی استفاده کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

 

تمیز کردن بدلیجات با الکل

برای تمیز کردن بدلیجات با الکل و گوش پاک کن در اول کار 2 برگ دستمال کاغذی برای پوشاندن و تمیز نگه داشتن میز کار خود پهن کنید. در صورت امکان از هوای فشار قوی (کمپرسور شده) برای تمیز کردن گرد و غبار از روی بدلیجات خود استفاده کنید.

• اگر گرد و غبار بر روی آنها سخت شده و به اصطلاح پخته شده است از یک مسواک برای تمیز کردن آن استفاده کنید و به هیچ وجه از ابزارهای فلزی مانند سوزن یا فرچه فلزی استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد خراش بر روی جواهرات یا بدلیجات می شود.

• یک بطری الکل ایزوپروپیل تهیه کنید که نام تجاری آن isopropyl alcohol می باشد که معمولا در کمک های اولیه نیز استفاده می شود.

• الکل ایزوپروپیل به سرعت تبخیر شده و خشک می شود که این خاصیت الکل، آن را به یک ابزار تمیز کننده مناسب برای تمیز کردن بدلیجات تبدیل می کند. رطوبت باعث تیرگی و کدر شدن سنگ ها شده و سنگ های کدر شده قابل مرمت نیستند و بایستی تعویض شوند پس الکل را می توان مناسب ترین ماده برای تمیز کردن بدلیجات دانست.

 

 

    یک گوش پاک کن از جنس کتان را درون الکل فرو ببرید. سپس آن را به وسیله دستمال کاغذی اندکی الکلش را بگیرید زیرا نمی خواهیم سنگ ها با الکل خیس شوند فقط در حد رطوبت کافیست.سنگ های خود را یکی یکی با گوش پاک کن کتان تمیز کنید. اگر در حین جرم گیری سنگ ها خیلی مرطوب شدن از طرف دیگر گوش پاک کن که خشک است برای خشک کردن و تمیز کردن سنگ ها استفاده کنید.بدلیجاتی که در دست دارید را برگردانید و پشت آن (قسمت فلزی) را نیز به همان روش تمییز کنید.

• اگر گوش پاک کن خیلی کثیف شد آن را عوض کنید و دوباره در الکل فرو برده و الکلش را بگیرید. از یک چوب پنبه کوچک برای جرم گیری قسمت های کوچک و عمیق در پشت سنگ ها استفاده کنید.

• سر گوش پاک کن را مرطوب کنید و از وسط گوش پاک کن بگیرید. سپس سر آن را مابین انگشت شست و اشاره پیچ دهید. استفاده از گوش پاک کن کوچک برای تمیز کردن شیارهای پشت بدلیجات یا ما بین زنجیره آنها مناسب می باشد پس اگر گوش پاک کن کوچک در درسترس دارید از آن استفاده کنید تا با دقت و ظرافت کار تمیز کردن بدلیجات تمام شود.

• اگر چوب پنبه در اثر مالش باز شد قسمت های اضافی آن را جدا کنید. این کار باعث می شود که پنبه های ریز در بخش های مختلف بدلیجات گیر نکند و زشت دیده نشود.

 

 

حالا میتوانید زیورآلات و بدلیجات تمیز خود را استفاده کنید یا در جعبه جواهرات خود نگه دارید.

 

برگرفته از مطالب سایت لوکس گلامور