در این مقاله از زیورآنلاین می آموزید که جلوگیری از تغییر رنگ بدلیجات چقدر کار ساده ای است و می تواند روی ماندگاری و افزایش عمر بدلیجات شما تاثیر بگذارد. اصولا رنگ بدلیجات و زیورآلات ثابت بوده و در صورتی که از آن ها خوب نگهداری کنید می توانید این ثبات را تا سال ها نگه دارید. البته این مسئله رابطه مستقیمی با فلزی که درآنها به کار رفته دارد. نوع فلزات به کار رفته در بدلیجات و زیورآلات می تواند روی ماندگاری و واکنش آن ها نسبت به پیرامون خود برای تغییر رنگ بدلیجات ساخته شده از آن ها تاثیر بگذارد.

 

چه عناصری مستقیما روی رنگ بدلیجات تاثیر دارند؟

 

 آب

    اولین عنصر تغییر دهنده رنگ بدلیجات آب و در کل رطوبت است.خیلی از محصولات بدلیجات از جمله محصولات استیل نسبت به رطوبت خیلی دیر واکنش نشان می دهند اما با این حال با رعایت نکاتی که در ادامه عنوان می کنیم می توانید تا حد خیلی زیادی از تغییر رنگ بدلیجات جلوگیری کنید.

    اولین نکته این است که به هیچ عنوان با بدلیجات خود استحمام نکنید. همیشه قبل از این که به حمام و یا استخر بروید عادت کنید تا بدلیجات و زیورآلات خود را جدا کرده و سپس وارد آب شوید. به محض تماس رطوبت با بدلیجات سریعا آن را با یک پارچه کاملا خشک،خشک نمایید و آن را به بعدا موکول نکنید مثلا اگر در مهمانی احساس کردید روی بدلیجات شما آب ریخته شده است نگویید بعد از مهمانی آن را خشک می کنم و یا این که خودش خشک می شود. نه سریعا با یک دستمال خشک رطوبت آن را کاملا بگیرید و آن را خشک نمایید.

    هنگامی که قصد دارید عطر و یا ادکلن بزنید به هیچ عنوان مستقیما روی بدلیجات خود پاف نزنید و همیشه سعی کنید قبل از انداختن بدلیجات و زیورآلات خود عطر و ادکلن زده باشید هم چنین نقاطی که مثلا گردنبند روی گردن شما ثابت می ایستد را هم پاف نزنید چرا که رطوبت ناشی از عطر و ادکلن در آن قسمت مانده و می تواند روی بدلیجات شما تاثیر بگذارد یادتان باشد که رطوبت ناشی از مواد و ترکیبات عطر و ادکلن خیلی سریع تر باعث تغییر رنگ بدلیجات و زیورآلات شما در طولانی مدت می شود.

    تا جایی که امکان دارد بدلیجات و زیورآلات خود را با رطوبت تمیز نکنید.برای مثال اگر مدتی از یک سرویس خود استفاده نکرده اید و احساس میکنید روی آن خاک نشسته است ترجیجا از یک دستمال جادویی و یا یک مسواک بچه گانه نرم برای گردگیری و جلا دادن بدلیجات استفاده کنید و از موادی مثل الکل و سرکه برای برق انداختن و یا تمیز کردن بدلیجات خود استفاده ننمایید.

 

هوا

    با این که هوا کم ترین تاثیر را روی بدلیجات و زیورآلات می گذارد اما همیشه سعی کنید بدلیجات خود را در یک جعبه دربسته نگهداری کنید تا کم ترین میزان هوا به آن ها برسد. رطوبت موجود در هوا می تواند به مرور زمان در طی سال های متوالی روی رنگ بدلیجات شما تاثیر بگذارد. فرق نمی کند شما در منطقه ای مثل شمال زندگی کنید که رطوبت هوا بالاست و یا در تهران که رطوبت کم تر است باشید حتی رطوبت موجود فضای خانه ناشی از پخت و پز و یا شستشو و …می تواند روی وسایل موجود در خانه تاثیر بگذارد.

    بنابراین سعی کنید زمانی که از بدلیجات خود استفاده نمی کنید آن را در محیطی وکیوم شده قرار دهید. برای این کار هم می توانید از جعبه های مخصوص بدلیجات و زیورآلات استفاده نمایید و هم می توانید از پلاستیک هایی که درآن ها چفت می شود نیز استفاده نمایید.

    در شرایطی که رطوبت محیط بالاست می توانید در درون جعبه نگهداری بدلیجات از ژل های سیلیکا استفاده کنید. ژل سیلیکا باعث جذب رطوبت می شود و مانع از تاثیر رطوبت روی بدلیجات و زیورآلات شما می گردد.

 

مواد شیمیایی

    مواد شیمیایی که ما هر روز با آن ها در ارتباط هستیم می تواند مستقیما روی رنگ بدلیجات ما تاثیر بگذارد. از جمله مواد شیمیایی موجود در اطراف ما می تواند مواد آرایشی و بهداشتی، خمیر دندان، مایع ظرفشویی، روغن و گریس خودرو و … باشد. بنابراین سعی کنید همیشه در هنگام ظرف شستن به هیچ عنوان از بدلیجات استفاده ننمایید هم چنین اگر در محیط های کاری تان با روغن و گریس در ارتباط هستید سعی کنید آن ها را نیاندازید تا آسیب کم تری ببیند. هم چنین در هنگام لاک زدن ناخن ها و یا پاک کردن آن ها در هنگام استفاده از آستون و لاک پاک کن خیلی مراقب باشید تا با بدلیجات شما تماس نداشته باشند.

 

مجاورت در کنار سایر فلزات

    گاهی اوقات قرار گرفتن بدلیجات در مجاورت سایر فلزات می تواند روی رنگ و کیفیت بدلیجات تاثیر بگذارند. مثلا هیچ گاه بدلیجات را روی میخ آویزان نکنید چرا که میخ ها بعد از مدتی زنگ می زنند و باعث واکنش شیمیایی روی بدلیجات شما می شوند و به مرور زمان بدلیجات شما شروع می کند به زنگ زدن. هم چنین هیچ گاه بدلیجات مختلف را روی هم قرار ندهید چرا که ممکن است خش بردارند و همین مسئله باعث می شود که آب و رطوبت سریعتر آن را خراب کند.

    توصیه می شود بدلیجات استیل را در کنار بدلیجات برنز قرار ندهید چرا که باعث ترکیبات شیمایی بین این دو فلز می شود و در نهایت روی رنگ بدلیجات استیل شما تاثیر می گذارد. امیدوارم این مقاله از زیورآنلاین توانسته باشد به شما همراهان عزیز کمک کرده باشد تا بتوانید برای سال های سال و شاید برای همیشه همانند فلزاتی مانند طلا بدلیجات خود را سالم نگه دارید و همیشه آن ها را در اختیار داشته باشید و از آن ها استفاده نمایید.

 

منبع: zarluxe.ir