همیشه وقتی یک انگشتر طلا جدید خریداری می کنید کاملا گرد و دایره ای است. اما ممکن است مدتی بعد از استفاده متوجه شوید که انگشتر شما شکل اصلی خود را از دست داده و کمی خم شده است. البته این اتفاق برای همه انگشترها روی نمی دهد اما برخی از آن ها به این مشکل دچار می شوند.حالا سوال این است که چگونه می توان از خم شدن و شکستن انگشتر طلا جلوگیری کرد؟در ادامه این مطلب تمام راهکارهای لازم برای پیش گیری از این مشکل را توضیح می دهیم. لطفا تا انتهای این مطلب از زیورآنلاین همراهمان باشید.

 

چرا انگشتر طلا خم می شود؟

    یکی از دلایل اصلی خم شدن انگشتر طلا فشار فیزیکی است که به آن وارد می شود. یعنی وقتی انگشتر در دستان شماست، با آن کارهای سنگین انجام می دهید و این امر می توانند موجب خم شدن حلقه شود.هر چه انگشتر ظریف تر و نازک تر باشد، احتمال خم شدن آن بیش تر است. باید توجه داشته باشید که انگشتر طلای زرد که عیار بالایی دارد بیش تر از بقیه رنگ های طلا در معرض خم شدن قرار دارد. چون طلای خالص ماده ای نرم است، بنابراین انگشتری که عیار طلای بالایی دارد به این خاطر که طلای خالص بیش تری در آن استفاده شده، بیش تر از بقیه طلاها در معرض شکستن و خم شدن است. این طلاها هم چنین در طول زمان ساییده و نازک تر می شوند.

 

چه فلزاتی بیش تر از بقیه در معرض خم شدن هستند؟

    همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، طلای زرد با عیار بالا سریع تر و بیش تر از بقیه فلزهای گران بها احتمال خم شدن دارد. بعد از طلای زرد، نقره است که احتمال خم شدنش بالاست. البته فقط فلزات نرم نیستند که خم می شوند. پلاتین که فلزی سخت و مستحکم تر از طلا به شمار می رود نیز ممکن است خم شود. اما احتمال این اتفاق بسیار کم است. اما طلای سفید خیلی دیر و خیلی به ندرت خم می شود زیرا در ترکیب ساخت آن از فلزات سخت استفاده شده است.

 

انگشتری که خم شده را چگونه می توان تعمیر کرد؟

    اگر انگشتر طلا سنگ و نگین نداشته باشد خیلی راحت صاف می شود و به حالت اولیه باز می گردد. متخصصان ساخت و تعمیر طلا و جواهر از یک میله مخصوص به نام mandrel برای صاف کردن انگشتر استفاده می کنند. این میله به انگشتر فشار می آورد تا به حالت دایره ای اولیه خود بازگردد.

    اگر انگشتر خیلی باریک و نازک باشد بهتر است آن را عوض کنید زیرا حتی پس از برگشتن به حالت اولیه، ممکن است در نتیجه نازکی بیش از حد بشکند. البته چون هزینه تعویض و خریداری انگشتر نو بسیار بالاست، پیشنهاد می کنیم فقط زمانی که رکاب حلقه بیش از حد نازک شد سراغ نمونه جدید بروید.تعمیر انگشتر طلا که نگین و سنگ قیمتی دارد، کمی سخت است. به این خاطر که تعمیرکار باید مراقب باشد در طول روند گرد کردن انگشتر به نگین و پایه آن آسیبی وارد نشود و پایه نگین کج یا شل نشود.

    از همه سخت تر صاف کردن انگشترهایی است که سرتاسر آن ها با نگین پرشده است: یعنی رینگ هایی که دور تا دورشان سنگ دارند. صاف کردن این حلقه ها این خطر را دارد که نگین های روی آن بشکنند یا بیفتند.

    به همین خاطر است که تعمیر چنین حلقه هایی هزینه های چند برابری نسبت به انگشترهای معمولی دارند.همچنین باید توجه داشته باشید که فلزات سخت که احتمال خم شدن آن ها بسیار کم است نیز هزینه تعمیر بالاتری دارند. به طور مثال، تعمیر و صاف کردن حلقه تنگستن بسیار گران تر از صاف کردن انگشتر طلا خرج روی دست شما خواهد گذاشت.

 

چگونه از خم شدن انگشتر جلوگیری کنیم؟

    ساده ترین و موثرین روش برای پیش گیری از خم شدن انگشتر طلا این است که هنگام انجام کارهای سخت و فیزیکی آن را از دست خارج کنید.به طور کلی، اگر انگشتر را فقط برای مناسبت ها و مراسم و مهمانی ها استفاده کنید، عمر طولانی تری خواهد داشت و درخشش و زیبایی خود را برای زمان بیش تری حفظ خواهد کرد.به ویژه وقتی انگشتری از جنس طلا و نقره خریداری می کنید خیلی مراقب باشید که فشاری روی آن وارد نشود.

    در آخر هم یادآوری کنیم که همه انگشترها به مرور زمان ساییده و خورده می شوند و در نهایت به تعمیر شدن نیاز خواهند داشت.

 

برگرفته از منابع سایت پرسته