بعضی به اشتباه سویشرت، هودی یا ژاکت را دورس می نامند. در واقع دورس جز پارچه های گرم است که بیش تر برای پوشاک زمستانی و پاییزی استفاده می شود. در صورتی که هودی و سویشرت ۲ مدل لباس گرم مناسب بهار، پاییز و زمستان هستند که طی چندین سال گذشته در صنعت مد و فشن، در طرح و رنگ های متفاوت، مورد توجه بسیاری از خانم ها و آقایان در تمام سنین قرار گرفته است.

    این مدل لباس پاییزه و بهاره در میان خانم ها و آقایان، به خصوص نوجوانان طرف داران بسیاری دارد که معمولا افرادی که به لباس اسپرت و ورزشی علاقه دارند یا سبک خاصی از استایل، مانند استایل رپ را دنبال می کنند، به هودی توجه ویژه ای دارند.دورس نوعی پارچه ضخیم تر بافته شده با ماشین های گردباف است که پشت پارچه به صورت تارهای نخ و روی آن دارای تراکم و ضخیم است و معمولا نخ های نگهدارنده پشت از پنبه و روی آن با هر نخی قابل بافت است.

    این پارچه ها کاربرد پاییزه و زمستانی دارند. دورس دونخ و سه نخ از رایج ترین دورس ها در بازار هستند.معنای دیگر کلمه دورسگیاهی سمی که خربق نیز گویند. گیاهی است که تخم آن را شوکران گویند و خوردن بیخ آن جنون آورد و به دورس تفتی معروف است زیرا که آن را از تفت یزد آورند و به عربی طحماء گویند.

 

پارچه دورس

    پارچه دورس یکی از انواع معروف پارچه های تریکویی است که با الیاف پنبه بافته می شود و نسبت به دیگر پارچه های نخی ضخیم تر و مقاوم تر است. پارچه دورس دارای انواع بافت دو نخ و سه نخ است و از آن برای دوخت البسه گرم کن ورزشی استفاده می کنند. درصد نخ های تشکیل دهنده پارچه دورس دونخ بدون لاکرا، ۷۰ درصد پلی استر و ۳۰ درصد پنبه می باشد. این پارچه به علت ضخامت مناسبی که دارد برای شلوار و سویشرت بچگانه و مردانه بسیار مناسب است و هم چنین برای دوختن لباس های ورزشی گرم و گرم کن استفاده می شود.

 

کاربردهای دورس

        - شلوار

        - سویشرت بچگانه

        - شلوار مردانه

        - سویشرت مردانه

        - گرم کن و لباس های ورزشی گرم

 

نمونه کارهای پارچه دورس در فروشگاه های ایران

 

    این مدل پارچه، دورس گالکسی پنبه پلی استر گالکسی کجراه ۱/۴۰ شلال میکرو فیلامنت است که در ابتدا توسط برندهای معروف ترکیه به بازار پوشاک وارد شد، به دلیل استفاده از نخ میکروفیلامنت در پشت پارچه تن خور بسیار لطیفی دارد و به دلیل استفاده از لایکرا ( کش ) که هم به راحتی پوشش بسیار کمک می کند و هم در سایزهای مختلف قابل استفاده است.

    این پارچه در رنگ های روشن برای پوشاک بچگانه هم استفاده می شود ولی به دلیل دارا بودن الیاف پلی استر برای لباس نوزاد مناسب نیست. استفاده از نخ پنبه ۱/۴۰ باعث سبکی فوق العاده این پارچه شده است.

 

پارچه دورس سه نخ

    پارچه دورس سه نخ برای تولید پوشاک زمستانی به کار می رود و بسته به تکمیل پارچه و نوع بافت آن به صورت ضخیم و نازک تولید می شود. از این پارچه برای تولید لباس های ورزشی نیز استفاده می گردد. برای دستیابی به متراژ بالاتر از دورس دو نخ به جای سه نخ استفاده می شود.

 

پارچه دورس گلکسی

    تفاوت پارچه دورس گلکسی و پارچه دورس پنبه در پشت پارچه است. در پشت پارچه دورس گلکسی به جای پنبه از فلامنت استفاده می شود و این پارچه گزینه مناسبی برای البسه ورزشی و سویشرت می باشد. در بافت پارچه دورس گلکسی از لاکرا نیز استفاده می شود. از پارچه دورس گلکسی با رنگ های روشن در تولید لباس کودک نیز استفاده می شود.

 

پارچه دورس گلکسی پشت کج راه

    این پارچه از پارچه های محبوب بافت مارت بوده و با کیفیت مناسبی تولید می شود. پشت پارچه دورس گلکسی پشت کج راه همان طور که از اسمش پیداست به صورت خطوط کج می باشد. به صورت تامین بدون واسطه و مستقیم از کارخانه، توان تامین پارچه دورس طبق سفارش مشتری و با هر رنگ و تکمیل مطابق نظر مشتری را فراهم نموده است.این پارچه در رنگ های مختلف بنا به سفارش مشتری تولید می شود.

    پارچه دورس به صورت معمول با عرض ۱۰۵ و به صورت خار خورده یا بدون خار تولید و تکمیل می شود. پارچه دورس انتخابی مناسب برای تولید پوشاک ورزشی، انواع سویشرت و شلوار اسلش می باشد.

 

 

استایل شیک با دورس

    اگر شما هم اهل دنبال کردن صفحه های مد و فشن باشید حتما می دانید که در حال حاضر ترند شماره یک فصل سرما استفاده از انواع هودی ها و دورس می باشد. در این ترند لایه لایه لباس پوشیدن بیش تر به چشم می خورد. بدین معنی که چند لباس گرم مثل دورس، ژاکت و پالتو را روی هم می پوشند. برای هماهنگ شدن با ترند روز و شیک پوشی شما نیز می توانید یک لباس را انتخاب نموده و با پالتوهای داخل کمدتان بپوشید. یک استایل اسپورت و شیک می تواند شما را مد روز نشان دهد.

    اغلب نوجوان ها و جوان ها صاحب سبک و استایل خاصی هستند که این نوع پوشش را در فصل های پاییز و زمستان ترجیح می دهند. حتی اگر اهل دنبال کردن مد نیز نباشید شما می توانید از یک دورس در انواع پوشش های خود استفاده نمایید. قطعا همه افراد استایل و سبک پوشش خاصی را دارند و نمی توان گفت تنها افراد دنبال کننده مد و فشن صاحب سبک و شیک پوش هستند. در واقع آیتم دورس یکی از آیتم هایی است که همه افراد با سلیقه های متفاوت می توانند از آن استفاده های بسیاری نمایند.

 

بهره گیری از مطالب پین ورک، فروشگاه تخصصی طراحی زینب دهقانی و لئومارکت