دکمه های سرآستین، جواهرات و دکمه های تزئینی هستند که برای تزئین و بستن دو بخش سر آستین پیراهن مردانه و گاهی اوقات زنانه، استفاده می شود. یک طرف دکمه سرآستین به اندازه جادکمه سرآستین است و بخش دیگر آن که بزرگ تر است، تزئینی است. هر دو بخش با یک زنجیر یا میله به هم متصل هستند.

    دکمه سرآستین یک وسیله جانبی خیلی کوچک است که بیشتر در مواقع رسمی استفاده می شود و تاثیر زیادی در ظاهر کت یا پیراهن مردانه دارد. دکمه سرآستین از جنس های مختلفی ساخته می شود: سنگ، استخوان، شیشه، پلاستیک، سنگ جواهر، پارچه یا فلزهای قیمتی. اولین دکمه های سرآستین اولین دکمه های سرآستین زمانی ابداع شد که مردان تصمیم گرفتند به جای استفاده از بند و نوار برای متصل کردن سرآستین پیراهن، از چیز زیباتر و ظریف تری استفاده کنند.

    در آغاز آن ها از زنجیرهای کوچکی که به انتهای دکمه های فلزی یا طلایی بسته می شد، استفاده می کردند که از سوراخ سرآستین عبور می کرد تا سرآستین را به هم وصل کند؛ به این ترتیب نخستین دکمه سرآستین متولد شد!

    اولین دکمه های سرآستین در اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم در اروپا ظاهر شد. نخستین باری که استفاده از دکمه سرآستین به طور مستند و دقیق ذکر شده است، سال ۱۷۸۸ است.

    اوایل دکمه های سرآستین مخصوص طبقه اشراف و ثروتمندان بود و به عنوان زیور و تزئینی گران قیمت فقط در اختیار طبقه بورژوا بود و همه آن ها با دست ساخته می شد.در اواسط قرن هجدهم با اختراع ماشین استامپ با نیروی بخار، دکمه های سرآستین به تعداد زیادی تولید شد و در دسترس همگان قرار گرفت و به مدی رایج در میان مردم بدل شد.

    در دهه ۱۸۴۰ دکمه سرآستین فرانسوی بسیار متداول و محبوب شد و برخلاف بسیاری سبک ها و مدهای دیگر تا امروز هم به صورت مد باقی مانده است. طبقه متوسط جامعه هم دگمه سرآستین را به کار می بردند، اما توانایی خرید دکمه سرآستین هایی را که از سنگ های قیمتی و نقره ساخته می شد، نداشتند و به جای آن از الماس های بدل یا آلیاژهای به رنگ طلا استفاده می کردند.

    در آن دوره، داشتن تار مویی از معشوق از دست رفته زیر شیشه روی دکمه سرآستین مرد، نشانه غم و اندوه فراوان او بود.در دهه ۱۸۸۰ جورج کرمنز در آمریکا دستگاهی را به ثبت رساند که بر اساس ماشین ساخت پوکه فشنگ ساخته شده بود و می توانست حجم زیادی از دکمه های سرآستین و دکمه یقه یک تکه را تولید کند.

    به زودی بسیاری از شرکت های تجاری از دکمه سرآستین به عنوان هدیه تبلیغاتی به مشتریان خود استفاده کردند. در دهه ۱۹۲۰ دکمه سرآستین میناکاری شده بسیار مد شد. با انقلاب کمونیسم در روسیه، هنرمندان کارهای تزئینی و لوکس مجبور به مهاجرت به اروپا و آمریکا شدند، چون فکر می کردند در آنجا می توانند مهارت های خود را در زمینه میناکاری به دیگران ارائه کنند.

    اما در دهه ۱۹۳۰ با تولید دکمه های پلاستیکی ارزان قیمت، استفاده از دکمه های مینا کاهش یافت.دگمه های سرآستین، متعلقات لوکس لباس آقایاندر طول دهه ۱۹۶۰ دکمه سرآستین بسیار مد شد و شرکتی به نام سوانک شروع به تولید دگمه سرآستین های لوکس و پرزرق و برق کرد و از این راه در سال ۱۲ میلیون دلار درآمد داشت.

    بسیاری از دکمه های سرآستین به درد نگهداری در مجموعه کلکسیونرها می خورد، خصوصا آن هایی که از سنگ و فلزات قیمتی ساخته شده است.گران قیمت ترین دکمه سرآستینی که تاکنون فروخته شده است، یک جفت دکمه سرآستین بود که همسر کینگ ادوارد هشتم به او هدیه کرد.

    این دکمه سرآستین که قطعات الماسی به روی پلاتین داشت، به قیمت ۴۴۰ هزار دلار در حراج فروخته شد. امروزه دکمه های سرآستین در انواع مدل ها، جنس و شکل ها وجود دارد و هنوز هم به عنوان یکی از لوازم زینتی بسیار مد و رایج است.

 

در اینجا با بیانی ساده سعی می کنیم نحوه استفاده از دکمه سرآستین را برای تان توضیح بدهیم:

- یکی از مدل های اصلی دکمه سرآستین یک دایره خیلی کوچک است که به وسیله یک میله فلزی به دایره تزئینی بزرگ تری متصل می شود. قسمت پشت بعضی از دکمه های سرآستین به شکل لولایی و متحرک است، این مدل از سایر انواع دکمه سرآستین مرسوم تر است.

- قسمت لولایی پشت دکمه سرآستین را بچرخانید تا به صورت خطی مستقیم دربیاید. پیراهن را بپوشید. باید روی سرآستین پیراهن، سوراخ مناسب برای دکمه سرآستین وجود داشته باشد.

- سرآستین های پیراهن تان را روی هم قرار بدهید. قسمت مستقیم پشت دکمه را ازبین سوراخ سرآستین پیراهن عبور دهید، طوری که از هر دو سوراخ سرآستین عبور کند و قسمت تزئینی و بزرگ آن به سمت بیرون قرار بگیرد؛ یعنی وقتی بازوهای شما در پهلو قرار دارد بخش رنگی و تزئینی دکمه سرآستین باید به سمت بیرون باشد.

- در مورد مدل هایی که پشت آن به صورت لولایی و متحرک نیست، فقط کافی است که قسمت کوچک تر دکمه سرآستین را از سوراخ سرآستین رد کنید تا قسمت بزرگ و تزئینی به سمت بیرون باشد.

- در بیشتر مدل های دکمه سرآستین بخش کوچک تر باعث اتصال سرآستین پیراهن به یک دیگر می شود.

- روشی که در بالا توضیح دادیم برای قرار دادن دکمه سرآستین در یک طرف سرآستین پیراهن است. اگر دوست دارید که هر دو طرف سرآستین پیراهن تان دکمه سرآستین داشته باشد، می توانید دقیقا همین روش را برای طرف دیگر سرآستین هم انجام بدهید.

- این روزها بیشتر افراد از دکمه سرآستین فولاد ضد زنگ استفاده می کنند، بنابراین اگر می خواهید بین سایر افراد برجسته و مشخص باشید، دکمه سرآستین طلایی انتخاب کنید که مدلی ظریف و زیبا است. یک راه دیگر هم برای این که متمایز و شیک باشید، انتخاب دکمه سرآستین با سنگ قیمتی و اصل مثل عقیق یا زمرد است. دکمه سرآستین های دست ساز هم نمونه خوبی است اما بسیار گرانقیمت است.

- یادتان باشد وقتی که از دکمه سرآستین استفاده می کنید، از به کاربردن دکمه معمولی آستین خوداری کنید.

 

منبع : پرتال ایران بانو