تا حدود دو دهه قبل، در ایران خودمان « دندان طلا » چیز عجیب و غریبی نبود و اکثر ثروتمندان یک یا چند دندان طلا در دهان شان داشتند و با آن به دوستان و اطرافیان خود فخر می فروختند. برق طلا در لبخند،

    یکی از نشانه های لبخند زیبا به حساب می آمد.اگر از مادربزرگ ها یا پدربزرگ ها درباره دندان طلا بپرسید، خواهند گفت: ساختن دندان طلا یکی از هنرهای دندان سازان قدیمی شهرها و روستاهای ایران بوده است.برای ساخت روکش طلا برای دندان، معمولا حدود 24 نخود طلا با 3 نخود مس مخلوط می شد. سپس این آلیاژ را با استفاده از یک سیلندر ورقه می کردند و بعد دور قالب جوش می دادند.

    معمولا برای هر دندان عادی جلوی دهان حدود 2 تا 3 گرم طلا استفاده می شد. بعضی از بانوان هم سکه، انگشتر، دست بند یا گردن بندشان را نزد دندان سازان می بردند تا برای شان دندان طلا بسازد. حتی برخی از افراد، قبل از به خاک سپردن مردگان شان، دندان های طلایش را از دهانش خارج می کردند و گاهی نگهبانان قبرستان مراقب بودند که دندان های طلای مردگان دزدیده نشوند.

 

دندان طلا در مطب های مدرن

    گرچه با گران شدن قیمت طلا، مردم این روزها بیش تر ترجیح می دهند که طلا را به جای استفاده در دندان های شان، به عنوان زینت به گردن و دست خود بیاویزند و داشتن دندان طلا به خصوص در دندان های جلویی، امروزه جذاب نیست، ولی بد نیست بدانید این روزها اگر دندان پزشکی بخواهد برای یکی از آشنایانش سنگ تمام بگذارد، دندان هایش را با طلا روکش می کند. تعجب نکنید.

    روکش طلا، استحکام بسیار خوبی دارد و به همین دلیل دندان پزشکان به افرادی که توانایی پرداخت هزینه های این نوع روکش را دارند، توصیه می کنند دندا ن های شان را با طلا روکش کنند.برای روکش کردن دندان با طلا، فقط لایه نازکی از مینا و عاج دندان تراشیده می شود، بنابراین نسج طبیعی دندان بیش تر حفظ می شود. از طرف دیگر لبه های روکش طلا و خود آن به خوبی با دندان شما تطابق پیدا می کنند و احتمال تجمع جرم و باکتری در اطراف لبه های آن کم تر خواهد بود.

    تنها عیب طلا برای استفاده در دندان پزشکی، قیمت گران آن است. اگر دوست دارید از مزایای فلز طلا استفاده کنید، می توانید از دندان پزشک بخواهید دندان های عقبی شما را با طلا روکش کند تا در دید هم نباشند.

 

جا باز کردن طلا در دندان پزشکی

    اگر از دندان پزشکان راجع به دندان طلا بپرسید، طلا را فلز بسیار خوبی می دانند. طلا از همه فلزات دیگر چکش خوارتر است و می توان آن را به آسانی به شکل ورقه های فوق العاده نازک درآورد. هم چنین به آسانی به شکل مفتول در می آید، چون طلا بسیار نرم است و به آسانی می توان آن را با فلزات دیگر ترکیب کرد و بر استحکام آن افزود.یکی از نکات لازم برای روکش های دندان های عقبی، استحکام آن ها در زیر فشارهای جویدن است، بنابراین طلا و آلیاژهای آن جای خودشان را در این بخش از دندان پزشکی در کنار روکش های چینی و یا چینی فلزی باز کرده اند. گر چه بیش تر افراد دو نوع روکش آخری را به دلیل قیمت ارزان تر آن ها سفارش می دهند.

 

فقط در ایران این طور نیست

 

تاجیکستان:

    مردم تاجیکستان خیلی دندان طلا را دوست دارند. می گویند در تاجیکستان داشتن دندان طلا، یک امتیاز برای به دست آوردن شغلی مناسب محسوب می شود. این را برای کسانی گفتیم که می خواهند برای کار به تاجیکستان بروند.

 

آمریکا:

    چندی قبل مردی در آمریکا از دوستش به خاطر دزیدن دندان طلایش به پلیس شکایت کرد. آن ها پس از یک مهمانی به اتاق های خود رفتند و دوست این آقا در خواب، دندان طلای 40 دلاری او را به سرقت برد.

 

منبع : هفته نامه سلامت