طلب خرد و حکمت

    افرادی که خود را وقف پرورش خرد و حکمت درونی خود و پیروی از اصول خردمندانه در زندگی می‌کنند، پرتوهای زیبایی و نیک‌بختی را به همه‌ی اطرافیان‌شان می‌پراکنند. حکمت از آن دسته اموری نیست که بتوان کاملا به آن دست یافت، بلکه فرایند رشد و نموی است که در طی آن همیشه باید در طلب یادگیری معارف بیشتری بود که ‌پایانی ندارند.بر افعال و اعمال خود تعمق و تفکر کنید: اگر دست از کار بکشید و با صبر و حوصله به تفکر بپردازید، می‌توانید چیزهای بسیاری را یاد بگیرید. این نوع تفکر می‌تواند در وضعیت‌های مختلفی صورت بگیرد و فرقی نمی‌کند که هنگام تفکر به ژرف‌اندیشی نشسته باشید یا در حال نوشتن خاطرات و افکار خود باشید یا اینکه به تحسین چشم‌انداز روح‌نوازی در یک پارک مشغول باشید.

    آثار اشخاص حکیم و خردمند را مطالعه کنید: شما می‌توانید از داستان‌نویسان، شاعران یا تاریخ‌نگاران موارد بسیاری را یاد بگیرید. خواندن و مطالعه می‌تواند به کسب دانش و تجسم ایده‌هایتان کمک بسیاری بکند.گوش دادن به دیگران: به ایده‌های افرادی که عمیقا به آنها احترام می‌گذارید به‌دقت گوش بدهید. افرادی که در حوزه‌ی کاری مشابه شما فعالیت دارند، افرادی که روابط سالمی در زندگی خود دارند یا تنها تجارب زیادی در زندگی داشته‌اند، همه‌ی این افراد می‌توانند ایده‌ها و آموزه‌های مفیدی در مورد زندگی روزمره‌تان به شما بدهند.بافرهنگ‌تر باشید: فیلم‌ تماشا کنید، زبان جدیدی بیاموزید یا یک‌بار در ماه به موزه‌ای بروید. این فعالیت‌های فرهنگی می‌توانند به شما در درک و شناخت میزان وسعت و گستردگی دنیا کمک کنند و خرد و حکمت بیشتری به شما ببخشند.

سخاوتمند باشید

    حتما نباید ثروتمند باشید تا روحیه‌ی سخاوت و بخشندگی را در خود ایجاد کنید. اگر از نظر مالی وسع‌تان نمی‌رسد، می‌توانید در فواصل زمانی مشخصی اعانه‌هایی در حد توان خود در امور خیریه بدهید.اگر نمی‌توانید پول یا بخشی از دارایی‌تان را ببخشید، پس وقت و زمان خود را سخاوت کنید. در خانه‌ی خود را باز کنید و دوستان‌تان را به صرف وعده‌ی غذایی، چای یا هر خوراکی دیگری دعوت کنید.تعطیلات زمان خیلی خوبی برای ایجاد روحیه‌ی بخشش محسوب می‌شود. به ملاقات سالمندان، همسایه‌ها یا اعضای خانواده‌ی خود بروید. برای آنهایی که اوضاع مالی چندان خوبی ندارند، هدایایی بخرید یا در تهیه‌ی غذای روز تعطیل به دوست همدم خود کمک کنید.

به دنبال معنویات باشید

    شاید شما پیرو‌ِ مذهبی باشید یا شاید اصلا اعتقادی به خدا نداشته باشید، اما با خلق اثری هنری یا گذراندن اوقات‌تان در طبیعت حس رضایت فوق‌العاده‌ای پیدا خواهید کرد. اگر بیش از اندازه بر قوانین و اصول عقاید مذهبی خود پافشاری کنید یا اینکه به‌جای حقیقت معنوی فقط به دنبال حقایق علمی باشید، در این صورت با چنین رفتارهایی فقط موجب احساس کمبود در معنویت پیدا خواهید کرد.به دنبال راهی برای خود بگردید تا بتوانید خودتان را به عنوان بخشی از یک کل بشناسید. به این ترتیب، نسبت به انسان‌های هم‌نوع خود احساس همدردی، رحم و شفقت بیشتری خواهید داشت.به مکان‌های جدید مسافرت کنید یا به دیدگاه و طرز تفکر ارزشمند و مهمی اعتقاد پیدا کنید.

خود را از شر احساسات منفی خلاص کنید

    احساسات‌تان خیلی اهمیت دارند چون به‌وسیله‌ی همین احساسات است که شما در تعامل با دیگران می‌توانید علایق و نارضایتی‌های خود را آشکار کنید. اگر احساسات منفی‌تان را نتوانید در درازمدت از خود رها سازید، این احساسات با اثرات منفی‌شان روح‌تان را مسموم می‌کنند. عواطف خود را کنترل کنید: اگر از دست شخصی عصبانی هستید، اجازه ندهید این خشم به تلخی و نفرت تبدیل شود. در این مواقع به حیاط پشتی بروید و فریاد بکشید، به دوستان زنگ بزنید و خودتان را تخلیه کنید یا در کلاس کیک‌بوکسینگ ثبت‌نام کنید تا خشم خود را از طریق ورزش خالی کنید. بعد باگذشت‌تر باشید و طرف خود را ببخشید و سعی کنید دفعه‌ی بعد در شرایط مشابه تصمیم هوشمندانه‌تری بگیرید.

حل و فصل اختلافات: اگر واقعا مشکلی شما را به دردسر انداخته است، سعی کنید قضیه را حل کنید. اگر می‌خواهید احساسات‌تان را با شخصی در میان بگذارید که ناراحت‌تان کرده است و فکر می‌کنید با این روش می‌توانید اختلاف‌تان را حل کنید، پس حتما همین کار را بکنید. اگر فکر می‌کنید که در صورت روبه‌رو شدن با فرد مشکل‌ساز، شروع به داد و فریاد می‌کنید یا یک‌سره فقط شکایت‌های خودتان را به صورت طرف فرد خاطی شلیک خواهید کرد، بهتر است احساسات خود را برای آن شخص بنویسید. بحث بی‌حاصل یا حتی یک‌طرفه فقط اوضاع را بدتر می‌کند و موجب یادآوری احساسات منفی‌تان خواهد شد.

اصالت داشته باشید

    منظور خود را بیان کنید. مطابق با ارزش‌های اخلاقی خود زندگی کنید. اعتقادات خود را مؤدبانه مطرح کنید. برای بهره‌ بردن از مزایای موردنظرتان هیچ‌گاه تظاهر به شیوه‌ی رفتار دیگران نکنید و خودتان باشید. دنیا شما را همان‌طور که واقعا هستید می‌خواهد.اصالت داشته باشید – اصالت محتاج دوراندیشی است. بخشی از داشتن شخصیت زیبا این است که بدانید چه مواقعی باید جلوی زبان‌تان را بگیرید. در ادامه تعدادی از موقعیت‌هایی مطرح شده است که بهتر است سعی نکنید منظور خود را بیان کنید:اگر شخصی که دوستش دارید، روز خیلی بدی را گذرانده است، در این هنگام اصلا جای بیان نقص‌ها و ایرادگیری از وی نیست. به قول معروف، بیان هر نکته مکان و زمان خود را دارد.اگر شخصی در میان جمع با شما گستاخانه و بی‌ادبانه رفتار کرد، دلیلی ندارد که شما هم با وی مقابله کنید. به‌جای مقابله با رفتار وقیحانه، بهتر است گذشت نشان دهید و درک کنید شاید فرد گستاخ روز خیلی بدی را از سر گذرانده است.به فکر بهبود و اصلاح خود باشید – گرچه رفتار مطابق با شخصیت خود اهمیت بالایی دارد، ولی علاوه بر آن فهم اینکه همه‌ی ما انسان‌ها نقص‌ها و ایراداتی داریم و همیشه می‌توانیم شخصیت خود را اصلاح کنیم و بهبود ببخشیم هم مهم است. از نقص‌های خود شناخت پیدا کنید و انتقادات سازنده را بپذیرید.

حق‌شناسی

    چه نسبت به مقام ارشد، خانواده و دوستان، چه نسبت به شخصی که در بازار رفتار محترمانه‌ای با شما داشته است، همیشه باید قدرشناس باشیم و فرصت بیان «متشکرم» را از دست ندهیم. خیلی از مردم می‌دانند که با بیان تشکر و قدردانی می‌توانند به‌جای نداشته‌های خود، به داشته‌هایشان فکر کنند. چند دلیل دیگر نیز برای بیان حق‌شناسی در ادامه بیان شده‌اند: ارسال کارت پستال‌ برای ابراز قدرشناسی به دوستان نزدیک به دوستان نزدیک و صمیمی خود کارت‌ پستال‌هایی بفرستید که در آن از اهمیت و ارزش آنها برای خود بگویید. این کار را می‌توان در روز تولد یا تعطیلات انجام داد، اما اگر این کارت پستال‌های ابراز محبت خود را بدون مناسبت خاصی ارسال کنید، تأثیر به‌مراتب بیشتری روی مخاطب خود خواهید گذاشت.

هدایای کوچک و معنادار بدهید حتی اگر اوضاع مالی چندان خوبی ندارید، هدیه‌ دادن کتاب شعری که دوست‌تان اخیرا راجع آن با شما صحبت کرده بود یا حتی نقاشی‌ای از مکان موردعلاقه‌تان می‌تواند شیوه‌ی خیلی خوبی برای ابراز قدردانی و محبت‌ نسبت به دوست‌تان باشد.ابراز احساسات در مورد عشق زندگی‌تان – هرچند وقت یک‌بار به بهترین دوست و اعضای خانواده‌ی خود از احساس عشق و قدرشناسی عمیق خود نسبت به آنها بگویید و احساسات عمیق خود را با آنها در میان بگذارید.

ایجاد محیط پیرامونی زیبا

    حتما نباید یک خانه‌ی بزرگ ویلایی یا باغ ییلاقی آنچنانی داشته باشید تا محیط پیرامون‌تان را زیبا کنید. هرچند که محیط پیرامونی زندگی‌تان اغلب بازتاب‌دهنده‌ی حالت درونی وجودی شماست.هرچه کمتر، بهتر: در خرت و پرت‌های خود بگردید و هرچیز به‌دردنخور را دور بریزید. اتاق‌تان را رنگ تازه‌ای بزنید یا گل و گیاه قشنگی برای اتاق نشیمن خود بخرید.تعمیرات لازم را انجام دهید: خرابی‌ها و نقص‌های تأسیسات و امکانات اساسی خانه‌تان را که قبلا پشت گوش می‌انداختید، حالا دیگر باید جدی بگیرید. هرجا که زندگی کنید، می‌توانید فضای آن را مطابق میل خود بسازید.تعدادی گل و گیاه به زندگی‌تان اضافه کنید – اگر بالکون دارید، چند گل و گیاه می‌تواند زیبایی خاصی به آن ببخشد یا حتی ادویه و چاشنی خوبی برای غذاهایتان فراهم کنند.یادتان باشد که کدام اشیا را بیشتر از همه دوست دارید: عکس اشخاص یا مکان‌های موردعلاقه‌تان را به دیوار بیاویزید. با دیدن تصاویر افراد موردعلاقه‌تان در خانه‌ی خود می‌توانید با وجود فاصله‌ی دوری که با آنها دارید، همیشه آنها را به‌یاد داشته باشید و حس خوبی از دیدن‌شان پیدا کنید.

حفظ روابط سالم

حتی اگر دوستان زیادی ندارید، برخورداری از حمایت یک سیستم پشتیبان قدرتمند، کلید داشتن یک شخصیت زیباست. نکته‌ی مهم این است روابطی را حفظ کنید که به رشد شخصیت‌تان کمک کنند.برای دوستان قدیمی خود وقت بگذارید: دوستان قدیمی بیشتر از دیگران شما را می‌شناسند و می‌توانند به شما یادآوری کنند که از کجا آمده‌اید و چقدر پیش رفته‌اید.

دوستان جدیدی پیدا کنید: هیچ‌وقت برای پیدا کردن دوست جدید دیر نیست، حتی اگر کار و خانواده‌ حسابی سرتان را شلوغ کرده باشد. دوستان جدید به شما کمک می‌کنند که چیزهای جدیدی یاد بگیرید، شخصیت خود را رشد دهید و از آشنایی با شخصیت جدیدی لذت ببرید.ارتباط‌تان را با خانواده‌ی خود حفظ کنید: هروقت که می‌توانید برای دیدن خانواده‌ی خود وقت بگذارید. اگر خانواده‌تان از شما دور هستند، حداقل سعی کنید که اغلب اوقات با آنها تماس تلفنی بگیرید یا پیامی برای‌شان بفرستید.دوستان ناباب خود را کنار بگذارید: حفظ روابط اهمیت بالایی دارد، ولی اگر احساس می‌کنید در دوستی رابطه‌ای یک‌طرفه دارید و ارتباط‌تان فقط موجب می‌شود حس بدی نسبت به خود داشته باشید، باید بدانید که هر رابطه‌ای لزوما ارزش این را ندارد که همه‌ی تلاش خود را صرف حفظ آن کنید.

مشارکت در جامعه

    آیا در وجود خود شور و اشتیاق شدیدی نسبت به تلاش در ایجاد دنیایی بهتر از وضع موجود احساس می‌کنید؟ پس گوشه‌ای از کار را به‌دست بگیرید و سهم خود را با مشارکت در بهبود وضع موجود ادا کنید. با چند راه خیلی خوب در این زمینه آشنا شوید:به منظور تأمین هزینه‌های مورد نیاز برای ساخت پناهگاه حیوانات محلی، کمک‌های مردمی جمع کنید.خرید از کسب‌و‌کارهای محلی به رونق و شکوفایی محیط زندگی‌تان کمک می‌کند.در فستیوال‌ها و جشن‌های شهری یا شهرستانی شرکت کنید. این رویدادها شما را با همشهری‌ها و همسایگان‌تان آشنا می‌کند و به این روش می‌توانید اطلاعات بیشتری از محیط پیرامونی زندگی خود به‌دست بیاورید.

    مهمانی‌ای برای اهل محل برگزار کنید و از همسایگان و هم‌محلی‌های خود برای حضور در آن دعوت کنید. یک باشگاه دوست‌داران کتاب در سرای محلی خود راه بیندازید. به عنوان مربی کتاب‌خوانی در کتابخانه محلی یا فرهنگ‌سرای محل خود داوطلب شوید. با آموزش نحوه‌ی مطالعه و کتاب‌خوانی به کودکان و بزرگ‌سالان می‌توانید زندگی آنها را برای همیشه تغییر بدهید.فراموش نکنید که دنیا به شما نیاز دارد. افراد برخوردار از زیبایی باطنی آن را پنهان نمی‌کنند، بلکه این ایده‌آل را با دیگران نیز سهیم می‌شوند و آنها را نیز به سمت فعالیت‌های بشردوستانه یا دیگر فعالیت‌های لازم برای بهبود دنیا سوق می‌دهند.نکات مهماگر می‌خواهید در کنار زیبایی باطنی خود، به زیبایی ظاهرتان هم توجه داشته باشید، این امر هیچ ارتباطی با شخصیت سطحی و کم‌مایه‌ ندارد. اما نکته‌ی مهم اینجاست که یکی از هر دو نوع زیبایی را قربانی دیگری نکنید.خیلی از مردم قضاوت‌های غلطی می‌کنند و در مواجهه با زیبایی، قادر به شناخت و درک آن نیستند. شاید بعضی از این گونه افراد با حرف‌های خود شما را ناراحت‌ کنند، اما شما نباید اجازه بدهید که جهالت آنها خوشبختی‌تان را نابود کند.

    همیشه به‌یاد داشته باشید که زخم‌زبان‌های افراد ایرادگیر و ظاهربین ارزشی ندارد و فقط کسانی که به دنبال ظواهر نیستند ارزش‌مندند.به تلاش خود در راستای اصلاح و بهبود خود ادامه بدهید و هرروز زیباتر از روز قبل باشید.حتما به میزان کافی بخوابید. استراحت کافی از پف‌های سیاه زیر چشم جلوگیری می‌کند.هشدارهاشخص زیبا همیشه زیبا نیز عمل می‌کند. اگر با دیگران بدرفتاری کنید، دیگر هرچقدر هم برای جذابیت فیزیکی خود تلاش کنید باز هم زیبا نخواهید بود.اگر به خاطر شیوه‌ی رفتار یا شکل ظاهرتان با شما برخورد بدی شود، با فرد خاطی فورا راجع به آن صحبت کنید و اختلاف را برطرف کنید. به‌یاد داشته باشید که دیگران دوست‌تان دارند و این علاقه روز به روز بیشتر می‌شود.

 

برگرفته از: Wikihow و سایت چطور