زیورآلات نقره سیاه شده را چگونه تمیز کنیم؟

    نقره فلزی ضد باکتری است و میکروب ها که در مجاورت هوا قرار دارند با نشستن روی نقره اکسید می شوند و باعث لکه دار شدن شی نقره براق می شوند که البته آن لکه ها به آسانی با استفاده مداوم و لمس کردن شی نقره قابل پاک شدن است.

    یکی از معضلاتی که خانم ها با آن روبه رو هستند این است که نقره و زیورآلات نقره ای پس از چند سال استفاده سیاه و تیره می شوند و تغییر رنگ می دهند. اما خوش بختانه این تغییر رنگ ها دائمی نیستند. با مطالعه روش های ارائه شده در این مطلب، می توانید زیورآلات نقره خود را براق و درخشنده کنید.

 

انگشتر نقره سیاه شده را با این روش ها سفید کنید:

 

پودر ماشین لباسشویی

    درون یک کاسه متوسط را ورق آلومینیوم بیاندازید و آن را با آب داغ پر نمایید سپس یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی را درون آب بریزید و حل کنید و انگشتر نقره خود را در آن بیاندازید تا سفید شود، بعد انگشتر خود را بشویید و خشک نمایید.

 

سس گوجه فرنگی

    روی حوله مقداری سس قرمز می ریزیم و روی قسمت های سیاه نقره می کشیم. اگر نقره براق نشد، 15 دقیقه بخش های سیاه نقره خود را با سس بپوشانید و سپس با یک پارچه تمیز کنید و آن را بشویید البته می توانید از مسواک نرم نیز برای تمیز کردن درزها استفاده کنید و سپس خشک نمایید.

 

 

سفید کردن انگشتر نقره با مواد خانگی:

 

نشاسته ذرت

    نشاسته ذرت و آب را به صورت خمیری در آورید و این خمیر را با یک پارچه مرطوب بر روی نقره بگذارید و اجازه دهید خمیر خشک گردد سپس با یک حوله زبر نقره را تمیز کنید، خواهید دید که با این کار درخشش به نقره های شما بازمی گردد.

 

 

خمیردندان

    روی پارچه ای مقداری خمیردندان بزنید و روی بخش های تیره نقره بمالید سپس خمیردندان را از روی نقره پاک کنید و خشک کنید تا نقره شما درخشان گردد.

 

 

سفید کردن انگشتر نقره با موادی که فکرش را هم نمی کنید:

 

شیشه پاک کن

    روی یک پارچه یا یک مسواک شیشه پاک کن اسپری کنید تا نقره جات شما مانند روز اول براق شود.

 

نرم کننده مو

    برای براق کردن نقره های تیره و سیاه شده مقداری نرم کننده مو را بر روی نقره تمیز مالیده و بگذارید خشک شود تا تمیز و درخشان گردد.

 

 

بهترین روش ها برای سفید کردن انگشتر نقره:

 

آبلیمو و شیر خشک

    برای تمیز کردن زیورآلات نقرهیک قاشق غذاخوری آب لیمو، یک دوم فنجان آب و یک دوم فنجان شیرخشک را با یک دیگر مخلوط کنید و یک شب نقره را در این محلول قرار دهید تا نقره های شما درخشان شود.

 

ژل ضدعفونی کننده دست برای تمیز کردن نقره

    ژل آنتی باکتریال ضدعفونی کننده دست جلا دهنده بسیارخوب برای نقره است. برای تمیز کردن نقره های سیاه روی پارچه نرمی چند قطره از این ژل را بریزید و نقره را با آن تمیز کنید.

 

گچ برای تمیز کردن زیور آلات

همراه زیورآلات نقره خود چند قلم گچ نیز نگهداری کنید زیرا گچ باعث جذب رطوبت به خود می شود و از سیاه شدن نقره ها جلوگیری می کند.

 

 

سفید کردن انگشتر نقره با مواد طبیعی خانگی

 

سرکه

    برای تمیز کردن زیورآلات نقرهیک دوم فنجان سرکه سفید و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و نقره های خود را به مدت 2 تا 3 ساعت، در محلول قرار دهید آن ها را با آب سرد شست و شو دهید و به طور کامل خشک کنید تا نقره جات شما بدرخشند.

 

 

براق شدن نقره با ورق آلومینیم

    یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را درون یک لیتر آب بریزید و سپس یک تکه ورق آلومینیم درون آن بیاندازید و اجازه دهید بجوشد. نقره خود را به مدت 10 ثانیه یا بیشتر در این محلول بیاندازید و سپس خارج کنید.

 

 

آمونیاک

    در محلولی از یک فنجان آب گرم و نصف فنجان آمونیاک بدلیجات و زیورآلات نقره ای خود را به مدت ده دقیقه قرار دهید. سپس به آرامی آن را بشویید و خشک کنید.

 

منبع: مجله الکترونیکی نمناک