عقیق ژئود از بیرون شبیه به سنگ است، اما هر چه عمیق تر به آن نگاه کنیم رشد و اشکال بلور فوق العاده آن به چشم خواهد آمد. بلورهای عقیق ژئود از کوارتز یا رسوب سنگ یمانی تشکیل شده است، اما بسیاری از مواد معدنی دیگر مانند کلسیت، سلستین و دولمیت به عنوان گونه های ژئود یافت می شوند. ژئود یا پوک سنگ یا زمین سان به ساختارهای رسوبی ثانویه گفته می‌شود که در رسوبات و برخی صخره های آتشفشانی یافت می‌شوند.

    ژئودها توده های مستقل و مجزایی از کانی ها با شکل های متفاوتند، اما عموما کروی یا بیضوی شکل هستند. ژئودها بر اثر رشد رو به داخل بلورهای کانی روی دیواره حفرات موجود در سنگ ها به وجود می آیند و معمولا توخالی اند، اما در صورتی که فرایند رشد رو به داخل بلورها تا به آخر ادامه یابد، ممکن است موجب پرشدن تمامی فضاهای ژئودها شود. این الگوی رشد، ژئودها را از گره ها یا کنکرسیون ها که حاصل رشد بلورها حول یک هسته مرکزی و از داخل به خارج هستند، متمایز می‌سازد.ژئودها دارای یک پوسته سیلیسی یا آهکی نسبتا سخت هستند که در مقایسه با سنگ میزبان، از مقاومت بیش تری در مقابل هوازدگی برخوردار است؛ به نحوی که توده کانی بر اثر هوازدگی به صورت یک شی مجزا، یعنی ژئود، از سنگ میزبان آزاد می‌شود.

    یکی از فراوان ترین کانی های موجود در ژئودها کوارتز است، که عموما به رنگ سفید شیری است، اما برخی اوقات بلورهای شفافی نیز در میان آن ها به چشم می‌خورد. سایه های رنگی متنوعی که در بلورهای کوارتز مشاهده می‌شوند، مربوط به رفتار متنوع ترکیبات آهن موجود در بلورهای کوارتز، تحت شرایط اکسایش است.

 

 

    اکثر ژئودها در حفره های توخالی کوچکی در داخل زمین ایجاد می شوند، که اغلب توسط حیوانات یا فرو رفتگی ریشه های درختان به وجود می آید. شکل گیری از قطعه کوچک سنگ آهک یا آنیدرات آغاز شده و در طول زمان، آب های غنی از مواد معدنی با نفوذ به داخل حفره ها، مواد معدنی را در اطراف سنگ کوچک سخت و محکم می سازند. بر اثر سخت شدن رسوبات از آب های غنی از مواد معدنی که به صورت مکرر انجام می گیرد، در نهایت ساختار بلوری و پوسته بیرونی ژئود تشکیل می شود.

 

تشخیص عقیق ژئود

    تشخیص ژئودها مستلزم مهارت های بسیاری می باشد. افراد غیرحرفه ای به دلیل سادگی ظاهر قادر به تشخیص صحیح آنها نیستند. معدن چیان ماهر بر روی پوسته های بیرونی سنگ متمرکز شده و در قسمت هایی که ژئودها ساخته می شوند، به دنبال آنها می گردند. معدن چیان به دنبال هر سنگ تخم مرغی شکل و یا غیر معمول با شکل کلمی می گردند.

 

منابع و خاستگاه سنگ جواهر عقیق ژئود

    اصطلاح ژئود از ریشه یونانی به معنی «شکل زمین» به دست آمده است. این نام به دلیل اشکال طبیعی و زمینی به آنها داده شده است، با این وجود برخی از آنها تخم مرغی و بیضی شکل هستند. ژئودها در سراسر جهان یافت می شوند، اما اکثرا در صحراها و مناطق آتشفشانی وجود دارند. ژئودها به ویژه در سراسر آمریکا از جمله کالیفرنیا، ایلینویز، نوادا، آریزونا، میسوری، کنتاکی، یوتا و لووا به وفور یافت می شوند.تولید بلور در ژئود به متغیرهای بسیاری همچون اندازه رطوبت میان ژئود، بسیاری از رسوبات مواد شیمیایی و مواد معدنی، مقدار فشار وارده بر روی ژئود بستگی دارد. در صورتی که تعادل این متغیرها مناسب باشد، اشکال بلورها در اطراف دیواره پوسته شروع به رشد می نماید.

    بلورهایی که به سمت درون ساخته می شوند، به آرامی ژئود را پر می کنند. تمام این فرآیند میلیون ها سال به طول می انجامد. بسیاری از گونه های ژئود حدودا بیش از ۲۵۰ میلیون سال قدمت دارند. جالب این که بیشتر گونه های ژئود هرگز به طور کامل پر نمی شوند. ژئودهایی که با اشکال بلور پر می شوند با عنوان کلوخه شناخته می شوند. کلوخه هایی که از ژئود تشکیل شده اند «thundereggs» نام دارند.

    ژئودها هم چنین در درون حباب های سنگ آتشفشانی ایجاد می شوند. مواد معدنی در داخل حفره هایی که به وسیله بخار رسوب کرده اند به دام می افتند و با هر رسوب بسیاری از مواد معدنی سخت شده و در اطراف هسته سنگ و اغلب سنگ آهک شکل می گیرند. تشکیل بلورها بر اساس میزان و مدت رسوب رطوبت متفاوت هستند. در صورتی که آب به آرامی و با ناخالصی اندک نفوذ کند، هسته ی ژئود به خوبی با بلور هم میزان می شود، اما در صورتی که رسوب به سرعت شکل گیرد، حفره ها با باند کوارتز و اغلب باند عقیق شکل می گیرند.

زیورآنلاین, مکانی برای خواسته های زینتی شما

 

خرید و تشخیص ارزش سنگ جواهر عقیق ژئود

    قیمت ژئودها در دنیای جواهرات بسیار متفاوت است. برخی از اقلام کوچک ژئودها ممکن است تنها یک یا دو دلار ارزش داشته باشند، در حالی که گونه های بزرگ تر هزاران دلار قیمت گذاری می شوند. قیمت ژئودها کاملا به رشد، اندازه و وزن بلورها بستگی دارد.

 

رنگ عقیق ژئود

    ژئودها با توجه به نوع بلورهای شان در گستره رنگ وسیعی به وجود می آیند. اغلب ژئودها حاوی کوارتزهای بی رنگ هستند، اما بلورهای آمتیست و سایر رنگ ها نیز یافت می شوند. بلورهای ژئود الگوی منحصر به فرد خود را به طور طبیعی با افزایش درخشندگی، آتش و شدت رنگ دارا هستند.

 

درخشندگی و وضوح عقیق ژئود

    وضوح ژئود به بلورهای درون آن بستگی دارد. رشد نهان بلورها از تراشفاف تا کدر با درخشندگی مومی تا مات متفاوت هستند. رشد میکروسکوپیک کوارتزها معمولا شفاف تا تراشفاف با درخشندگی شیشه ای می باشد

 

برش و شکل عقیق ژئود

    عقیق ژئود اغلب به شکل تخم مرغی یافت می شود. در طول روند تولید، بریده می شوند تا در معرض شکل گیری بلور قرار گیرند. قسمت بلور به صورت مسطح بریده شده و اندکی صیقل می خورد. بخش سخت بیرونی به عنوان پایه عمل می کند و به حالت طبیعی و دست نخورده رها می شوند.

 

پردازش عقیق ژئود

    عقیق های ژئود اغلب دست نخورده هستند، اما در برخی گونه ها تغییراتی صورت می گیرد. با وجود این که ژئودها به صورت طبیعی با رنگ های شفاف و روشن یافت می شوند، در صورتی که بسیار شفاف و مصنوعی باشند، ممکن است پردازش شده و یا رنگ شوند.

 

گونه های عقیق ژئود و سنگ های جواهر مشابه

    عقیق های ژئود در گستره وسیعی از رنگ ها و الگوها قرار می گیرند. بیشتر نام های تجاری به محل و منطقه ای که ژئود در آن شکل یافته اشاره دارند. گونه های دیگر ژئود بر اساس بلوری که در درونشان ساخته می شود، نام گذاری می شوند. سایر ژئودهای مشهوری که می توان به آنها اشاره داشت سیترین ژئود و آمتیست ژئود هستد. بیشتر مواقع ژئودها از سنگ های جواهر حفره ای اشتباه گرفته می شوند.سنگ های جواهر حفره ای در عوض رشد بلور بزرگ تر، بلورهای کوچکی دارند که در اطراف و یا روی سطح مواد معدنی دیگر شکل می گیرند. سنگ جواهر حفره ای و سنگ جواهر ژئود اغلب در عوض سنگ های گرد تخم مرغی شکل به صورت صفحات مسطح برش می خورند. از این اقلام سنگ اغلب با عنوان «خوشه های بلور» یا «صفحات بلور» یاد می شود.

 

مشهورترین گونه های سنگ جواهر مشابه یا مرتبط و نام های تجاری

    آمتیست ژئود، سیترین ژئود، آزوریت حفره ای، پیریت رنگین کمانی حفره ای، thunderegg، الماس بریستول، ژئود کوارتز، ژئود یمانی، ژئود یشم، ژئود لیمونیت و ژئود کلسیت در زمره رایج ترین گونه های ژئودها و حفره ای ها قرار دارند.

 

گونه های سنگ جواهر مشابه یا مرتبط کمتر شناخته شده و نام های تجاری

    گارنت اووارویت حفره ای، سیلیکات فلز روی حفره ای، ژئود دولمیت، ژئود سلستیت، ژئود پیریت، ژئود کائولینیت، ژئود اسفالریت، ژئود میلریت، ژئودد باریت، ژئود نارگیل و ژئود اسمیت سونیت در زمره نام تجاری ژئودها و حفره ای های کمتر شناخته شده قرار دارند. 

 

خواص درمانی بلور دگرگون، متافیزیکی و افسانه ای سنگ جواهر عقیق ژئود

    عقیق ژئود به مقذار سایر بلورهای عقیق در خود خواص درمانی دارد. علاوه بر آن، بیشتر ژئودها مواد معدنی دیگری دارند بنابراین سایر نیروهای مواد معدنی را به صورت یک جا در خود ذخیره کرده اند.ژئودها به خاطر نیروهای بسیار خود شناخته شده هستند. اعتقاد بر این است که ژئودها باعث مشاهده «منظر کلی» و هم چنین دیدن از نقطه نظرات مختلف می شوند. باور بر این است که عقیق ژئود شواهدی از آینده نشان می دهد. آن ها سبب اتصال ارتباطات و هم چنین پاکسازی حافظه جهت تفکر می شوند. عقیق های ژئود در کاهش استرس و تقویت معنویت تاثیرگذار هستند.

 

سنگ جواهر عقیق ژئود و ایده های طراحی جواهر

    عقیق ژئود در اشکال غیرمعمولی وجود دارند که اغلب در طراحی جواهر برش می خورند. عقیق ژئود مناسب جواهرات، حکاکی، برجسته کاری، مهره ها و تراش کوژ هستند. ژئودها سنگ های تزیینی فوق العاده ای هستند و به زیبایی در آویزها، سنجاق ها، گل سینه یا گوشواره ها مورد استفاده قرار می گیرند.نکته: سنگ های جواهر باید برحسب اندازه خریداری شوند و نه وزن قیراط. سنگ های رنگی به نسبت اندازه به وزن متفاوت هستند. برخی از سنگ ها بر اساس وزن بزرگ تر و برخی دیگر کوچک تر از الماس هستند.

 

مراقبت ها و پاکسازی سنگ جواهر و جواهرات عقیق ژئودعقیق های ژئود

    با استفاده از آب و صابون ملایم شسته می شوند. استفاده از دستمال نرم در پاکسازی درزها کارآمد نخواهد بود. یک برس نرم مثل مسواک برای پاکسازی ژئودها مورد استفاده قرار می گیرد، اما باید از فشار بیش از حد بر روی آن جلوگیری نمایید. از مواد شیمیایی و پاک کننده های قوی برای پاکسازی ژئودها استفاده نکنید و آن ها را تنها با آبی با دمای اتاق شستشو دهید. برای پاکسازی عمیق تر اجزای سخت شده بر روی سنگ، آن را درون آب غوطه ور سازید.

 

بهره گیری از مطالب مرکز آموزش های تخصصی جواهرسازی