یکی از دغدغه‌های خرید مصنوعات طلا توسط مشتری‌ها این است که حلقه یا دستبند آن‌ها از چه فلز گران بهایی ساخته شده است؟ این سوال مخصوصا برای جواهراتی که سنگ قیمتی دارند بیشتر اهمیت دارد زیرا مردم می‌خواهند از دوام و امنیت سنگ روی طلا مطمئن شوند.

    یکی از سوالات رایج در میان مشتری‌ها این است که فرق طلای سفید و پلاتین چیست و کدام یک برای ساخت جواهرات مناسب‌تر هستند؟ در ادامه این مطلب از زیورآنلاین به معرفی مزایا و معایب طلای سفید و پلاتین پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

 

پایداری و دوام: پلاتین یا طلای سفید؟

    پلاتین یکی از بادوام‌ترین فلزات برای ساخت زیورآلات ‌قیمتی به شمار می‌رود. این فلز وقتی خراش بر می‌دارد، برخلاف طلا در طول زمان دچار خوردگی و فرسایش نمی‌شود. هم چنین پلاتین قابلیت خم شدن دارد و به همین خاطر خیلی سخت دچار شکستگی می‌شود. برای این ویژگی‌ها، اغلب برای ساخت زنجیرهای حلقه‌ای از این فلز استفاده می‌شود.

    طلای سفید نیز دوام و پایداری خوبی دارد. اما استحکام آن به عیار طلا بستگی دارد، هر چه عیارش پایین تر باشد به این خاطر که طلای کمتری در خود دارد، دوام بیشتری خواهد داشت.در مقابل، طلاهایی که عیار بالا دارند، چون میزان طلای مصرفی در آن ها بیشتر است و از آنجا که طلا فلز نرمی محسوب می‌شود،

    در نتیجه ممکن است استحکام چندان بالایی نداشته باشد.جا دارد اشار کنیم که اغلب طلاهای سفید با فلز رودیوم روکش می‌شوند و این کار تا حدی از نرمی طلا می‌کاهد. روکش رودیوم، زیورآلات را محکم‌تر و سخت‌تر می‌کند.البته خوب است بدانید که دستبند،

    انگشتر یا النگوهایی که از پلاتین ساخته شده‌اند دیرتر می‌شکنند. به علاوه، روکش رودیوم به مرور زمان از بین می‌رود و طلای مورد نظر دوام خود را از دست می‌دهد. هم چنین باید بدانید که طلای سفید در مجاورت مواد شیمیایی‌ای که در خانه مصرف می‌شود بسیار آسیب‌پذیر است. اما پلاتین این مشکل را ندارد.

 

رنگ طلای سفید و پلاتین

    با این که طلای سفید و پلاتین هر دو سفید هستند اما در ظاهر با هم تفاوت‌هایی دارند. این تفاوت به‌ویژه در اثر گذر زمان بیشتر نمایان می‌شود. پلاتین بسیار مستعد خراش برداشتن و زنگار گرفتن است.

    در نتیجه، به مرور زمان درخشندگی خود را از دست داده و رنگی مات با سایه‌ای از سبز پیدا می‌کند. برای بازگرداندن درخشندگی و زرق و برق به پلاتین باید آن را پولیش بزنید. طلای سفید زنگار نمی‌گیرد اما روکش رودیوم آن به مرور زمان از بین می‌رود. در نتیجه این امر، رنگ زرد طلا از زیر آن بیرون می‌آید. برای این که درخشش و شفافیت طلای سفید دوباره به آن بازگردد، لازم است روکش رودیوم آن را تمدید کنید.

 

حساسیت طلای سفید و پلاتین

    پلاتین، آلرژی ایمن است. یعنی هرگز موجب آزردگی یا خارش پوست نمی‌شود. این درست است که برخی از آلیاژهای پلاتین حاوی نیکل هستند. نیکل نیز از جمله فلزاتی است که حساسیت بالا ایجاد می‌کند. اما مقدار نیکل موجود در آلیاژ پلاتین به قدری نیست که حساسیت پوستی ایجاد کند.اما در آلیاژ طلای سفید، ممکن است از نیکل فراوانی استفاده شود که منجر به بروز خارش، قرمزی یا آزردگی پوست می‌شود.البته اگر طلا با رودیوم روکش شده باشد،

    مانع از برقراری تماس نیکل با پوست می‌شود. در این موارد باید حواستان به تمدید روکش رودیوم باشد. البته برخی از طلاهای سفید بدون آلیاژ نیکل هم عرضه می‌شوند و اگر پوست حساسی دارید می توانید به سراغ آن ها بروید.

 

وزن کدام یک سنگین تر است؟

    به صورت کلی، مصنوعاتی که با پلاتین ساخته می‌شوند سنگین‌تر از نمونه‌های ساخته شده با طلای سفید هستند. این مساله اهمیت چندانی ندارد مگر این که بخواهید مثلا حلقه بزرگ تری بخرید که سنگی هم روی آن سوار شده باشد.بنابراین، پیش از خرید به این نکته توجه داشته باشید که قطعه طلای سفید یا پلاتین انتخابی خود را آیا قرار است هر روز استفاده کنید یا فقط برای مناسبت های خاص! مسلما محصول سنگین برای استفاده روزانه چندان گزینه مناسبی نیست.

 

قیمت پلاتین ارزان تر است یا طلای سفید؟

    با این که پلاتین فلز بسیار بادوامی است و کم ترین میزان حساسیت پوستی را نیز ایجاد می‌کند، اما قیمت بالای آن یکی از معایبش به شمار می رود.طلای سفید نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما هنگام تصمیم گیری برای خرید، باید به این فکر کنید که آیا مزایای پلاتین به بیش تر بودن قیمت آن می‌ارز یا خیر.

 

منبع: parasteh