شاید به ذهن تان برسد، چرا روسری هایی که دختران عرب مخصوصا لبنانی ها سر می کنند این قدر شیک، صاف، محکم روی سرشان می ایستد. اگر توجه داشته باشید، چيزي زير روسري دارند که برق مي زد. این چیز را طلق می گویند و آن صاف و صوفي روسري هم به خاطر همان طلق است. احتمالا بعضي ها مي پرسند طلق چه ربطي به روسري دارد؟ و اصلا طلق چيست؟!

 

طلق روسري چيست؟

    طلق از جنس همان طلق است كه همراه با شيرازه براي فنري كردن جزوه هاي تان استفاده مي كنيد. با اين تفاوت كه كمي ضخيم تر است. طلق هاي روسري به شكل ذوزنقه بريده شده اند و لبه هاي تيزشان گرد شده است. طلق با اين كه محكم است، انعطاف پذير است. كافي است يك لايه باريك طلق بين دو لايه روسري بگذاريد تا وقتي روسري را زير چانه محكم مي كنيد، قسمت لبه بالايي روسري تان به شكل يك نيم دايره بايستد؛ گرد و شكيل. با اين حساب ديگر نگران صاف بودن و مرتب بودن لبه روسري تان نخواهيد بود، خصوصا اگر جنس روسري لطيف و نرم باشد. البته به خاطر جنس طلق، ممكن است كمي در اطراف صورت تان احساس گرما كنيد.

 

 

چگونه می توانیم طلق روسري را خودمان درست كنيم

    طلق را مي شود از بعضي از فروشگاه هاي حجاب (خصوصا در قم) تهيه كرد. در عين حال، خودتان هم مي توانيد آن را درست كنيد؛ كاري كه ما پيش از اين كه طلق در ايران بيابيم مي كرديم.براي اين كار از عكس هاي راديولوژي استفاده كنيد. احتمالا همه چند ورق عكس راديولوژي توي منزل شان هست و اگر نبود حتما در منزل پدربزرگ و مادربزرگ تان يكي دو ورقش پيدا مي شود.عكس هاي راديولوژي ضخامت لازم را براي اين كار دارند، تنها يك عيب دارند كه آن هم وجود مواد شيميايي روي آن است كه طبعا براي پوست و مو مفيد نيست. البته رفع اين عيب هم زياد كار سختي نيست. كافي است يك ورقه از عكس هاي راديولوژي را توي تشتي از آب و سفيدكننده بگذاريد تا كم كم تبديل به يك ورقه شفاف شود. لازم به ذکر با عكس هاي MRI خودتان را خسته نكنيد، سفيدكننده هيچ اثري روي شان ندارد!

 

 

    بعد، از آن يك ذوزنقه در ابعاد تقريبي 32 سانت در بياوريد. يعني ذوزنقه اي كه ضلع بزرگ ترش 32 سانتي متر باشد، ضلع كوچك ترش حدود 28 سانتي متر و ضخامتش حدود 6 و نيم سانتي متر. سعي كنيد ضلع بزرگ تر را منطبق كنيد بر لبه ورقه راديولوژي؛ چون اين قسمت از طلق بيشترين تماس را با روسري يا مقنعه دارد و اگر خوب قيچي نخورد، هم ممكن است نتيجه دلخواه را به تان ندهد هم احتمال اين كه صيقلي نبودنش روسري را نخ كش كند هست.بعد كه ذوزنقه را درآورديد، چهار گوشه آن را گرد كنيد كه تيزي آن به روسري گير نكند. به همين راحتي حالا شما هم يك طلق آماده استفاده داريد.

 

 

چه طور از طلق در روسري و مقنعه استفاده كنيم؟

    براي استفاده از آن، آن را بين دو لايه روسري قرار بدهيد و بعد روسري را سر كنيد. يا مي توانيد ابتدا روسري يا مقنعه را سرتان كنيد و بعد طلق را بين دو لايه آن قرار دهيد و با نوك انگشتان تان آن را به جاي خودش هدايت كنيد. فقط دقت كنيد كه ضلع بزرگ تر آن بايد به طرف لبه تاخورده روسري باشد.يك طلق در اين ابعاد، تقريبا اندازه استاندارد است، ولي اگر احساس كرديد كه طلق، زيادي بلند است و مانع از اين مي شود كه گوشه هاي روسري تان را تو بزنيد، مي توانيد به موازات دو ضلع كوچك آن، يكي دو سانت كوتاه ترش كنيد و برعكس، اگر احساس مي كنيد كه اندازه طلق براي صورت شما كوتاه است، يك طلق ديگر با طول بيشتر ببريد و استفاده كنيد.

 

 

چه كار كنيم كه طلق توي نور برق نزند؟

    گاهي طلق ها توي نور برق مي زنند و ممكن است شما اين را دوست نداشته باشيد. خصوصا اگر جنس روسري تان نازك باشد. براي رفع اين مشكل طلق هايي ساخته اند كه يك لايه پارچه اي روي آن كشيده شده است كه هم مانع از انعكاس نور مي شود و هم از سُر خوردن و جا به جايي آن جلوگيري مي كند. حتي اين نوع از طلق را هم در منزل مي شود تهيه كرد.

    يك مقدار لايي چسب مشكي با طولي مساوي طول طلقي كه برش زده ايد و عرضي دو برابر آن، تهيه كنيد. (مي شود تقريبا 32 در 13سانتي متر). بعد طلق را طوري روي آن بگذاريد كه ضلع بزرگ ترش بيفتد درست وسط لايي چسب. (حواستان باشد كه يك طرف لايي چسب، چسب دارد و طرف ديگرش ساده است. طلق را روي طرفي كه چسب دارد بگذاريد.) بعد لبه ديگر لايي چسب را روي طلق برگردانيد و براي احتياط يك تكه پارچه نازك روي آن بيندازيد كه اتو مستقيما با طلق و لايي چسب تماس نداشته باشد.

    حالا اتوي داغ را روي آن بگذاريد تا چسب لايي چسب به طلق بچسبد. دقت كنيد كه حرارت زياد به طلق ندهيد، پلاستيك است و آب مي شود!بعد كه مطمئن شديد لايي چسب خوب به طلق چسبيده است، با قيچي گوشه هاي اضافي آن را ببريد. حالا طلق آماده استفاده است. ديگر نه ليز مي خورد و نه انعكاس نور دارد.مي توانيد يك طلق سفيد هم، درست مثل همين طلق مشكي، با لايي چسب سفيد درست كنيد براي استفاده در روسري هايي كه رنگ روشن دارند.

    آن دخترهاي لبناني اي كه گفتم را يادتان هست؟ بعضي از آن ها طلق را به جاي اينكه بين دو لايه روسري بگذارند، بعد از پوشيدن روسري شان، زير روسري (بين سر و روسري ) قرار داده بودند. اين جوري هم مي شود استفاده كرد. فقط اگر استفاده از طلق در ابتداي كار، براي تان مشكل به نظر مي رسد، نگران نباشد؛ خيلي زود براي تان عادي مي شود.

 

منبع: پرتال ایران بانو