ساعت یکی از اکسسوری های زیبا و شیک در طول تاریخ بوده است. امروزه ساعت ها در طرح ها و در کیفیت های متنوع روانه بازار می شوند. بعضی از ساعت ها مثل ساعت نقره به صورت مجلسی استفاده می شود و بعضی از ساعت های مچی به صورت روزانه استفاده می شوند. یکی از اجزای ساعت قفل آن ها می باشد که همواره در خرید ساعت مد نظر قرار می گیرد. در این مقاله سعی داریم تا با معرفی انواع قفل ساعت ویژگی هر کدام را بیان نماییم و آشنایی کلی با انواع قفل ساعت به دست آورید.

 

در حال حاضر قفل هایی که در صنعت ساعت بیش تر مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل :

    قفل های کمربندی و پروانه ای برای بندهای چرمی و قفل های یک طرف باز شو برای بندهای فلزی که البته قفل های ساعت ها بر اساس سبک ساعت و جنس بند متفاوت هستند قفل بندهای چرمی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که دسته اول قفل زبانه ای که به قفل‌های کمربندی معروف است این قفل نسبت به دیگر مدل قفل‌های چرمی قیمت مناسب تری دارد و پرفروش است، عموم ساعت ها نیز با سطح متوسط از این قفل استفاده می‌کنند.

 

 

کمربندی یا سگکی : (Buckles)

     این نوع قفل متشکل از پین و سوارخ های متعدد است که می توان با توجه به سایز مورد نظر پین را در سوراخ ها قرار داد. این نوع قفل در کمربندها و زیورآلات نیز کاربرد دارد.

 

 

قفل پنهان یا پروانه ای

     این نوع قفل به عنوان قفل پروانه ای نیز شناخته می شود و زمانی که بسته می شود دیده نمی شود. این مدل قفل به عنوان یکی از امن ترین قفل ها شناخته می شود. این نوع قفل دارای سه قاب بوده که در حالت بسته شدن دیده نمی شوند. قفل‌های پنهان در حالت بسته، یک دستبند یک پارچه را به نمایش می گذارد، به همین دلیل به آن ها قفل مخفی می گویند. قفل پروانه ای (مخفی) برای بندهای استیل و سرامیک، مخصوصا بندهایی که پین بندهای ریزتری دارند استفاده می‌شود.

 

قفل کلیپسی یا دیپلویانت (deployant) 

     قفل‌های کلیپسی مخصوص ساعت‌هایی با بند پلاستیک و چرم بوده که به خود بند متصل می‌شوند. انتهای بند، در اندازه دلخواه تنظیم شده و برای در دست کردن و در آوردن ساعت، قفل فلزی گسترش پیدا کرده و جمع می‌شود. استفاده این نوع قفل موجب افزایش عمر ساعت می‌شود، زیرا ساعت در اندازه کردن به صورت مستقیم باز و بسته نمی شود. هم چنین با اندازه کردن ساعت یک قفل دایره شکل ایجاد شده که ریسک افتادن آن در هنگام در دست کردن و خارج کردن کاهش می‌دهد.

 

 

فشاری (Clasp)

     این نوع قفل‌ها، به صورت تاشو بوده و با استفاده از دو زبانه کنار باز بسته می‌شوند. این زبانه‌ها از باز و بسته شدن ناگهانی ساعت جلوگیری می کنند. این قفل تاحدودی شبیه به قفل انبساطی است و به جای قلاب در آن دکمه های دو طرفه تعبیه شده است که با فشار دادن از دو طرف باز می شود. به همین دلیل به آن دکمه ای نیز می گویند . البته قفل فشاری انواع مختلفی دارد و براساس تغیرات جزئی طراحی تولیدکنندگان ساعت با هم متفاوت اند در بعضی موارد این طراحی مدل قفل در انحصار یک برند است و به شکل کلی به 2 حالت عرضه می‌شوند:

 

    - قفل های پروانه ای که از یک طرف کشیده می‌شوند و برای آزاد شدن قفل دگمه ای ندارند

    - قفل هایی که از دو طرف باز می‌شوند و معمولا دارای دگمه های برای آزاد شدن قفل هستند

    - بدون دگمه نیز از این مدل تولید می‌شود.