يكي از سنگ هاي چشم نواز و زيبا كه در بخش جواهرات و زيورآلات استفاده مي شود سنگ مالاكيت يا مرمر سبز مي باشد. اين سنگ با رنگ سبز رنگ خود شناخته مي شود و استفاده از آن در ساخت گردنبند، دستبند و انگشتر مرسوم است. در مقالات گذشته درباره انواع سنگ ها و نگين هاي به كار رفته در بخش زيورآلات بحث كرديم در اين مقاله نيز سعي داريم تا به معرفي سنگ مرمر سبز يا همان مالاكيت بپردازيم و به جواب سوال هايي هم چون مالاكيت چگونه است؟ مالاكيت چه كاربردهاي دارد؟ و اينكه مالاكيت چه خواصي اشاره نماييم.

 

مالاكيت چيست؟

    مالاکیت یک سنگ معدنی متشکل از هیدروکسید کربنات مس است و فرمول شیمیایی آن Cu2CO3 (OH) 2 است. این سنگ معدنی اغلب به رنگ سبز است و اغلب به صورت توده های گیاهی، فیبری یا استالاگیمت می باشد. این سنگ در شکستگی ها و فضاهای زیر زمینی و در مکانی که آب و مایعات هیدروترمال رسوب می کنند شکل می گیرد.کریستال های این سنگ نادر می باشند و اغلب به شکل منشور می باشند. کلمه مالاکیت دارای ریشه یونانی است و به معنی سنگ سبز رنگ می باشد. این سنگ به علت شباهت زیاد به برگ گیاه کاسنی در لاتین نیز به melochites معروف است.

 

 

کاربردهای مالاكيت

    مالاکیت به عنوان یک رنگ دانه معدنی تا حدود 1800 سال قبل مورد استفاده می گرفت. رنگ دانه های این سنگ به مواد اسیدی بسیار حساس هستند و زود آسيب مي بينند. از موارد استفاده مالاكيت كه همگي از آن شناخت داريم كاپ جام جهاني است كه در قسمت هاي زيرين آن از مالاكيت استفاده شده است.یکی از دانشمندان اسپانیایی قرن 17 معتقد بود که داشتن مالاکیت باعث می شود تا کودکان بهتر بخوابند و روح های شرور را از آن ها دور سازد.

    هم چنين در قرون وسطا بر اين عقيده بودند كه مالاكيت فرد را از چشم زخم و انواع بيماري هاي معده محافظت مي كند. هم چنين معتقدند كه مالاكيت باعث جذب انرژي هاي مثبت و دفع انرژي هاي منفي مي شود و بدن را از آلودگي مغناطيسي پاك مي كند. مالاكيت در محل كار مي تواند فرد را در برابر نويز، روشنايي اضافي فلئورسنت و اشعات مضر تجهيزات الترونيكي محافظت كند. از مالاکیت در ساخت زیورآلات، مجسمه و اشیا قیمتی استفاده می شود و به عنوان یک سنگ نیمه قیمتی شناخته می شود

 

مالاكيت در كجا يافت مي شود

    مالاکیت همواره در کنار سنگ مس یافت می شود و می توان آن را در کنار سنگ هایی مثل آسوریت، گوتیت و کلسین که دارای مقادیری مس هستند یافت کرد. مالاکیت قبلا در روسیه استخراج می شد. امروزه نیز منابع مالاکیت را می توان در کشورهای آفریقایی نظیر جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن و زامبیا و نامیبیا یافت کرد و در کشورهای غربی نظیر فرانسه و ایالات متحده می توان مالاکیت را یافت کرد.

 

آيا مالاكيت سمي است؟

    این سنگ به دلیل محتوای بالای مس آن در استفاده بلند مدت می تواند به بدن آسیب برساند. این سنگ دارای محتوای 57 درصد مس است که سمی می باشد.

 

مالاكيت يا مرمر سبز سنگ تولد كدام ماه است؟

    مالاكيت يكي از سنگ هاي ماه تولد آوريل و مي، مي باشد اين سنگ براي افرادي كه متولد اين ماه ها هستند سرمايه و تندرستي به همراه مي آورد. در اين مقاله سعي شد تا به معرفي مختصر و اجمالي از سنگ مرمر سبز بپردازيم اين سنگ نيز همانند اكثر سنگ هاي جواهري داراي نمونه هاي تقلبي است كه هنگام خريد بايد همواره مورد توجه قرار گيرد.اين سنگ با زيبايی چشم نواز خود مي تواند جزو گزينه هاي خريد جواهرات قرار گيرد و همواره به عنوان يك سنگ جواهري آن را در ساخت زيورآلات و جواهرات به كار برد.

 

بهره برداری از مطالب لوکس گلامور