اجرت چیست و چه تاثیری بر قیمت نهایی طلای خریداری شده دارد و عوامل تاثیرگذار بر اجرت چیست، ما در این مقاله از زیورآنلاین می خواهیم به این مطالب بپردازیم. پس حتما این مطالب را انتها مطالعه نمایید.

    در سال های اخیر و پس از اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده در محاسبات طلا و افزایش پلکانی آن در هر سال تا عدد نه درصد، باعث شده است که هزینه زیادی به خریداران تحمیل شود. این هزینه نه درصدی، عموم مردم را بر آن داشت تا از طرق دیگر آن را جبران کرده و کم اثر کنند.

    بهترین راه برای حل این مشکل، رجوع به سمت کالاهای کم اجرت بود، که با پرداخت اجرت کم تر، مالیات را جبران کند و این موضوع باعث ظهور مقوله کم اجرت و یا حتی بدون اجرت در صنعت طلا و جواهر شد. حالا این سوال پیش می آید که چه میزان اجرتی کم و یا زیاد است و یا چگونه می توان اجرت اعلامی فروشنده را صحت سنجی کرد.

 

اجرت چیست؟

    اجرت بخشی از قیمت پرداختی مشتری، در هنگام خرید است که در اصل، سهم تولیدکننده است و مشتری به صورت غیر مستقیم، از طریق فروشنده آن را پرداخت می کند. قیمت اعلام شده اجرت برای هر گرم از آن کالا است.

 

نحوه قیمت گذاری اجرت بر روی محصول

    قیمت اجرت، توافقی بین تولیدکننده و عمده فروش طلا است. البته، این توافق خارج از ضوابط نیست. وزن کالا، فناوری تولید، حجم کار انجام شده بر روی کالای نهایی، برند کالا از جمله عوامل موثر بر قیمت گذاری اجرت است.

 

وزن کالا

    اجرت با وزن کالا ارتباط معکوس دارد. هر چه قدر وزن کالا سبک تر باشد، قیمت اجرت آن بالاتر می رود. نا گفته نماند، از آنجایی‌که قیمت اجرت برحسب هر گرم محاسبه می شود، اگر تولیدکننده کالای سبک تری تولید کند متضرر می شود.بر فرض اینکه کالایی ده گرم وزن داشته باشد و اجرت هر گرم آن، 100 هزار تومان باشد، تولیدکننده یک میلیون تومان بابت تولید کالا دریافت می کند. حال اگر بخواهد وزن کالا را به پنج گرم کاهش دهد، باید اجرت آن را به 200 هزار تومان افزایش دهد تا قیمت دریافتی یکی شود.

 

فناوری تولید کالا

    با وجود فناوری های جدید در صنعت، صنف طلا و جواهر هم به این سمت و سو حرکت کرده است. این فناوری ها پرهزینه و خاص هستند و تاثیر مستقیم بر قیمت نهایی محصول تولید شده دارند. اشخاصی که محصولات طلا و جواهر را در بازه زمانی طولانی رصد می کنند، به راحتی توانایی تشخیص کالاهای تولید شده از این طریق را دارند. ظرافت منحصر به فرد و جلوه چشم نواز و متفاوت از شاخصه های این نوع محصولات است. در صورت انتخاب این نوع از محصولات، باید هزینه بالاتری را برای اجرت پرداخت کنیم.

 

حجم کار انجام شده

    محصولاتی با متریال متفاوت، همچون سنگ، نگین، میناکاری و...، یا خدمات اضافه پیاده شده بر کالا، مانند تراش و رنگ های متفاوت، دارای هزینه تولید به مراتب بالاتر از محصولات مشابه است. به عنوان مثال، کالاهای نگین دار، در فرآیند تولید نیازمند دقت بالاتر و فناوری های جدیدتر نسبت به کالاهای دیگر است. علاوه بر آن هزینه خرید سنگ و نصب آن بر روی کالا نیز باید در نظر گرفته شود و یا این که تولید کالایی با رنگ های متفاوت (نقره ای، زرد، رزگلد) نیازمند صرف زمان بیش تر و هزینه بالاتر جهت خرید لوازم و تجهیزات است.

 

برند

    بدیهی است که خرید کالاهایی، با برندهای نام دارو معروف همچون تیفانی، رولکس، نیمانی و... می تواند هزینه ای برای ما داشته باشد و صنف طلا و جواهر از این موضوع مستثنی نیست ولی باید در نظر بگیریم که محصولاتی که با برند معتبر تولید می شود مطمئنا از کیفیت بالاتری برخوردار است و رضایت مشتریان را در پی دارد.در انتها لازم است به این نکته اشاره کنیم که شما می توانید با رصدی کوتاه در بازار، نسبت به اجرت واقعی محصول انتخاب شده اطمینان حاصل فرمایید.

 

برگرفته از مطالب سایت ایران ژس