اکسسوری واژه ای است که به معنای اضافه کردن وسایلی کاربردی و زینتی به وسیله ای دیگر می باشد. در بسیاری از وسایل دیجیتالی همانند گوشی موبایل، لپ تاپ و … می توان اکسسوری های مربوط به آن ها را پیدا کرد. جالب است که بدانید همان قاب موبایلی که الان در دستان شما قرار دارد نوعی اکسسوری به حساب می آید.

در صنعت مد و لباس اکسسوری ها را به صورت کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد:

            - آن هایی که حمل می شوند.

            - آن هایی که پوشیده می شوند.

 

    اکسسوری ها در صنعت مد و لباس نیز راه یافته اند و به خوبی جایگاه خود را در میان آقایان و خانم ها باز کرده اند. ساعت، دست بند، گردن بند، پابند، کراوات، پاپیون، عینک، کیف، کلاه و … جزو اکسسوری هایی محبوب به شمار می آیند که همگان اغلب از دو یا چند نوع از لیست اکسسوری هایی که در بالا به آن ها اشاره شده بود استفاده کرده ایم و با آن ها آشناییم.

    اکسسوری های بخش پوشاک از قدیم برای افراد لوکس، با ارزش و حائز اهمیت بود. کلاه ها و دستمال گردن ها برای آقایان و باد بزن ها و دست کش ها برای زنان در آن زمان ها از اکسسوری های رایج بود.اکسسوری ها در زمان حال یکی از مهم ترین چیزها در مد هستند که به نحوی می توان گفت به نوعی کامل کننده لباس شما و خوش استایل شدن می شوند.

 

صرفا چرا مردم از اکسسوری استفاده می کنند؟

    مردم به خاطر این که بتوانند با یک لباس در استایل های مختلف و غیرتکراری ظاهر شوند از اکسسوری استفاده می کنند. هزینه اکسسوری های مربوط به پوشاک از لباس کم تر است و همین موضوع باعث شده که به آن ها توجه ویژه ای کرد. یکی دیگر از دلایل استفاده ما از اکسسوری ها صرفه جویی در میزان زمانی است که برای پوشیدن لباس و دیدن آن در تن خود جلوی آینه می کنیم اکسسوری ها صرفا آن میزان زمان را برای پوشیدن از ما نمی گیرند و دیگر دغدغه جلوی آینه رفتن نیز برای ما به وجود نمی آید.

    یکی دیگر از دلایلی که اهمیت اکسسوری ها را به ما گوشزد می کند دیده شدن بیشتر با استفاده از آن ها می باشد به طور مثال: « فرض کنید دو آقا با یک دست کت و شلوار و پیراهن برند در کنار یک دیگر ایستاده اند با این تفاوت که یکی از آن ها دارای یک جفت کفش شیک و یک دست بند خاص و یک ساعت برند است، خواه ناخواه آن کسی که دارای این اکسسوری ها باشد از دیگری بیش تر دیده می شود و به نوعی تو چشم تر می باشد.

 

هفت اکسسوری مهم که هر مرد امروزی باید داشته باشد:

 

1. جوراب هایی با دنیای رنگارنگ

    یکی از اکسسوری های بسیار جالبی که جایش را در سبک زندگی مردان امروز به ویژه جوان ترها باز کرده است، جوراب های خوشحال یا Happy Socks است؛ جوراب هایی با طرح ها و رنگ ها تند و متنوع که پوشیدن شان چاشنی بی نظیری به استایل مردان اضافه می کند؛ به خصوص کسانی که دوست دارند در استایل شان امضایی منحصر به خودشان داشته باشند. این جوراب ها کم ترین بویی از رسمیت نبرده اند و دقیقا به همین دلیل چالش بامزه ای برای مردان خلاق ایجاد می کنند. در حالت افراطی بعضی از جوراب ها لنگه به لنگه هستند و با وجود داشتن رنگ های مشابه، طرح های متفاوتی را به خود اختصاص داده اند.

 

2. معجزه ای به نام کراوات

    کراوات از بهترین اکسسوری ها برای مردانی است که دوست دارند استایل رسمی شان را به بالاترین حد خود برسانند. کافی است کراوات را به یک استایل مردانه رسمی اما ساده اضافه کنید، تا متوجه تغییرات زیبای ظاهرتان شوید. موقع خرید کراوات به نکات زیر دقت داشته باشید:کراوات نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد؛ اندازه آن معمولا باید تا روی کمربند بیاید.پهن یا باریک بودن کراوات علاوه بر این که مرتبط به مد سال است، باید با توجه به فرم بدن شما انتخاب شود. اگر چاق هستید سراغ کراوات های باریک نروید چون چاقی تان را بیشتر نشان می دهد. بر عکس این قضیه هم صدق می کند.رنگ کراوات باید به رنگ کت و شلوار و پیراهن شما بیاید؛ در عین حال از آن جایی که روی پوست صورت تان هم انعکاس خواهد داشت، بهتر است سراغ رنگی بروید که به پوستتان هم بیاید.

 

3. دست بند را فراموش نکنید

    انتخاب دست بند مردانه نیاز به دقت زیادی دارد. انواع دست بندهای چرم یا پارچه ای و مهره دار پسرانه که حالا با تنوع بالا در فروشگاه های اینترنتی (زیورآنلاین) هم موجود هستند، برای استایل های مختلف تعریف شده اند. بنابراین اضافه کردن یک دست بند نامناسب به استایل شما همه چیز را خراب خواهد کرد.

    در گذشته استفاده از دستمال گردن رواج داشت؛ امروزه همان دستمال گردن ها یا دستمال های کوچک رنگی به عنوان دست بند دور مچ دست پیچیده می شوند و تغییر کاربری می دهند. این دست بندهای پارچه ای به هم راه دست بندهای مهره دار برای جوان ترها و کسانی که استایل اسپرت و کاملا غیر رسمی دارند، مناسب است.مردانی که استایل رسمی دارند می توانند از دست بندهای چرمی مردانه یا دست بندهای چرم و فلز استفاده کنند و استایل متفاوتی برای خودشان بسازند.قانون ساعت در مورد دست بند هم صدق می کند؛ دست بندهای پهن برای مچ دست های پهن مناسب هستند و دست بندهای باریک برای مچ دست های باریک. در غیر این صورت نتیجه چندان جالب نخواهد شد.

 

4. ساعت، تنها یک زمان سنج نیست

    در گذشته ساعت نقش صرف یک زمان سنج را بازی می کرد؛ اما امروزه بخش بسیار مهمی از استایل را تشکیل می دهد. به همین دلیل داشتن یک یا چند ساعت مچی زیبا و شیک می تواند نقشی تعیین کننده در جذابیت استایل مردان بازی کند. نکات مهمی که موقع خرید ساعت باید به آن ها دقت کنید بی شمار است، اما در ادامه تعدادی از آن ها را خواهید خواند:صفحه ها و بندهای پهن و بزرگ در ساعت ها برای مردانی مناسب هستند که دست هایی بزرگ و مچ دستی پهن دارند. ساعت هایی با بندهای باریک تر و صفحه های کوچک تر هم برای مردانی مناسب هستند که مچ دست باریکی دارند.

    داشتن یک ساعت اسپرت و یک ساعت مچی رسمی برای مردان لازم است. ساعت های اسپرت معمولا بندهای پارچه ای یا پلاستیکی دارند. ساعت های رسمی معمولا بندهای چرمی و فلزی دارند و جذابیت استایل را بیشتر می کنند.رنگ صفحه و بند ساعت بهتر است از نوعی هارمونی برخوردار باشد؛ در غیر این صورت ممکن است نتیجه خوبی به دست نیاورید.ساعت های مشکی، طوسی و دودی به اغلب استایل های مردانه رسمی می آیند. بنابراین موقع انتخاب ساعت به رنگ غالب لباس هایتان دقت داشته باشید.

 

5. آفتاب را قاب بگیرید

    عینک آفتابی در لیست مهم ترین اکسسوری های مردانه قرار می گیرد. انتخاب عینک آفتابی می تواند بازی را به نفع شما تغییر دهد یا شما را از دور خارج کند. به همین دلیل لازم است قبل از خرید عینک آفتابی به نکات زیر دقت داشته باشید: فرم صورت تان را بشناسید و بر این اساس دست به خرید بزنید. برای مثال صورت هایی که زاویه دار هستند اغلب با عینک های بدون زاویه یا فریم های نسبتا گرد جذاب تر می شوند، در حالی که بر عکس این قضیه هم کاملا صدق می کند. بنابراین اول شناسایی کنید که صورت تان مربعی است، گرد است، بیضی است، مثلث شکل است یا مستطیل. بعد می توانید سراغ فریم های مناسب بروید.

    رنگ فریم عینک بهتر است دودی، سرمه ای، مشکی یا طوسی باشد. این رنگ های neutral یا خنثی به بیش تر استایل ها می آیند.رنگ فریم باید علاوه بر استایل به شما هم بیاید. معمولا فریم هایی با دسته های فلزی یا ترکیب شده با فلز رسمی تر از فریم های پلاستیکی یا کائوچویی هستند. از UV400 بودن عینک و در صورت لزوم پولاریزه بودن آن مطمئن شوید و سپس دست به خرید بزنید.قبل از خرید انواع عینک ها را روی صورت تان امتحان کنید و اگر از سلیقه خودتان مطمئن نیستید یک دوست معتمد را به همراه ببرید.

 

6. گردن بند؛ آری یا نه

    انتخاب گردن بند به عنوان یک اکسسوری مردانه ارتباط زیادی به سلیقه شخصی شما دارد. بسیاری از پسران جوان دوست دارند به هم راه سویشرت مردانه یا هودی جدید که در لیست خرید خود قرار داده اند، یک دست بند مردانه را هم قرار دهند و استایل پاییزه اسپرت و شیکی برای خود بسازند. بعضی دیگر هم دوست دارند زیر یقه تی شرت یا پیراهن شان ردی از گردن بندشان دیده شود. به همین دلیل قضیه بسیار شخصی است. نکته مهمی که می توانیم به شما پیشنهاد دهیم این است که با استایل رسمی سراغ زنجیر بروید و برای استایل غیر رسمی و روزمره از گردنبندهای چرمی یا پارچه ای کمک بگیرید.

 

7. کیفی که در دست می گیرید

    کیف بخش مهم دیگری برای شماست؛ حالا چه کیف پول باشد، چه کوله پشتی و چه کیف دستی. بهتر است بین رنگ و جنس کیف و کفش مردانه هماهنگی وجود داشته باشد. این قانون البته صد درصدی نیست. برای مهمانی های رسمی کیف پول کتابی تهیه کنید و در جیب کت تان قرار دهید. در سایر شرایط داشتن کیف پول جیبی کافی است.هرگز کفش رسمی مردانه را با کوله پشتی هم راه نکنید. کوله را با کتانی، کفش ورزشی و اسنیکرز مورد استفاده قرار دهید.

 

منابع: hamsanji.ir، parsnews.com