امروزه ساعت علاوه بر نشان دادن زمان تاثیر به سزایی در استایل ما دارد و لازم است تا همانند سایر زیورآلات خود برای مراقبت و نگهداری از ساعت نکاتی را مد نظر قرار دهیم. هنگام خرید ساعت مچی علاوه بر مدل به جنس آن نیز توجه کنید تا متناسب با نوع پوست از متریالی بهره ببرید که ایجاد حساسیت نکند. در این مقاله از زیورآنلاین قصد داریم تا اصول کلی نگهداری و استفاده از تمام انواع ساعت مچی را بررسی کنیم.

 

 

در روزهای گرم حواستان به ساعت تان باشد

    در روزهای گرم سال به سبب تعریق بیش تر بدن ممکن است زیر بند ساعت و پشت بدنه ساعت خیس شوند. اگر بند ساعت تان چرمی است، ممکن است در اثر جذب عرق مچ دست تان چرم آن کمی نرم تر شده و در نتیجه ساعت تان کمی به مچتان شل شود. این پدیده شامل زیورآلات چرمی نیز می شود. بهتر است پس از رسیدن به خانه باقیمانده عرق دست تان را از پشت ساعت با پارچه ای نرم پاک کرده و ساعت تان را در جایی با تهویه مناسب قرار دهید. هرگز ساعتی با این شرایط را در ظرفی در بسته نگذارید در غیر این صورت روز بعد با ساعتی بدبو مواجه خواهید شد و به مرور زمان مچ دستتان دچار جوش های ریز می شود. برای مراقبت و نگهداری از ساعت با بند فلزی استفاده می کنید پس از استفاده طولانی مدت در روزهای گرم، قسمت هایی که در تماس با پوست هستند را با دستمال نخی نرم پاک کنید تا علاوه بر حفاظت از ساعت به پوست تان نیز آسیبی نرسد.

 

 

مراقب باشید ساعتتان گرمازده نشود

از قرار دادن ساعت خود در مجاورت وسایل گرمایشی و پشت شیشه اتومبیل و در معرض نور شدید آفتاب خودداری کنید. گرمای زیاد و نور خورشید علاوه بر کم رنگ کردن بندهای چرمی می تواند باعث آب شدن و تغییر شکل بخش های پلاستیکی شود.

 

 

با ساعتتان آب بازی نکنید

بیشترین خرابی ساعت ها به دلیل مجاورت با آب اتفاق می افتد. نفوذ آب به داخل ساعت باعث زنگ زدن بخش های مختلف موتور ساعت و در نهایت از کار افتادن آن می شود و کدر شدن بدنه و قسمت های براق ساعت را نیز در پی خواهد داشت. بنابراین برای مراقبت و نگهداری از ساعت خود هنگام کار با آب، هنگام بارندگی و… از رسیدن آب به ساعت خود خودداری کنید.

 

 

با ساعت تان ورزش نکنید

    جهت مراقبت و نگهداری از ساعت، هنگام ورزش ساعت خود را درآورده و در جایی مناسب قرار دهید. زیرا خوردن ضربه توپ و … و یا زمین خوردن شما می تواند باعث به وجود آمدن خش و یا حتی شکستن ساعت شما شود. ساعتتان را از مواد شیمیایی دور کنید هنگام آشپزی، تعمیر ماشین و وسایل و به طور کلی هر کاری که در مجاورت با مواد شیمیایی است ساعت خود را درآورده و در جایی مناسب قرار دهید. روغن ها، مواد شوینده قوی و … می توانند موجب خوردگی، کدر شدن و یا تغییر رنگ ساعت شما گردند. با رعایت نکات فوق برای مراقبت و نگهداری از ساعت می توانید برای مدت طولانی از این اکسسوری استفاده کرده و از زیبایی و کارکرد آن لذت ببرید.