کاپشن های پف دار همیشه در فصل زمستان پرکاربرد هستند، و با پوشیدن آن ها از سرمای زمستان درامان هستید. نگهداری از آن مخصوصا برای شستن کاپشن پفی، شما به یک ماشین لباس شویی دارای خشک کن و یک کفش کتانی سبک و تمیز و البته کاپشنی که می خواهید بشویید احتیاج دارید. البته برای شستن کاپشن ابتدا راهنمای شست و شوی آن دقت کنید. دمای آب، مواد شوینده مورد استفاده و نکاتی مثل جداکردن کلاه و خز وغیره، که معمولا دراین راهنما نوشته شده است رعایت گردد.

    برای کمک به افزایش طول عمر کاپشن های پر، و ژاکت های کوهنوردی، باید آن ها را با روش های مناسب و در دوره های منظم شست و شو داد و معمولا توصیه می شود این کار را ، بیش از دوبار در سال انجام ندهیدسپس کاپشن را در ماشین لباس شویی بیندازید و مرحله معمولی شستن را شروع کنید البته کفش کتانی را هم درون ماشین بیاندازید.

    در آخر متوجه خواهید شد که بیش تر حجم آب موجود در کاپشن، خالی شده و خشک است تقریبا. سوال پیش می آید که این اتفاق چگونه رخ می دهد؟ کفش کتانی به دلیل وزنی که دارد در مرحله خشک کن به کاپشن ضربه وارد کرده و این ضربات باعث می شود به طور کامل آب از بافت داخلی کاپشن خارج شود. به جای کفش کتانی می توانید از چیز دیگری که وزن مناسبی دارد و به لباس آسیب نمی زند نیز استفاده کنید.همان طور که از گفته ها فهمیدیم این است که عمل شستن کاپشن را باید با مواد شوینده خاصّ و با روش های منحصر به فرد انجام داد . چرا که بافت این دسته از لباس ها طوری است که به شدت در معرض خرابی و از دست رفتن حالت اولیه خود هستند.

 

 

روش های شستن انواع کاپشن

    نحوه تمیز کردن و شستن کاپشن به دو موضوع اصلی بستگی دارد. یکی نوع جنس استفاده شده در لایه بیرونی کاپشن و دوم نوع جنس استفاده شده در لایه بیرونی کاپشن، که بسیار مهم است. بنابراین قبل از اقدام به شستن کاپشن ابتدا به برچسب متصل شده به کاپشن مراجعه نمایید. به صورت کلی قبل از شروع کردن به فرآیند تمیز کاری کاپشن، توصیه می کنیم که ابتدا لکه های گل و لای یا غذا را از روی کاپشن بردارید و سعی کنید با یک دستمال تمیز آثار آن را کمی تمیز نمایید. زیپ های کاپشن را نبندید و نوارها و یقه لباس را مرتب کنید و اگر برای تان مقدور است آستین های ژاکت را بیرون آورده و آن ها را بر عکس کنید و سپس زیپ ها را هم ببندید.

    در مورد شست و شو با ماشین لباس شویی هم قطعا بهترین گزینه برای استفاده آن ها، ماشین های لباس شویی تخصصی و دارای برنامه برای لباس های حساس و مخصوصا کاپشن می باشند، اما از آن جا که این مورد برای همه افراد در دسترس نیست، بنابراین ما روش هایی را عنوان می کنیم تا با استفاده از لباس شویی های معمولی نیز بتوان، این کار را در منزل انجام داد.شوینده های معمولی که برای سایر لباس ها به کار می روند، می توانند به شدت به ساختار این لباس ها آسیب بزنند. برای مثال خاصیت ضدآب بودن آن ها را از بین ببرند. باید در انتخاب شوینده ها هم دقت نمایید، چرا که به راحتی یک شوینده اشتباه می تواند پرزها و حالت خوش فرم لباس را خراب کند و شل و وارفته به نظر بیاید.

 

    البته نحوه شستن انواع کاپشن ها و خشک کردن هرکدام از آن ها روند مخصوص به خود را دارد که در ادامه نکاتی برای شما عزیزان ارایه می کنیم:

 

کاپشن بادی

    در شست و شوی کاپشن بادی توصیه می شود که از ماشین لباس شویی استفاده نکنید و با کمک دست شست و شوی آن را انجام دهید. شما می توانید برای شستن کاپشن بادی خود آن را به خشک شویی بسپارید، حتی در حال حاضر به صورت آنلاین هم برای راحتی مراکزی همچون سایت « خدمت از ما » فراهم شده است؛ اما اگر به هر دلیلی قصد این کار را ندارید پیشنهاد ما به شما شستن کاپشن بادی با دست می باشد و کم تر از ماشین لباس شویی برای شستن کاپشن های خود استفاده کنید.

 

شستن کاپشن بادی با دست

    شستن کاپشن بادی با دست اصول و قواعد خاص خود را دارد. در شستن کاپشن بادی با دست باید در نظر داشته باشید که؛ برای کش نیامدن کاپشن بادی در هنگام شستن کاپشن بادی و هم چنین هنگام خشک کردن آن نکاتی را رعایت نمایید.

ـ در هنگام شست و شو، کاپشن بادی را به طور مستقیم زیر شیر آب قرار ندهید. بلکه کاپشن را در داخل تشت و ظرف مربوطه آب کشی نمایید.

ـ یادتان باشد چنگ زدن بیش از حد لباس صحیح نیست و ممکن است به لباس آسیب وارد کنید. برای شستن کاپشن بادی با دست قبل از هر چیز کاپشن بادی را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه داخل آب کف دار قرار دهید، تا به خوبی خیس شود. سپس به آرامی بر روی لکه روی لباس دست بکشید. اما اگر لکه چربی روی لباس عمیق بود برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس با اندکی فشار و چنگ زدن آن ها را از بین ببرید. برخی افراد برای گرفتن رطوبت کاپشن بادی و به قصد خشک کردن کاپشن، آن را بسیار محکم فشار می دهند که این کار باعث آسیب رساندن به پارچه لباس می شود. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که، بعد از آب کشی کاپشن، به آرامی آن را فشار دهید. تا حدودی آبش را بگیرید، بعد کاپشن را در داخل دستمال یا حوله جذب قرار دهید و هر دو را با هم فشار دهید. در این صورت به خوبی رطوبت کاپشن را می گیرید. شستن کاپشن پشم نیز همانند شستن کاپشن بادی می باشد.

 

کاپشن های پفی و پافر

    از محبوب ترین پوشاک در فصل زمستان می توان به کاپشن های پفیو پافر اشاره داشت. نگهداری از کاپشن پفی و پافر بسیار مهم است و با توجه به قیمت مناسب این نوع کاپشن ها، میزان این اهمیت افزایشی دو چندان پیدا می کند. کاپشن های پفی و پافر همیشه در زمستان محبوب و کاربردی هستند.برای شستن باید آن ها را به همراه یک کفش کتانی در ماشین لباس شویی که خشک کن هم دارد، قرار دهید.

 

 

    همان طور که در بالا گفته شد با توجه به برچسب کاپشن دمای آب را تنظیم نمایید و نکات مراقبتی را رعایت کنید. عمل شستشو را آغاز نمایید. دلیل گذاشتن کفش کتانی به همراه این نوع کاپشن در ماشین لباس شویی این است که کفش کتانی با توجه به وزنی که دارد در مرحله خشک کن به کاپشن ضربه وارد می کند و این ضربات باعث می شود آب به طور کامل از بافت داخلی کاپشن خارج گردد. شما می توانید به جای استفاده از کفش کتانی از چیز دیگری که وزن مناسب دارد و به لباس آسیب نمی زند استفاده نمایید.

 

کاپشن های پر

    برای شستن کاپشن های پر و یا هر پوشاکی که در آن از پر استفاده شده است، باید نکات زیر را رعایت نماییم:قبل از هر چیز اگر لکه روغن روی لباس تان است یا گل ولای یا لکه غذا وجود دارد با استفاده از یک دستمال تمیز لکه ها را از روی لباس پاک کنید. نوارهای یقه لباس را مرتب نموده و تا حد امکان آستین های لباس را پشت رو نمایید. سپس زیپ کاپشن را ببندید و آن را داخل ماشین لباسشویی بیندازید.اما ما به شما توصیه می کنیم شستن کاپشن پر را به دلیل حساس بودن جنس آن به خشکشویی بسپارید.

 

طرز شستن کاپشن پر

ـ برای شستن کاپشن پر تنها شوینده ای که مجاز به استفاده از آن هستید، استفاده از صابون معمولی و ساده است.

ـ در هنگام استفاده از ماشین لباس شویی برای شستن کاپشن پر تنظیم ماشین را بر روی درجه پشم یا بهتر از آن پارچه های ظریف با دمای 30 درجه تنظیم نمایید.

ـ پس از خشک شدن توسط ماشین لباس شویی می توانید از دستگاه خشک کن با دمای ملایم استفاده نمایید، در غیر این صورت کت یا کاپشن پر را در جایی با دمای ملایم که جریان هوای خوبی داشته باشد پهن نمایید و برای مدت «طولانی» اجازه دهید تا خشک شود. برای این که از تجمع پر در یک نقطه پیشنهاد می کنیم هر 10 دقیقه یک بار کاپشن پر را تکان دهید.

 

نکات ضروری، نگهداری از کاپشن پر

    با توجه به این که قیمت کاپشن پر بسیار بالا است و به همین علت کاپشن پر را بیش تر کوهنوردان و افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند، مورد استفاده قرار می دهند. برای افزایش طول عمر کاپشن پر و نگهداری از آن ها لازم است کاپشن پر خود را به درستی و در دوره زمانی مشخص بشویید. به شما توصیه می کنیم که شستن کاپشن پر را بیش تر از دو بار در سال انجام ندهید. شستن کاپشن پر باید با مواد شوینده به خصوص و با روش صحیح آن انجام شود.

شستشوی کاپشن پربا دست

    یک تشت را با آب و صابون پر کنید. کاپشن پر را درون تشت قرار دهید، آن را به آرامی درون آب فشار دهید تا اگر لکه چربی روی لباس است پاک شود و به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید درون تشت بماند.به شما توصیه می کنیم زمانی که کاپشن پر خیس است و سنگینی آب را به خود جذب کرده است آن را بلند نکنید و به جای این کار آب تشت را خالی کنید.برای آب کشی کاپشن پر هم همین کار را انجام دهید. به مدت 10 تا 15 دقیقه بگذارید کاپشن درون تشت بماند، سپس آب کشی کنید. بهتر است آب کشی را دو بار انجام دهید.آب باقی مانده را با دست به آرامی از کاپشن بگیرید. توجه داشته باشید که نباید کاپشن پر را بیش از حد فشار داد.

 

کت، کاپشن و پالتو چرم

    کت چرم، کاپشن چرم و پالتو چرم از آن دسته لباس هایی است که هیچ وقت از مد نمی افتد. یک کاپشن چرم با کیفیت مرغوب هرگز حالت خود را از دست نمی دهد. به هرحال برای داشتن یک کاپشن چرم خوب شما باید به جنس آن اهمیت دهید. هرگز کاپشن چرم یا کت چرم خود را در لباس شویی نیندازید؛ زیرا این کار باعث چروک شدن، ایجاد ترک و پیچ و تاب خوردن کت می گردد.برای شستن کاپشن چرم درون یک تشت که تا نصفه از آب پر شده است یک محلول صابونی نرم درست کنید، سپس حدود دو قاشق چای خوری مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید و تا زمانی که صابون به خوبی حل شود، محتوای درون تشت را هم بزنید.

    سپس کاپشن چرم خود را درون محلولی که درست کرده اید قرار دهید.با استفاده از یک دستمال مرطوب، بدون فشار روی آستر بیرونی کاپشن چرم بکشید. این کار را به طور مداوم و ملایم انجام دهید تا لکه های روی لباس پاک شود. در صورت نیاز حوله را دوباره مرطوب کنید. محلول صابونی را از روی کت پاک کنید و به آرامی خشک کنید.به یاد داشته باشید که گرما و نور مستقیم خورشید می تواند برای چرم بسیار مضر باشد به خصوص اگر آن را شسته باشید، بنابراین چرم را در هوای آزاد اما به دور از نور خورشید و گرما خشک کنید.

 

 

استفاده از تمیز کننده

    شما می توانید با استفاده از یک تمیز کننده چرم تخصصی، کثیفی و لکه های روی کاپشن را بدون نیاز به شست و شوی آن پاک کنید و با استفاده از یک روغن مخصوص به سالم و نرم نگه داشتن لباس چرم خود کمک کنید. برای شستن لباس های چرمی خود می توانید از شامپو بچه و دو فنجان سرکه سفید نیز استفاده کنید.نکته مهم این است که در صورت تمایل به استفاده از هر نوع پاک کننده ای حداقل یک بار، مقداری از پاک کننده را روی لباس خود تست نمایید. سپس به کمک یک حوله تمیز و نرم، پاک کننده چرم روی سطح کت را به آرامی به شکل دایره وار به سمت بیرون بکشید تا با استفاده از پاک کننده، تمامی کثیفی و لکه های خشک شده را از روی چرم پاک کنید.

 

کاپشن جیر

 

 

    شستن کاپشن جیر را باید با احتیاط بیش تری انجام داد زیرا از هر ماده شوینده ای برای شستن آن نمی تواند استفاده کرد.ممکن است مواد شوینده سبب سفیدک زدن لباس های تیره شود و یا اگر از ماده شوینده مناسبی استفاده نشود لک های لباس های روشن به خوبی پاک نشود. از همین رو می توانید مقداری آب و مواد شوینده را با یکدیگر ترکیب کنید و کاپشن را در آن خیس کنید تا به خوبی لکه ها پاک شوند. اما اگر با ماشین روند شست و شوی آن را می خواهید دنبال کنید توصیه می شود مواد پاک کننده ملایم و آب با دمای مناسب استفاده شود.

 

کاپشن گورتکس

    نحوه شستن کاپشن گورتکس روند سختی ندارد و اصولا روش شست و شوی آن از همه کاپشن ها ساده تر است، اما توصیه می شود حتما زیپ کاپشن برای شستن آن بسته باشد زیرا حرکت زیاد کاپشن در ماشین لباس شویی سبب آسیب رسیدن به آن می شود. هم چنین استفاده از مواد شوینده ملایم با سرعت دور کم ماشین لباس شویی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کاپشن نیاز محسوب می شود. از آن جایی که این کاپشن ها وزن زیادی در حین شست و شو به خود نمی گیرند ممکن است با پیچیدن به لباس های دیگر گاها دچار مشکل شوند. از همین رو باید حتما زیپ آن بسته شود و آستین ها به داخل لباس برگردانده شود.

 

کاپشن پشمی

    شستن کاپشن هایی که پشمی است و یا داخل آن از پشم شیشه استفاده شده بهتر است سالی یک بار انجام شود زیرا آب سبب از بین رفتن بافت پفی پشم شیشه می شود. کاپشن های پشمی یا با استفاده از پشم گاو گوسفند تهیه می شوند یا از الیاف مصنوعی در این راستا کمک گرفته می شود. از همین رو بهتر است با آب سرد و شامپو بچه روند شست و شوی آن با دست انجام شود تا به بافت کاپشن شما آسیبی وارد نشود. اگر به هر دلیلی در زمان شست و شوی لباس شما چروک شد توصیه می شود با استفاده از دستگاه بخار به صورت غیرمستقیم روند اتوکشی آن را دنبال کنید.

 

 

اصول خشک کردن کاپشن

    در زمان خشک کردن کاپشن توسط ماشین لباس شویی کافی است از چند توپ تنیس و یا با استفاده از کفش کتانی استفاده نمایید تا به بهتر خشک شدن کاپشن داخل ماشین لباس شویی کمک کند. شما با انجام این کار از جمع شدن آب توسط الیاف کاپشن، جلوگیری کرده و لباس شما به خوبی خشک می شود. کاپشن را به هیچ عنوان در مقابل نور مستقیم خورشید خشک نکنید؛ زیرا نور خورشید به شدت به بافت کاپشن آسیب می زند، و در برخی مواقع باعث پوسیدگی لباس می گردد.استفاده از خشک کن های حرارتی نیز توصیه نمی شود؛ زیرا باعث بو گرفتن کاپشن شما می شوند. بهترین راه پیشنهادی برای خشک کردن کاپشن بعد از خارج کردن از ماشین لباس شویی قرار دادن لباس در دمای اتاق می باشد.

 

منابع: خدمات از ما (khedmatazma) ، ziruro، تیمآپ