مردها اغلب بیش تر از ماشین و سقف خانه شان مراقبت می کنند تا بدنشان! اگر سوراخی در سقف خانه شان مشاهده کنند، قبل از این که تمام خانه آسیب ببیند آن را تعمیر می کنند. هم چنین با شنیدن کوچک ترین صدایی در ماشین شان آن را به تعمیرگاه می برند.

    اگر آن ها می توانستند این کارها را نسبت به بدنشان هم انجام دهند چقدر خوب بود! درحقیقت، دلیل عمده مرگ و میر بالا در مردان نسبت به زنان به علت بی میلی آن ها به مراجعه کردن به پزشک و انجام مراحل درمانی ناشی از بیماری های بزرگ و مهمی مانند بیماری های قلبی، سرطان، حمله قلبی و دیابت است.

    شاید مردان جوان از درد غفلت می کنند اما در میان سالی آن ها با مشاهده نشانه های وخیم تر بیماری شان باز هم از آن غفلت می کنند.در واقع، علائمی وجود دارد که یک مرد در هر سنی که باشد بایستی آن ها را جدی بگیرد. اگر شما یک یا بیش تر آن ها را دارید، صبر کنید، فکر کنید و با پزشک تان تماس بگیرید.

 

1-درد در ناحیه قفسه سینه

    اگر احساس کردید فیلی روی قفسه سینه تان نشسته، به نزدیک ترین مركز درمانی مراجعه کنید. با آمبولانس تماس بگیرید یا از کسی بخواهید شما را همراهی کند. اغلب اوقات، نشانه های حمله قلبی شامل درد در ناحیه بازوی سمت چپ، درد در ناحیه فک، تعریق و تنگی نفس می شود.

    درد در ناحیه قفسه سینه که بعد از کمی فعالیت و تقلا به سراغتان می آید و چند دقیقه بیش تر طول نمی کشد و سپس برطرف می شود می تواند نشانه این باشد که قلبتان به خوبی خون دریافت نمی کند. بله، درست است كه گاهی اوقات، درد در قفسه سینه فقط سوزش سردل است اما با درد سینه چرا احتمال حمله قلبی خطرناك را در نظر نگیرید؟

 

2-نفس کم آوردن و تنگی نفس

    نفس کم آوردن بعد از دویدن یا یک مسابقه بسکتبال زیاد مهم نیست. اما اگر شب در حالی که در رختخواب دراز کشیده اید، یا بعد از پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها نفس کم آوردید، باید فورا با پزشک تان ملاقات کنید. این ها ممکن است نشانه این باشد که قلب تان ضعیف شده است و احتمال نارسایی قلبی وجود دارد.

 

3-کاهش وزن به صورت ناخواسته

    بسیاری از افراد سعی می کنند وزن شان را کاهش دهند اما اگر هیچ تلاشی درجهت کاهش وزن تان نکردید و وزن تان کم شد چه؟ اگر شلوارتان ناگهان گشاد شد، شاید اتفاق دیگری افتاده است مثلا غده تیروئیدتان پرکار است. اما گاهی اوقات این اولین نشانه سرطان است.

 

4-مشاهده خون در ادرار یا مدفوع

    بعضی افراد به ادرار و مدفوع شان نگاه نمی کنند در حالی که باید نگاه کرد. نباید در ادرار یا مدفوع تان هیچ خونی مشاهده شود. ادرار از کلیه ها به سمت مثانه از طریق لوله ای که حالب نامیده می شود و سپس مجرای خروج ادرار قبل از این که از بدن خارج شود حرکت می کند.

    هرگونه قطعی یا شکستی درامتداد راه از مثانه، سنگ یا التهاب می تواند خون را در ادرار تولید کند که می تواند سرطان کلیه یا مثانه باشد. خون در مدفوع سخت تر قابل مشاهده است. اما گاهی اوقات خون در مدفوع ممکن است به صورت روشن یا تیره به نظر برسد.

    فکر نکنید که بواسیر است. وقتی در مدفوع تان خون مشاهده کردید، بدانید كه احتمال سرطان روده باید رد شود. خون در مدفوع همچنین می تواند ناشی از یک زخم در دستگاه گوارش یا دیورتیكولیت باشد.

 

5-تغییراتی در ادرار

    چند بار بیدار شدن در شب و دست شویی رفتن، كم شدن شدت جریان ادرار، مشکل داشتن در دفع ادرار یا در شروع ادرار نشانه های بزرگ شدن پروستات است. غده ای که مجرای خروج ادرار را احاطه کرده و هرچه سن آقایان بالاتر رفته رشد می کند و می تواند باعث بروز شرایطی به نام بزرگی خوش خیم پروستات شود.

    بزرگی پروستات یک بیماری خطرناک برای زندگی نیست بلکه تاثیر عمیقی در چگونگی زندگی کردن می گذارد. پس اگر هرچه زودتر آن را تشخیص دهید می توانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید.سرطان پروستات، بیماری تهدید آمیز برای زندگی، نشانه های مشابهی دارد.

    یک معاینه پزشكی و آزمایش خون RSA تفاوت بین سرطان پروستات و رشد غده پروستات را تشخیص می دهد. تکرر ادرار نشانه بیماری دیگری نیز هست مثل دیابت، یک بیماری جدی که می تواند منجر به حملات قلبی و کلیوی شود.

 

6-ورم پا

    وقتی مایع متحرک در قسمت پایین پا، قوزک پا و قسمت بالای پای تان انباشته می شود، از آن غفلت نکنید. ورم پا ممکن است هشداری برای بیماری قلب، کلیه و یا بیماری کبد باشد. داروهای بسیاری (قرص های ادرار آور یا مدر) وجود دارد که ورم را کاهش می دهد.

    توجه به موارد سفارش شده ای که در داروها ذکر شده مهم و حیاتی است: آیا قلب به طور موثر پمپاژ می کند؟آیا کلیه ها مایع متحرک را تصفیه نمی کند؟ آیا کبد دچار احتقان شده است؟ گروهی از آزمایش های فردی دلایل این مشكل را آشکار می کند و به شما کمک می کند تا هرچه سریع تر درمان تان را شروع کنید.

 

7-زخم های پوستی که خوب نمی شوند

    بسیاری از افراد زخم های پوستی را نادیده می گیرند مخصوصا اگر روی صورت نباشد. زخم های پوستی، مخصوصا روی پا و ساق پا که بعد از چند روز درمان نشود خوب نشدن آن ها اخطاری است برای این که احتمالا اختلالی در گردش خون ایجاد شده است. زخم هایی که خوب نمی شوند می تواند اولین سرنخ از بیماری دیابت باشد.

    اگر زخم های پوستی در هرجای بدن خوب نشود و بزرگ تر شده یا رنگ و شکل خود را تغییر دهد می تواند نشانه سرطان پوست باشد آن ها را نادیده نگیرید چون اگر زود تشخیص داده شوند شانس بهبودی و درمان آنها بسیار زیاد خواهد بود.

 

منبع: پرتال الکترونیکی ایران ناز