پابند؛ آذینی که قرن هاست زینت بخش پای زنان بوده است خلخال یا پابند چیست و پیشینه شکل گیری آن به چه دورانی باز می‌گردد؟ پابند همان طور که از نامش پیداست، زنجیر یا ابزار زینتی است که دور مچ پا بسته می شود. برخی از خلخال ها طوری طراحی شده اند که حلقه ای متصل به زنجیر دارند که این حلقه داخل انگشت پا جا می‌گیرد.

    چندین قرن است که دختران هندی خلخال به پا می بندند. این آذین پا در زبان هندی به نام‌های « نُپور » و « پاتیلو » شهرت دارد. هم چنین زنان مصری نیز از دوران « ما قبل تاریخ مصر » از پابند برای زینت پاهای خود بهره می‌گرفتند.در کشوری هم چون آمریکا، از دهه ۱۹۳۰ میلادی تا اواخر قرن بیستم،

    پابند در طرح های رسمی و غیررسمی مورد استفاده زنان و دختران قرار می‌گرفت و وسیله ای زینتی به شمار می رفت. در حالی که در فرهنگ غربی زنان و مردان جوان هر دو اقدام به بستن پابندهای چرمی می کنند و برای شان این امر کاملا عادی است و نوعی مد و فشن به شمار می رود، در برخی کشورها فقط زنان پا برهنه خلخال می بندند.

    پابندهای رسمی که اغلب از جنس نقره، طلای یا مهره های گران بها ساخته می شوند همیشه جنبه زینتی داشته اند و زنان از آن ها به عنوان زیورآلات استفاده می‌کنند.بد نیست بدانید در کشوری هم چون هند، خلخال یکی از ملزومات اصلی لباس عروس است که به همراه ساری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران نیز پابند از محبوبیت بسیار بالای برخوردار است و در شکل ها، طرح ها و جنس های مختلف در بازار موجود است. زیورآنلاین نیز نمونه های زیبایی در مجموعه پابندهای خود دارد که می توانید از طرح و قیمت هر کدامشان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

پابندها در طول تاریخ

    بسیاری از متخصصان و طراحان دنیای مد، ریشه این خانواده از زیورآلات را در فرهنگ شرقی و هم چنین در دوران باستان جستجو می کنند. برای اولین بار در مقبره سومری ها با قدمت بیش از ۴۵۰۰ سال، پابند ها دیده شدند. سومری ها از جمله اولین افرادی بودند که بر روی زمین می زیستند و به نظر می رسد که پابندها در میان این قوم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده است.

    در آن زمان این زیورآلات از سنگ ها و فلزاتی ساخته می شدند که بسیار گران بها بودند و همین امر ارزش و اهمیت پابندها به عنوان زیورآلات را برای مردمان آن دوران، مشخص می کند. در هند باستان نیز زنان متاهل از پابندها به عنوان نمادی از تاهل خود استفاده می کردند. در این دوران، پابندها را به کمک مهره هایی تزئین می کردند تا صدای برخورد آن ها به یک دیگر و به هنگام راه رفتن، مردان را از حضور زنان متاهل باخبر کند. مردان با شنیدن صدای پای زنان متاهل، احترام گذاشته و از صحبت های ناشایست در حضور آن ها خودداری می کردند.

    در مصر باستان نیز زنان برای نشان دادن موقعیت اجتماعی خود از پابند ها استفاده می کردند. پابند هایی از جنس طلا و یا نقره در این زمان نشان دهنده شوهرانی ثروتمند بوده است. بردگان نیز در آن دوران از پابندهای چرمی استفاده می کردند. شاید این تاریخ پر فراز نشیب در اسرار آمیز بودن تاریخچه و مفهوم این دسته از زیورآلات بی اثر نباشد اما به طور قطع سبب محبوبیت این خانواده از زیورآلات در دنیای امروز شده است.

 

پیشینه شکل‌گیری و استفاده از پابند

 

• مصر

پابند (خلخال) در زمان های قدیم در مصر یک وسیله زینتی برای زنان در هر طبقه اجتماعی به شمار می‌رفت و از زنان اشرافی گرفته تا فقرا این آذین را به پای خود می بستند.پابندها در مصر باستان از مواد متنوع و در اشکال متفاوت ساخته می شدند. از فلزات بسیار گران قیمت هم چون طلا که محبوب ثروتمندان بوده تا نقره و آهن که بیشتر مورد استفاده طبقه پایین و طبقه متوسط جامعه قرار داشته است.

    در دوران پادشاهی های چهارم، پنجم و ششم، خلخال ها اغلب از تسبیح و مهره هایی که در چند ردیف در کنار هم بافته شده بودند تهیه می‌شد. هم چنین پابند مورد استفاده رقصنده ها هم بود؛ هنرمندانی که یادبودهای آن ها را می توان در معابد کنونی کشور مصر مشاهده کرد.در حال حاضر دیگر زنان مصری پابند به پا نمی بندند زیرا در دین اسلام استفاده از خلخال در انظار عمومی گناه محسوب می‌شود.

 

• اروپا

    پابندهای برنزی از عصر برنز در اروپا رواج یافت. در شهرهای حاشیه رود دانوب و در حوالی کوه‌های آلپ، راین و آتلانتیک بسیاری از زنان از پابند برای زینت بخشیدن به پاهای خود بهره می گرفتند.

 

• آسیای جنوبی

در ادبیات تامیلی داستانی در مورد پابند وجود دارد. در این داستان آورده شده که یک زن پس از کشته شدن همسرش، سعی می‌کند یکی از خلخال های خود را به یک طلا فروش بی انصاف بفروشد و ماجراهایی در این میان به وجود می آید. این پابند در بسیاری از شعرها نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

    زنان اهل گرجستان اغلب پابندهای سنگینی به پا می‌بندند. اغلب این پابندها از جنس نقره هستند و نماد وابستگی های قبیله ای به شمار می روند. با این که این پابندها بیشتر جنبه زینتی دارند اما برای نشان دادن شهامت قبیله خود در مقابل قبلیه های رقیب هم کاربرد دارند.البته در حال حاضر چنین استفاده هایی در کشور هند به حداقل خود رسیده و فقط در مناطق محروم و روستاهای کوچک شاهد استفاده از پابندهای سنگین هستیم.

 

پابند به عنوان وسیله زینتی

    پابند از مواد گوناگونی ساخته می‌شود. رایج ترین پابندها از جنس طلا و نقره هستند. اما نمونه های ارزان قیمتی از جنس چرم، پلاستیک، نایلون، کاموا و... نیز در بازار موجود هستند.

 

نکات مهمی که در خصوص خرید پابند و خلخال با کیفیت باید بدانید

    پابند یا خلخال از جمله زیورآلات بسیار محبوبی است که می تواند به راحتی ظاهر و استایل شما را تغییر دهد و جلوه ای خاص به لباس های عادی شما ببخشد. این دسته از زیورآلات به ویژه در فصل های گرم سال محبوبیت بسیار زیادی پیدا می کنند. با این وجود، پابند ها مسیر طولانی ای را در دل تاریخ طی کرده اند تا به شکل امروزی در دنیای مد ظاهر شوند و در خیابان ها و ویترین مغازه ها در کنار ما حضور داشته باشند. هم چنین نحوه پوشیدن و خرید پابندها نیز، مانند خرید سایر زیورآلات، عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

چه زمانی می توان از پابند استفاده کرد؟

    پابندها و خلخال ها بر اساس نوع، طرح و مواد سازنده خود می توانند در موقعیت ها و مکان های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، بنابراین بهتر است به هنگام خرید پابند دلخواه خود به این نکات توجه کنید. پابندها به طور کلی برای مکان های رسمی و محیط های اداری مناسب نیستند، اما اگر از جنس طلا و یا نقره ساخته شده باشند و با طرحی ظریف به بازار ارائه شوند، می توانند انتخاب مناسبی برای محیط های اداری و یا حتی شرکت در مناسب های بسیار کلاسیک، مانند اپرا، باشند.

    به واسطه طراحی خاص، برخی از پابندها به هنگام حرکت و به دلیل برخورد مهره ها و تزئینات آن ها به یک دیگر، صدا تولید می کنند. خرید پابندهایی از این نوع و استفاده از آن در فضاهای آرامی مانند کتابخانه و یا مسجد انتخاب مناسبی نیست. پابندها به طور کلی برای ساحل، استخر، دورهمی های خانوادگی و دوستانه، تعطیلات… یکی از مناسب ترین زیورآلات به شمار می روند. هم چنین فراموش نکنید که یک پابند در کنار یک کفش زیبا و یا یک صندل جذاب می تواند تمام نگاه ها را به خود خیره کند، بنابراین در انتخاب کفش مناسب به هم راه پابند خود نیز دقت کنید.

 

به هنگام خرید پابند به چه نکاتی باید توجه کرد؟

    مانند سایر زیورآلات، برای خرید پابندها نیز باید به نکاتی توجه کنید. این نکات در عین سادگی به شما این اطمینان را می دهند که پابندی با کیفیت و هم چنین متناسب با استایل خود انتخاب و خریداری کرده اید. اولین و مهم ترین نکته در خرید هر نوع از زیورآلات، طرح و هم چنین روحیات درونی شما است.

    توجه داشته باشید که زیورآلات، تکمیل کننده ظاهر و استایل ما هستند و انتخاب آن ها می تواند بار معنایی داشته باشد، چرا که هر کسی زیورآلات مورد علاقه خود را استفاده می کند و این خود نشان دهنده رابطه تنگاتنگ زیورآلات با سلیقه ها و روحیات ما است. پابندها نیز مانند سایر زیورآلات آینه ای از حالات، شخصیت و علایق درونی ما هستند، بنابراین به هنگام خرید زیورآلات و هم چنین پابند مورد علاقه خود به این نکته دقت کنید.

    بهتر است پابندی که انتخاب می کنید، کمی از سایز مچ پای شما بزرگ تر باشد. در این صورت پوست این نواحی را از هرگونه آسیب احتمالی ای محافظت می کنید و هم چینن شل بودن پابند در اطراف مچ پای شما، زیبایی آن را دو چندان می کند.به هنگام خرید پابند مورد علاقه خود، بدون شک با دنیای بسیار متنوعی از طرح ها روبرو خواهید شد.

    پابندهایی از جنس طلا می توانند دنیای بسیار پیچیده ای از طرح های خیره کننده را در اختیار شما قرار دهند. به سبب ذات این فلز، پابندهایی از جنس طلا می توانند توجه بسیار زیادی را به خود جلب کنند. هم چنین استفاده از سنگ های قیمتی برای تزئین پابندهایی از جنس طلا یکی از ترندهای رایج است. معمولا این پابندها در قالب یک یا دو رشته زنجیر ظریف تزئین می شوند که می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای محیط های رسمی و غیر رسمی باشند.

    استفاده از این پابندها با لباس های مشکی و یا سفید در کنار کفش های پاشنه بلند، می تواند جذابیت خیره کننده ای را به ظاهر شما ببخشد.پابند و خالخال هایی از جنس نقره و یا استیل نیز مانند پابندهای طلا، از جلوه و شکوه خاصی برخوردار هستند. درخشندگی سطح استیل می تواند خرید پابند استیل و یا نقره را به انتخاب مناسبی برای شرکت در مهمانی های رسمی، تبدیل کند.

    هم چنین این پابندها در کنار صندل های تابستانه ترکیب بسیار جذابی را به وجود می آورند. از آنجایی که نقره فلزی حساس است و به راحتی در معرض رطوبت و حتی عرق تن زنگ می زند، به هنگام خرید پابندهایی از جنس نقره سعی کنید از تا از آلیاژهای مرغوب این فلز، مانند نقره استرلینگ استفاده کنید. هم چنین اگر پابند نقره شما طرحی کلاسیک دارد،

    از پوشیدن زیورآلات بزرگ و هم چنین دستبندهای پهن خوددرای کنید و زیورآلاتی با تنالیته رنگی فلز، مانند یک گردنبند از جنس نقره را به منظور تکمیل ظاهر خود انتخاب کنید.پابندهای تسبیحی از جمله ترندهای بسیار محبوب در دنیای زیورآلات محسوب می شوند و مخاطبان بسیاری دارند. دانه های تسبیح این پابندها می تواند از جنس های مختلف باشد و به همین سبب است که دنیای متنوعی از طرح ها و رنگ ها را می تواند در اختیار شما قرار دهد.

    خرید پابند یا خلخال های تسبیحی با رنگ های روشن می تواند یک اقدام هوشمندانه باشد، چرا که شما می توانید این پابند ها را به راحتی با هر نوع لباسی ست کنید. البته فراموش نکنید که پابندهای تسبیحی برای محیط های اداری و رسمی انتخاب خوبی نیستند، اما بدون شک در یک عصر گرم در کنار دریا و یا در یک دورهمی دوستانه می توانند به زیبایی هرچه تمام تر بدرخشند

 

پابندهای فلزی دو نوع متفاوت دارند:

 

• انعطاف‌پذیر:

    این مدل ها در کشور هند به « پایال » مشهور هستند و اغلب از حلقه های زنجیر تشکیل شده است. به این زنجیرها، زنگوله های کوچکی هم متصل می‌شود تا وقتی فرد راه می رود صدای جالب توجهی ایجاد شود.

 

• غیرقابل انعطاف:

    این پابندها اغلب از فلزهای مسطح و صاف که به حلقه تبدیل شده‌اند، ساخته می شوند. همان طور که از نامشان پیداست، ثابت هستند و انعطاف ندارند. بنابراین استفاده آسانی هم نخواهند داشت.

 

سالانگای (Salangai)

    بد نیست بدانید به توپی های کوچکی که از پابندها آویزان می‌کنند و صدا می‌دهند، سالانگای یا گهنگرو (Ghunghru) می‌گویند که در گذشته مورد استفاده رقصنده های سنتی کشور هند بوده است.

 

پابند و قوانین پوشیدن آن

    پابندها می‌توانند طرح های مختلفی داشته باشند، از مواد مختلف (مثل طلا، نقره، چرم، پلاستیک، نایلون، مهره، استخوان و این قبیل مواد) ساخته شده باشند و اهمیت اساسی در جفت و جور کردن لباس ها با هم داشته باشند. این مساله می تواند منجر به فرض اشتباهی شود که پابندها تکه‌های مد روز زیورآلات‌اند و تاریخی پشت سر خود ندارند و سمبولیسمی در آن ها پنهان نیست. پابندها البته تاریخچه ای دارند که ارزش کشف و کنکاش دارد.در حالی که فرهنگ غربی تنها از قرن بیستم توانست از این نوع زیورآلات استفاده کند، تاریخچه پابند در فرهنگ شرقی به زمان باستان برمی گردد.

    اولین نمونه های زنجیرهای مچ پا در حین تخلیه آرامگاه های سومری ها پیدا شدند و اگر به تاریخ مسلط باشید، می دانید که سومری ها ملقب به گهواره تمدن اند که 4500 سال پیش در جنوبی ترین ناحیه بین النهرین زندگی می کردند. کاوش های باستان شناسان منجر به کشف و شناسایی یک مجموعه پابند شد که از فلز و سنگ قیمتی یا معمولی ساخته شده بودند. در مصر باستان، پابندها که دور مچ پای زنان بسته می شدند گویای ثروت و منزلت اجتماعی زنان بوده است.

    زنی که دور مچ پایش پابند طلا یا نقره‌ مزین به سنگ های قیمتی داشت، واضحا می خواست نشان دهد که همسر مردی ثروتمند است، حال آن که برده ها یا عوام عموما پابندهای چرمی یا فلزی، یا استخوانی می پوشیدند و عمدتا نقش تعویذ داشتند. اما پابندها در هند باستان به نسبت سایر مناطق بیشتر مورد استفاده عموم قرار می گرفتند. پابندها در هند ممکن بود بیان گر وضعیت تاهل زن باشند یا فقط استفاده تزیینی داشته باشند. زنجیرهای دور مچ پا، که پایال نام داشتند، در هند به طور گسترده مورد استفاده رقصنده ها بودند.

    زنجیرهای فلزی می توانستند با زیورآلات و زلم زیمبوهای ارزان صدادار تکمیل شوند و هنگام رقص جیرینگ جیرینگ آرامی تولید کنند. چنین پابندهایی امروزه نیز مورد استفاده است؛ عمدتا در میان رقصندگان عربی که رقص شکم می کنند. در کنار سایر جواهر قیمتی دیگر، پابندهای قیمتی و ظریف اکنون بخش جدا ناپذیری از لباس عروس در هند است.

    هم چنین استفاده دیگری از پابندها در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا وجود دارد. در زمان های قدیم، گام های فرز و کوتاه « زنانه » بی نهایت جذاب تلقی می شد و منظور از پوشیدن پابند در هر دو مچ و با اتصال آن ها توسط یک زنجیر، محدود کردن قدم های زنان و به این ترتیب رسیدن به طرز راه رفتن با شکوه زنانه بود. پابندهایی که در دهه 70 در امریکا همه گیر شد، زیورآلات محبوب خانم های مستقلی بود که همه جا و در هر چیز، دنبال آزادی بودند، و بنابراین این زیورآلات، جزئی موثر از سبک سنت شکن لباس پوشیدن بودند.

 

راست یا چپ؟ پابند را در کدام مچ بپوشیم؟

    حالا، در این زمانه دیوانه، که تمام مرزها در آن مخدوش شده و کمتر چیزی ما را می ترساند، تمام آن کلیشه ها و حتی سنت ها تبدیل به هیچ شده اند. به همین خاطر، چندان مهم نیست که پابند را در پای چپتان بپوشید یا پای راستتان. اما عده‌ی کنجکاوی هستند که شاید بخواهند درباره آداب پوشیدن پابند بیشتر بدانند.

    همان قدر که حلقه ازدواج معمولا در انگشت حلقه دست چپ است و این گونه وضعیت تاهل صاحب آن را مشخص می‌کند، پابندها هم زمانی هدیه داماد به عروس بودند؛ نماد عشق و آرزوی ازدواج رسمی با آن زن. حال اگر زنی پابند را در پای سمت راست می‌کرد، تن فروش بود. گرچه در مسیحیت، در واقع سمت چپ نشانه شیطان و در کل هر نیروی شیطانی است.

    هم چنین روایت دیگری وجود دارد که پابند در پای سمت راست نشانگر زندگی غیرسنتی آن شخص بود.قبل از گرفتن پابند، اولین و آخرین چیزی که باید در نظر داشت، سبک لباس پوشیدن شماست. تاجرید؟ مناسب سبک شما نیست. ورزشکارید؟ باز هم مناسب شما نیست. پابند بیشتر با سبک بوهمی و سنت شکن لباس پوشیدن هم خوانی دارد یا با زنی که حداقل یک دست لباس سنت شکنانه در کمد لباسش داشته باشد. پابند باید با دامن کوتاه یا پیراهن کوتاه، شلوارک یا ساق شلواری یا شلوار جینی به لبه های تا شده پوشیده شود.

    در یک کلام، با هر چیز غیررسمی ای که ناحیه مچ پای تان را برهنه می گذارد.برای پوشیدن پابند، باید پاهای زیبایی داشته باشید؛ بدون پینه و میخچه، با پدیکور بی عیب و نقص و ترجیحا با رنگ‌های زنده. بعضی زنان خاص و عجیب پابند را به جوراب شلواری یا جوراب ترجیح می‌دهند.

    ولی سعی کنید از این عادت حذر کنید و فقط با مچ پای برهنه پابند به پا کنید. اگر پاهای تان لاغر و ظریف است، پابندهای نازک فلزی یا حتی پابندهای نازک پلاستیکی بگیرید، اما اگر پاهای تان چندان لاغر نیست و دوست دارید لاغرتر و استخوانی تر نشان شان دهید، پابندهایی که کمی زلم زیمبو ازش آویزان است، قطعاً مشکل را حل می‌کند.

 

منابع: پرسته، شمرونی ها، شهر جواهر