در هنگام خرید گردنبند به صورت آنلاین باید یک سری از نکات را در نظر بگیرید. مخصوصا اگر برای شخص دیگری در حال تهیه هستید. چون طول گردنبند و شکل آن باید مناسب ظاهر و پوشش و مدل یقه لباس شما باشد و به زیبایی شما افزایش دهد. به طور کلی می توان گفت اندازه های گردنبند به پنج دسته تقسیم می شود که در شکل زیر مشاهده می کنید.

 

 

گردنبند زنانه

    می توان گفت ۶ سایز استاندارد برای اندازه طول گردنبند وجود دارد که شایع ترین آن ها چاکِر و شاهزاده (پرنس) هستند. اندازه های دیگر کم تر خواهان دارد، اما با توجه به مدل بدن و حالت صورت های مختلف بهتر است آن‌ها را نیز بشناسیم. البته این جدول با فرض اینکه یک خانم با قد و اندام متوسط دارد طراحی شده است.

 

 

گردنبند مردانه

    همان طور که برای خانم ها اندازه های مختلف وجود دارد برای آقایان نیز این قضیه مستثنی نبست. سایزهای استاندارد طراحی شده برای گردنبند مردانه در چهار گروه اصلی طبقه بندی می شوند. همانند خانم ها در مورد آقایان نیز این سایز های گردنبند معمولا در نقاط یکسانی از بدن در افراد مختلف قرار می گیرند.

 

    اندازه های استاندارد برای مردان عبارت اند از:

- مردانی که سایز گردن آن ها کوچک تر است ممکن است از زنجیر 18 اینچی (45 سانتی متری) را استفاده کنند که این طول زنجیر باید تا پایه گردن ادامه پیدا کند.

- شایع ترین سایز برای گردنبند مردان متوسط، 20 اینچ (50 سانتی متری) است که در این حالت گردنبند تا ترقوه می رسد.

- اگر می خواهید گردنبند در زیر ترقوه قرار گیرد یک گردنبند 22 اینچی (55 سانتی متری) انتخاب کنید.

- اگر گردنبندی می خواهید که دقیقا تا بالای جناغ سینه کشیده شود، باید از گردنبند با سایز 24 اینچ (60 سانتی متری) استفاده کنید.

 

 

سایز استاندارد گردنبند بچه گانه

    توجه داشته باشید که برای کودکان استاندارد جداگانه ای وجود دارد. کودکان معمولا از لحاظ قد و جثه کوچک تر هستند، بنابراین سایز گردنبند بچه گانه از بزرگ سالان متفاوت است. بیش تر گردنبندهای ساخته شده برای کودکان در محدوده مشخص با اندازه 14 تا 16 اینچ (35 تا 45 سانتی متر) می باشند.

 

چند نکته برای انتخاب گردنبند

 

انتخاب طول گردنبند براساس لباس و مناسبت ها

    زیورآلات باید تکمیل کننده لباس شما باشند و از آن جایی که ما لباس های مان را براساس مناسبت های مختلف انتخاب می کنیم، پس زیورآلات ما نیز باید به نوعی با لباس و مناسبت های موجود هماهنگی داشته باشد. بر طبق قانون کلی گردنبندهای بلند با لباس هایی که یقه بالایی دارند (مانند یک ژاکت یقه اسکی) مناسب ترند.

    گردنبندهای کوتاه تر معمولا بهترین کارایی را با لباس های رسمی دارند، به خصوص اگر طول گردنبند به حد کافی کوتاه باشد و به خوبی در بالای خط گردن لباس قرار گیرد. به همین ترتیب توجه داشته باشید که گردنبندی که برای استفاده با یک بلوز راه راه اندازه گیری شده ممکن است برای استفاده با یک لباس رسمی شام مناسب نباشد.

 

استفاده از گردنبند دو ردیفه

    بسیاری از گردنبندها هستند که به مراتب طول زنجیر بلندتری از حالت استاندارد دارند، به خصوص گردنبندهای طولانی که در برخی موارد شما مجبورید از آن ها به صورت گردنبند دو ردیفه یا سه یا حتی چهار ردیفه استفاده کنید، در این حالت باید از استایل خاصی خارج از حالت های استاندارد استفاده نمایید.

- یک گردنبند با ابعاد 28 تا 34 اینچ (71 تا 86 سانتی متر)، به روی سینه یا پایین سینه قرار می گیرد و معمولا دو دور گردن را می پوشاند.

- گردنبندهایی که در اندازه 40 اینچ (101 سانتی متر) یا بلندتر هستند، معمولا در ناحیه زیر یا روی ناف قرار می گیرند و می توانند دو یا سه بار دور گردن پیچیده شوند.

- اگر یک گردنبند اندازه 48 اینچ (122 سانتی متر) یا بیش تر داشته باشد، معمولا سه تا چهار بار دور گردن پیچیده می شود.

 

سایز مناسب گردنبند مروارید

    اگر قصد استفاده از گردنبند مروارید را دارید توصیه می شود طول کوتاهی برای این نوع گردنبند در نظر بگیرید. در بیش تر موارد طول رشته مروارید بهتر است مانند گردنبند چوکر یا گردنبند طولانی نباشد. سایز ایده آل گردنبند مروارید اندازه ای است که باعث می شود گردنبند در بالای ترقوه یا پایین خط گردن قرار گیرد، طول ایده آل آن به طور معمول 18 اینچ (45.7 سانتی متر) است.

    اگر می خواهید از گردنبند مروارید در مناسبت هایی که کم تر رسمی هستند استفاده نمایید، رشته های طولانی هم می تواند جواب گوی نیاز شما باشد، شما می توانید از گردنبندهایی با طول 100 اینچ (254 سانتی متر) استفاده کنید که می تواند سه تا چهار بار دور گردن پیچیده شود تا مروارید ها از قسمت بالایی شکم شما عبور نکنند.

 

سایز گردنبند آویزدار

    توجه نمایید که آویز به کار رفته در گردنبند، طول خود را به طول گردنبند اضافه می کند، آویزها می توانند هم به روی طول و هم بروی وزن گردنبند تاثیرگذار باشند. زمانی که یک آویز به روی زنجیری که طول آن مشخص است قرار می گیرد، پایین آویز و گردنبند روی هم رفته به اندازه طول آویز پایین تر آمده و در واقع طول گردنبند افزایش می یابد،

    به عبارت دیگر اگر شما آویزی به اندازه 2 اینچ (5 سانتی متر) بروی زنجیری با طول 18 اینچ (45 سانتی متر) قرار دهید، گردنبند 2 اینچ (5 سانتی متر) پایین تر از ترقوه قرار خواهد گرفت. در ضمن آویزهایی که سنگینی قابل توجهی دارند ممکن است زنجیر را حتی بیش تر از حد معمول به پایین کشیده و موجب آویخته شدن محکم تر زنجیر به دور گردن شوند.

 

 

توصیه آخر

در آخر نیز توصیه می‌کنیم که گردنبند مدل « شاهزاده » برای خانم ها و « روی ترقوه » برای آقایان بهترین انتخاب خواهد بود. برای انتخاب گردنبند، اندازه دور گردن مهم ترین معیار در هنگام خرید گردنبند است که بایستی در نظر گرفته شود. برای این کار سانتی متر نواری را دور گردن خود بپیچید و طول آن را اندازه کنید. سپس اندازه به دست آمده را به اضافه 5 الی 10 سانتی متر کنید تا حداقل سایز و اندازه گردنبند شما به دست آید.اگر اندازه دور گردن شما 33 سانتی متر بود، گردنبندی با طول زنجیر 38 سانتی متر تا 44 سانتی متر بهترین انتخاب خواهد بود. همچنین برای دورگردن 38 سانتی متر 42 تا 50 سانتی متر مناسب است.