سرپنتین یا مار سنگ (serpentine) یا (snake stone) در توده های نیمه شفاف تا نیمه مات با رنگ های زرد مایل به سبز یا سبز مایل به زرد روشن یا تیره در طبیعت یافت می شود. این کانی در شکل ها و رنگ های گوناگون و ترکیب شیمیایی متغیر یافت شده و بدین دلیل به اسامی مختلف نیز خوانده می شود. سرپنتین به گروه عمده ای از سنگ های معدنی سبز رنگ اطلاق می شود که در توده ای از کریستال های کوچک که در کنار هم تشکیل شده اند، دیده می شود.

    عده ای معتقدند نام آن به دلیل شباهت با پوست مار، از « سرپنت » گرفته شده است. از نظر علمی دو گروه اساسی قابل تشخیص است که یکی به نام آنتیگوریت یا سرپنتین با بلورهای برگ مانند و دیگری کریزولیت که دارای ساختار رشته ای می باشد.در خانواده سرپنتین دو نوع در جواهر سازی مورد استفاده قرار می گیرد: که نوع سبز رنگ (به رنگ سیب سبز) به نام بونیت (bowenite) با لکه های تیره رنگ که به طور بی قاعده در سطح آن پخش شده و نوع کمیاب و شفاف تر و با ارزش تر آن به اسم ویلیامزیت (williamsite) که رنگ آن سبز روغنی است و ناخالصی های سیاهی دارد.

    معمولا در صخره هایی که سنگ شاه مقصود یافت می شود می توان سرپنتین را مشاهده کرد. در کوه های زرند ایران، فرانسه، ایتالیا، آلمان، انگلیس، اتریش، آمریکا و آفریقای جنوبی یافت می شود. گاهی اوقات این کانی با یشم یا جید اشتباه گرفته می شود. درخشش مارسنگ از روغنی تا مومی و نیز ابریشمی متفاوت است و در برابر اسید حساس است.انواع مرمرهای سبز رنگ که از تداخل کانی های سرپنتین و کلیست در یک مجموعه به وجود آمده اند و دارای اسامی تجاری مانند کنمارا (connemara) و ورد ـ آنتیک (verd-antique)می باشند، معمولا برای تراش مجسمه ها و مهره ها و یا سایر مصارف زینتی و در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تاریخچه مار سنگ

-در گذشته از سرپنتین استفاده طبی می کردند به همین دلیل نام این کانی پادزهر نیز بوده است.-رومیان باستان از این سنگ به عنوان محافظی در برابر جادو استفاده می کردند و جام ها از سرپنتین ساخته می شد، چرا که معتقد بودند وقتی این سنگ با زهر تماس پیدا کند، خرد خواهد شد.-در قرن نوزدهم بود که انسان از ماهیت طبیعی ضد حریق سرپنتین آگاه شد و در نتیجه از این سنگ در ساخت بسیاری از مواد استفاده کرد.-در تمدن باستان امریکا، سرپنتین به عنوان نگهبان انرژی حیاتی و حافظ روح در برابر قدرت های نامرئی محسوب می شد.-در قرون وسطی از سرپانتین به عنوان دارویی خانگی استفاده می شد چرا که گفته می شد قدرت شفادهی داروها را افزایش و تأثیر آن را طولانی می کند. این روز ها مارسنگ در ساخت وسایل زینتی و جواهرات کاربرد دارد و استفاده داروئی آن کم کم از بین رفته است.

 

خواص درمانی ونکاتی در مورد مارسنگ

 

- ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای چهارم

- نام سرپنتین یا مارسنگ به گروه عمده ای از سنگ های معدنی سبز رنگ اطلاق می شود که در توده ای از کریستال های کوچک که در کنار هم تشکیل شده اند، دیده می شود. عده ای معتقدند نام آن همان طور که قبلا اشاره شد، به دلیل شباهت با پوست مار، از « سرپنت » گرفته شده است

- در قرن نوزدهم بود که انسان از ماهیت طبیعی ضد حریق سرپنتین آگاه شد و در نتیجه از این سنگ در ساخت بسیاری از مواد استفاده کرد.

- رومیان باستان از این سنگ به عنوان محافظی در برابر جادو استفاده می کردند و جام ها از سرپنتین ساخته می شد، چرا که معتقد بودند وقتی این سنگ با زهر تماس پیدا کند، خرد خواهد شد.

- در تمدن باستان امریکا، سرپانتین به عنوان نگهبان انرژی حیاتی و حافظ روح در برابر قدرت های نامرئی محسوب می شد.

- در قرون وسطی از سرپنتین به عنوان دارویی خانگی استفاده می شد چرا که گفته می شد قدرت شفادهی داروها را افزایش و تأثیر آن را طولانی می کند.

- درخشش سرپنتین از روغنی تا مومی و نیز ابریشمین متفاوت است و در برابر اسید حساس است

- دیدن سرپنتین در خواب دلالت بر خیانت یکی از نزدیکان تان به شما دارد.

- سرپنتین سنگ مدیتیشن است و به یافتن آرامش درونی و پاک سازی ذهن کمک می کند اما باید هم راه با جید استفاده شود تا حرارت را متعادل کند.

- هر چند سرپنتین در بیدارسازی کندالینی معروف است اما دیگر ویژگی های آن نیز باعث شدند سنگ بسیار مفیدی باشد.

- با هم راه داشتن این سنگ، موجودات غیرارگانیک تشویق می شوند تا با شما ارتباط برقرار کنند و ارتباط با فرشتگان راهنما نیز برای شما میسر می شود.

- مارسنگ اغلب حاوی مغناطیس سیاه یا لوداستون است که ماده ای مغناطیسی است و این نوع آن بسیار متفاوت از سنگ های سبز معمولی است، این سنگ کمک می کند تا به انرژی های سیاره زمین دست یابید

- در کشور باستانی آشور، این سنگ را هنگام درخواست نعمت از خدایان، به همراه خود داشتند.

- مارسنگ برای درمان بسیاری از اختلالات جسمی استفاده می شود، برای اختلالات قلبی و مسایل شکم و روده و اختلالات کلیه مفید است.

- همراه داشتن یا قرار دادن آن بر روی پوست به زنان در مشکلات قاعدگی نظیر درد و انقباضات، کمک می کند. جریان شیردهی را تنظیم می کند و به زنانی که به دلیل فشار روحی قادر به رسیدن به مرحله ارگاسم نیستند، کمک می کند.

- فرد را در موقعیت های استرس زا و آشفته، آرام می کند.

- سنگی فوق العاده برای ترمیم سلولی است، به درمان دیابت و انگل کمک می کند و باعث جذب بهتر منیزیم و کلسیم می شود.

- در قدیم از آن به عنوان طلسم استفاده می شد. محافظی در برابر نیروهای اهریمنی، نیش مار، زهر و اوراد جادویی است.

- در چین و هند در تزیین سردر و محراب ها استفاده می شود چرا که سنگی محافظ است و آرامش می آورد.

- این سنگ به نواحی ناپیدای مغز راه می یابد و به بازسازی مغز و رها سازی خشم کمک می کند.

- این سنگ برای چاکرای چهارم یا قلب بسیار مؤثر است و انرژی های کندالینی را فعال می کند. اگر احساس کردید یکی از چاکراهای تان مسدود شده و جریان انرژی در آن راکد است، این سنگ کمک بزرگی است.

 

منابع: jewelstones.ir و javaherlux.com