دسته بندی محصولات
سبد خرید شما

Dior

کریستیان دیور (Christian Dior) متولد ۲۱ ژانویه سال ۱۹۰۵ طراح مد فرانسوی بود که به عنوان یکی از سرشناس ترین بنیان گذاران خانه مد در جهان که با نام « دیور » شناخته می شود.

کریستین دیور در گرانویل، یک شهر ساحلی در سواحل نرماندی فرانسه به عنوان دومین فرزند از پنج فرزند موریس دیور به دنیا آمد. پدرش ثروتمند و یک تولیدکننده کود بود و همسر او، ایزابل کاردامونه نام داشت.

دیور پس از تولد تا سن ده سالگی در نورماندی فرانسه ماند و در ده سالگی به همراه والدین خود به پاریس رفت. اما آنها تابستان هر سال را در خانه نرماندی می گذراندند. در سال ۱۹۲۸میلادی پس از تحصیل در علوم سیاسی، در ارتش به خدمت پرداخت. خانواده او دوست داشتند که او دیپلمات شود. اما او بیشتر به هنر علاقه داشت.

دیور عشق عمیقی به هنر داشت و حتی قبل از اینکه وارد صنعت مد شود یک گالری هنری را در فرانسه اداره می‌کرد. پس از دوران رکود بزرگ گالری خود را تعطیل کرد و زیر نظر طراح مد رابرت پیگوئه و لوسین لانگ شروع به کار کرد. با آموزش هایی که در این مدت دید و تجربه ای که کسب کرد کریستین دیور خانه مد دیور را در سال 1947 راه اندازی کرد.

خانه مد دیور در یک خانه شخصی در پاریس و در سال 1946 بنا نهاده شد. البته تاریخ گشایش این مرکز در سال 1947 بوده است و تاریخ تاسیس این برند نیز از همین تاریخ مد نظر قرار گرفته است. دیور به پشتیبانی تاجر ثروتمند آن زمان یعنی مارسل بوساک کار خود را شروع کرد. مارسل مبلغی در حدود 6 میلیون فرانک و 80 کارمند در اختیار کریستین دیور قرار داد و خود از دور به فعالیت آن ها نظارت می‌کرد.

کریستین دیور در سال 1957 در حالی که تنها 52 سال سن داشت در اثر سکته قلبی درگذشت. مرگ او دنیای مد و فشن را برای مدتی در بهت و ناباوری فرو برد. با مرگ کریستین دیور بخش طراحی شرکت نیز دچار آشوفتگی شدیدی شد به حدی که تصمیماتی مبنی بر تعطیلی این مرکز نیز گرفته شده بود که در نهایت این تصمیم توسط اعضای آن رد شد. جیکوس روئت با رد شدن نظریه اش مبنی بر منحل شدن برند به سراق ترمیم این برند رفت و شخص بسیار جوانی را برای مدیریت بخش طراحی برند در نظر گرفت. پس از فراز و نشیب های بسیار این برند و ورشکسته شدن در نهایت بانویی به عرصه دیور پا گذاشت.

بله در سال 2016 برند دیور اولین طراح زن برند خود را به نام ماریا استخدام کرد. حرف و حدث هایی زیادی پیرامون این انتخاب شنیده می شد که خود ماریا در سال 2018 نیز در این باره به حرف آمد. او اعلام کرد: مردم فکر می کنند که من چون تنها یک زن هستم برای این پست انتخاب شده ام و به مهارت های من توجه نمی کنند. من چون تنها یک زن هستم در این جا حضور ندارم، بلکه چون در کارم ماهر هستم در این بخش فعالیت می‌کنم.


نمايش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)